Robot ASK

Licencjonowanie Windows Server 2012

Licencjonowanie Windows Server 2012

W ostatnim czasie otrzymuję coraz więcej zapytań na temat licencjonowania Windows Server 2012.

Mimo iż, od jakiegoś czasu na rynku jest następna wersja, 2016 popularnego systemu operacyjnego to jednak poprzednik cieszy się nieustającą popularnością. W tym artykule postanowiłem opisać wcześniejszą wersję systemu operacyjnego od Microsoftu dedykowaną na serwery. Dzięki temu dowiesz się o sposobach licencjonowania Windows Server 2012 i zrozumiesz, która edycja jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.


 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 

 

 

 

Zaczynamy…

Pierwsza wiadomość jest dobra. Microsoft wprowadzając na rynek Windows Server 2012 uprościł licencjonowanie i zredukował liczbę edycji jaka jest dostępna w sprzedaży. Z 12 edycji jakie były w Windows Server 2008 zostały tylko 4. Podstawowe różnice między nimi znajdują się w tabelce niżej.Licencjonowanie Winsows Server

Foundation i Essentials to edycje Windows Server 2012 przeznaczone dla małych firm. Mają one ograniczoną funkcjonalność, szczególnie jeśli chodzi o usługę Active Directory oraz brak funkcji Hyper-V. Obie te edycje są licencjonowane na serwer, tzn. że na każdy serwer, który chcemy posiadać, musimy zakupić oddzielną licencję, z tym że muszą one spełniać pewne obostrzenia. Przy edycji Essentials serwer nie może mieć więcej procesorów niż 2 i może mieć maksymalnie 25 kont użytkowników, plus konto administratora. Foundation ogranicza serwer do 1 procesora i tylko 15 użytkowników. Jak wynika z tego są to licencje per-user, na szczęście w rzeczywistości jest to rodzaj licencjonowania mieszanego.

Co to znaczy? Dokładnie to, że każdy pracownik może mieć 2 urządzenia ( komputer PC i laptop), które będą podłączone do domeny, ale ważne jest, żeby nie przekroczyć limitu na konta użytkowników (25 lub 15). Jeśli chodzi o wirtualizację to w Foundation jej nie ma, natomiast w Essentials musimy wybrać czy chcemy zainstalować system operacyjny w środowisku wirtualnym czy fizycznym.

Edycje Standard i Datacenter skierowane są do większych firm i obie posiadają pełną funkcjonalność. Jedyna różnica między nimi jest taka, że przy Datacenter mamy nieograniczone możliwości wirtualizacji, a mając wersję Standard jesteśmy ograniczeni do uruchomienia tylko dwóch wirtualnych instancji. Obie te edycje licencjonowane są w zależności od ilości procesorów znajdujących się w serwerze, z tym że jedna licencja pokrywa dwa fizyczne procesory w maszynie (limit 64 procesory). Jeśli np. w serwerze znajdują się 4 procesory fizyczne to musimy zakupić dwie licencje Standard lub dwie licencje Datacenter. Musimy jednak pamiętać, że w tym wypadku to nie jest jeszcze koniec wydatków. Dodatkowo trzeba posiadać licencje dostępowe CAL (Client Access Licence) dla każdego klienta lub każdego urządzenia, które będzie łączyć się z serwerem. Na szczęście możemy wybrać, jakie licencje CAL chcemy wykupić: „na użytkownika” (per-user) czy „na sprzęt” (per-device). Ma to istotne znaczenie w zależności od typu działalności firmy.

Jak wybrać najlepszą edycję Windows Server 2012 dla swojej firmy?

Podejmując decyzję o zakupie oprogramowania serwerowego musimy najpierw określić ile wirtualnych systemów chcemy uruchomić. Dla firm, w których potrzebna jest duża ilość wirtualnych maszyn najlepszym rozwiązaniem jest nabycie edycji Datacenter. Jeśli nie masz w planach licznych wirtualizacji to wystarczy Tobie zupełnie edycja Standard. Na dodatek za każdą zakupioną licencję Standard przybywają dwa kolejne prawa do wirtualnych instancji. Niżej przedstawiam na przykładach ile licencji będziemy musieli kupić.

Licencjonowanie_per_core

Niestety są też złe wieści. Do Windows Server 2012 nie można wykorzystać licencji CAL ze starszych wersji oprogramowania. Natomiast mając WS 2012 mamy prawo obniżenia wersji do wcześniejszych. W przypadku edycji Datacenter możemy wykonać downgrade do każdej starszej wersji systemu i edycji, np. do Windows Server 2008 Enterprise. Posiadając edycję Standard możemy obniżyć ją do starszych wersji Standard i Enterprise. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że robiąc downgrade do wcześniejszych edycji systemu nadal obowiązują nas nowe zasady licencjonowania z Windows Server 2012.

Na koniec przedstawię Wam w jakich kanałach dystrybucji możecie nabyć Windows Server 2012.

Licencjonowanie_dystrybucja

Arkadiusz Siczek - Współzałożyciel WBT-IT oraz autor bloga ASKomputer.
Arkadiusz Siczek – Współzałożyciel Grupa ADM oraz autor bloga ASKomputer.

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu. Od wielu lat nasza firma ] wspiera naszych klientów i proponuje profesjonalne usługi informatyczne w Warszawie i okolicach.

 

 

 

 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 
 
 

Lekcja demo kursu Grafany!

X