Robot ASK

Outsourcing informatyczny w Indiach

„- Mayday, We’re sinking, we’re sinking.

– What are you sinking about ?”

W ostatnim czasie, coraz częściej się słyszy o tym, że administracja systemami oraz bieżąca obsługa użytkowników jest przekazywana w dużych firmach do… Indii.

 

Akcja Wiosenna - Promocja na najnowsze kursy w naszej ofercie!

Do końca marca masz możliwość zakupić najnowsze kursy:

  • Wdrożenie Serwera NGINX w Chmurze
  • NGINX jako Ingress w K8s
  • Kurs Grafany

Dodatkowo odbierz za darmo godzinny wykład "K8s Pod, MultiContainer Pod, Init Containers" na hasło "freek8s"!

Promocja trwa do 31 marca do godziny 23:59. 

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/promocja-marzec-2024

 

 

 

 

 

Przez ostatnie lata, jak grzyby po deszczu, powstawały w Polsce nowe firmy zajmujące się outsourcingiem IT. Związane to było z rosnącym trendem przekazywania zadań z rąk lokalnych informatyków do specjalistycznych firm informatycznych. Jedne lepsze, drugie gorsze. Sam w jednej pracowałem przez chwilę i również taką prowadzę. Oczywiście, moja należy do tych lepszych (dyskretna reklama;)).

W tym momencie, przedsiębiorstw świadczących tego typu usługi jest tak dużo, że konkurencja skutecznie wykańcza te mniejsze podmioty. Teoretycznie, informatycy nie powinni się obawiać o pracę. W dalszym ciągu popyt na specjalistów IT jest spory, a upadające małe firmy Outsourcingowe tez tego nie zmienią. Pracownicy przejdą do tych większych spółek. A co ich czeka w nowej, większej firmie?

Wymieńmy:

– Kontakt z większą liczbą specjalistów.

– Dostęp do lepszych i droższych technologii.

– Nowe, większe i bardziej ambitne wyzwania.

– Szansa na szkolenia rozwijające kompetencje.

– I oczywiście… karta sportowa 😉

Wygląda na to, że typowy informatyk nie powinien się niczego obawiać. Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej.

Wróćmy jednak do wspomnianych na początku Indii. Ostatnim trendem w outsourcingu IT jest przekazywanie zadań administracji serwerami oraz helpdesku do Indii. Kolejne korporacje decydują się na to posunięcie, by zwiększyć oszczędności. W dobie kryzysu i coraz szybszych łączy komputerowych, rozwiązanie to sprawdza się całkiem nieźle. Zwiększająca się przepustowość łącz pozwala na bezproblemowe wdrażanie szeroko rozumianych chmur oraz sieci Voip.
Dzięki popularyzacji tych rozwiązań, nie ma znaczenia czy serwer, z którym się łączymy lub helpdesk do którego dzwonimy, znajdują się Krakowie czy Delhi.
Wszystko odbywa się szybko i tanio. Problemem może być tylko awaria łącza 😉
W przyszłości może się okazać, że typowy administrator pracy w Polsce nie znajdzie. Wśród firm outsourcingowych zostaną już tylko największe korporacje zatrudniające administratorów w krajach gdzie są najmniejsze koszty utrzymania (czytaj: najniższa pensja). I niekoniecznie muszą to być Indie. Za 20 lat mogą to być Chiny lub kraje afrykańskie. Oczywiście, całkowicie nie da się wyprowadzić utrzymania IT za granicę. Zawsze będą potrzebni ludzie, którzy na miejscu coś naprawią. Wymienią komputer lub UPSa. Tyle, że ograniczenie roli lokalnego informatyka jedynie do fizycznej pracy zamienia go bardziej w pracownika działu utrzymania ruchu. W niektórych firmach, tzw. mechanik.
Niektórzy pewnie powiedzą, że to o czym piszę to science-fiction. Może i tak, ale trzeba pamiętać, że branża IT ciągle się zmienia i rozwija, a my, informatycy musimy ciągle się rozwijać i podnosić własne kompetencje. Jeszcze ładnych parę lat temu mówiło się, że specjalizowanie w Microsoft Exchangu to przyszłość. Dziś Exchenga umie już prawie każdy administrator Windows. Pytanie, która umiejętność będzie opłacalna za 10, 20 lat? Kto wie to co dziś jest wysoce opłacane, za kilka lat nie zostanie wyprowadzone do Indyjskiego outsourcingu.

Żeby nie było brzmiało zbyt pesymistycznie, dodam, że ostatnio się obserwuje zwiększoną liczbę ofert rekrutacyjnych największej hinduskiej korporacji IT w Polsce. Jest więc i praca dla Polaków 😉

Od razu dodam, że nie jestem nacjonalistą i nie mam nic przeciwko innym narodowościom. Niniejszym tekstem, próbuje tylko zwrócić uwagę na to, że nie warto się zamykać w jednej dziedzinie i zawsze warto umieć coś więcej poza swoją specjalizacją.

Dajcie znać w komentarzach czy spotkaliście się z nowym trendem. W czym planujecie się dokształcać? I czy tylko Wam stolica Indii kojarzy się z językiem programowania? 😉

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania.

 

 

 

Akcja Wiosenna - Promocja na najnowsze kursy w naszej ofercie!

Do końca marca masz możliwość zakupić najnowsze kursy:

  • Wdrożenie Serwera NGINX w Chmurze
  • NGINX jako Ingress w K8s
  • Kurs Grafany

Dodatkowo odbierz za darmo godzinny wykład "K8s Pod, MultiContainer Pod, Init Containers" na hasło "freek8s"!

Promocja trwa do 31 marca do godziny 23:59. 

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/promocja-marzec-2024

 
 
 

Promocja na trzy najnowsze kursy w ofercie!

X