Jednym z częściej niezrozumianych aspektów kryptowalut jest tzw. smart contract. Właściwie, co to jest Smart Contract? Wbrew temu co by się mogło wydawać, nie jest to aż tak skomplikowane.

Co to jest Smart Contract?

Wszystko o kryptowalutach

Co to jest Smart Contract?

Co to jest Smart Contract? W uproszczeniu to oprogramowanie, które przechowuje zasady negocjacji oraz warunki kontraktu. Oprogramowanie automatycznie weryfikuje umowę i egzekwuje jej zapisy. System blockchain sprzężony z technologią Smart Contract pozwala ominąć konieczność korzystania z centralnego systemu pośredniczącego w transakcjach obu stron.

A teraz po ludzku…

Aby to zobrazować, weźmy za przykład prostą umowę na wykonanie pewnej usługi. Moja firma WBT-IT świadczy usługi informatyczne oraz wdrożenie procesów ochrony danych osobowych. Umowa na tą drugą usługę definiuje konkretne etapy oraz rozdzielenia płatności. Wygląda to następująco:

Etap 1 – Audyt

Etap 2 – Przygotowanie dokumentacji

Etap 3 – Wdrożenie usprawnień

Etap 4 – Szkolenie

Po każdym z tych etapów, zostajemy nagrodzeni konkretną kwotą. W obecnym systemie ktoś musi pilnować tych wszystkich płatności.

Natomiast, smart contract powoduje automatyczne uruchomienie płatności po spełnieniu konkretnych warunków umowy. Jest to swego rodzaju umowa spisująca na gruncie prawnym wszelkie uzgodnienia. Jednocześnie, odpowiednie oprogramowanie monitoruje oraz egzekwuje wykonanie płatności. Ma to na celu zlikwidowanie ryzyka oszustwa.

 

W obecnym świecie, niestety jest wiele zagrożeń. Szczególnie gdy jest się freelancerem i realizuje się projekt dla osoby z drugiego końca świata, której nigdy nie spotkałeś na oczy. Nigdy nie ma pewności, iż otrzyma się wynagrodzenie za swoją pracą. Oczywiście, stosuje się umowy. Jednak, wymagają tworzenia niezrozumiałych paragrafów pisanych przez prawników. W przypadku Inteligentnych Kontraktów mamy do czynienia z aplikacją, która pilnuje i realizuje wykonanie wszelkich postanowień w umowie.

Praktyka

Mimo wszystko, problemem obecnie jest kwestia implementacji. Tak jak do tworzenia umów, konieczny jest prawnik, tak do tworzenia smart contract, wymagany jest programista. Ponadto, ich implementacja jest jeszcze mocno złożona i nie trudno o błędy. Na szczęście pojawia się już coraz więcej projektów, które mają ten proces uprościć.

Przykładem jest BlockCAT. W zamierzeniu ma to być platforma do tworzenia „Sprytnych Kontraktów” za pomocą formularzy i bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych. Innym przykładem jest Unibright. Ta ekipa również pracuje nad uproszczeniem „sprytnych kontraktów”. Faktem jest jednak, iż jest to zdecydowanie młodszy projekt i musi jeszcze zasłużyć na zaufanie. Kibicuję im jednak i mam nadzieję, że wszystko pójdzie pomyślnie. Wszak, tego typu pomysły na uproszczenie stosowania blockchain oraz smart contract są w tej branży niezwykle ważne.

Więcej o projektach pisałem w tych artykułach:

http://blog.askomputer.pl/finas-2-kot-z-bryly-czyli-sztuczna-inteligencja-nadchodzi/

http://blog.askomputer.pl/finas-20/

Mam nadzieję, że teraz już wiecie co to jest Smart Contract? Jeżeli coś dalej nie jest jasne to dajcie znać w komentarzach.

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer
instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne WBT