Analiza kryptowalut

Znajomy Mateusz odezwał się do mnie w grudniu 2017 roku pytając o kryptowaluty. Usłyszał w mediach, iż jest to żyła złota, Bitcoin osiąga nowe rekordy ceny i zapewne pod koniec roku 2018 będzie już kosztował 100 000$. Zapytał mnie czy warto teraz wchodzić. Odpowiedziałem mu standardowo: „Grunt to analiza kryptowalut. Jak już jakąś wypatrzysz to musisz ją szczegółowo sprawdzić. Ja Ci nie odpowiem czy warto teraz wchodzić, bo tego nie wie nikt. Aczkolwiek, jak zajrzysz na mojego bloga to zobaczysz, iż inwestowanie w kryptowaluty przyrównuję obecnie do ruletki. Rosyjskiej ruletki”. Przypominam, iż kurs Bitcoina wyglądał wtedy następująco:

analiza kryptowalut

Chcesz wiedzieć jaki wynik przyniosła inwestycja Mateusza i zgarnąć checklistę, która pomoże Ci wybrać odpowiednią kryptowalutę pod inwestycję? Zapraszam do lektury!

Zachęcam również do zapoznania się ze wszystkimi, wcześniejszymi artykułami o kryptowalutach:

Wszystko o kryptowalutach

Analiza kryptowalut

Analiza kryptowalut to bardzo złożony proces. Niestety, wielu początkujących inwestorów lekceważy ten aspekt i ślepo wierzy w recenzje, które można znaleźć w internecie. Jak choćby na popularnych kanałach Youtube czy blogach. Sam często piszę o tym, które kryptowaluty są warte uwagi, jednak zawsze zalecam ostrożność i wykonanie swojej analizy. Dzięki temu poradnikowi będziesz w stanie sam taką analizę przeprowadzić. Jako bonus, przygotowałem checklistę, którą za darmo możesz pobrać i sam przeprowadzać swoje analizy kryptowalut. Zapraszam do lektury!

Tak jak zawsze  wspominam, przed wejściem w inwestycję ważne jest odpowiednie wykonanie analizy projektu. W tym momencie przedstawię swój punkt widzenia w tym temacie oraz podpowiem na co warto zwracać uwagę przy wyborze kryptowaluty lub ICO.

Poniżej znajdziesz pełną checklistę wszystkich kryteriów, które zawsze sprawdzam przed dokonaniem inwestycji. Jest to krótka ściągawka. Skrócona maksymalnie, by nie zamęczać Cię czytaniem długiego artykułu. Zawiera konkretne elementy na które należy zwrócić uwagę oraz zagrożenia jakich należy unikać przed zainwestowaniem w dany projekt. Daj znać w komentarzu na blogu czy rozbudować temat i omówić każdą z kwestii.

Analiza kryptowalut – Czego unikać

Tzw. czerwone flagi to elementy, które zawsze budzą podejrzenie podczas analizowania projektów. Checklista zawiera kilka punktów na które warto uważać. Część z nich dotyczy tylko ICO. Oznaczyłem je w nawiasie. Inne punkty są sygnałami ostrzegawczymi zarówno w przypadku ICO jak kryptowalut, które już są notowane na giełdach.

Dobrym przykładem jest ten punkt:

analiza kryptowalut

Zapisz się na newsletter i odbierz prezenty, które pomogą Ci zarabiać na kryptowalutach:
Checklista

Od dziś, analiza kryptowalut stanie się banalnie prosta.

Analiza kryptowalut – Fundamenty

Nie ukrywam, iż analizując kryptowaluty, w głównej mierze opieram się na fundamentach projektu, a dopiero w dalszej kolejności na wykresie i AT (analiza techniczna).

Analiza fundamentalna w świecie kryptowalut to suma wielu zależności na które składają się faktyczne osiągnięcia, roadmap zawierający przyszłe plany, kalendarium, a także… plotki. Aczkolwiek, ten ostatni punkt ma znaczenie w głównej mierze spekulacyjne.

Jak sama nazwa wskazuje analiza fundamentalna opiera się na konkretnych faktach. To co najbardziej interesuje inwestora w podejściu do tego zagadnienia to w głównej mierze informacja dotycząca tego jak wygląda sytuacja finansowa w spółce oraz jakie ma plany, by jeszcze ją poprawić? Podejście to stosuje się w głównej mierze w odniesieniu do klasycznych giełd jak np. GPW czy Wall Street. W kryptowalutach, jak zawsze wygląda to trochę inaczej.

W głównej mierze dlatego, iż żadne instytucje pokroju KNF nie kontrolują firm notowanych na giełdach blockchain i często nie sposób zweryfikować prawdziwość pewnych działań czy faktycznych przepływów pieniężnych.

Analizując poczynania danego zespołu konieczne jest więc… uwierzenie twórcom na słowo. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na komunikaty jakie wypuszczają. Portale społecznościowe pokroju Twittera czy Reddita nadają się do tego idealnie. Jeżeli przykładowo przez dłuższy czas nie pojawiają się żadne komunikaty to można mieć podejrzenia, że z projektem niewiele się dzieje. A takie myślenie jednocześnie się przyczynia do tego, iż inwestorzy pozbywają się swoich tokenów i wyprzedają je na giełdzie powodując jednocześnie dalszy spadek ceny.

Analiza kryptowalut – Techniczna

Mimo iż, w 2017 roku Bitcoin i wiele innych tokenów zostały uznane za jedne z najbardziej zyskownych inwestycji to jednak w dalszym ciągu można było na nim stracić. Szczególnie gdy ktoś inwestował na górce.

I tu z pomocą przychodzi analiza techniczna z której wiele można wywnioskować. Przede wszystkim, jaki jest obecnie trend? Na początek, przejdźmy do tego co się działo na początku grudnia. Jak widać na wcześniej przedstawionym wykresie, mieliśmy piękną linię wzrostową. Niemal pionową. Praktycznie od ceny 6000 $ za Bitcoina, mieliśmy do czynienia z ciągłym wzrostem. I przy czymś takim nie inwestuje się nigdy. Jasne jest, że kiedyś musi nastąpić koretka, czyli odreagowanie. Ok, jeżeli ktoś ma szczęście i zdąży wcześnie wyjść i również w odpowiednim momencie wyjść to jest zarobiony. Mimo wszystko, wchodzenie z kapitałem w takich momentach jest zawsze, niezwykle ryzykowne. I swoją drogą, analiza techniczna w takich momentach nie ma żadnego zastosowania.

Dopiero po pewnym czasie uformował się jakiś nowy trend z którego można cokolwiek wywnioskować. Kolejne linie oporu oraz wsparcia sprawiły, iż odczyt możliwych scenariuszy stał się zdecydowanie łatwiejszy. I w tym miejscu mogę polecić narzędzie, którego używam. Jest nim https://pl.tradingview.com/

Swoje przemyślenia i screeny z Tradingview często publikuję na Twitterze, więc jeżeli masz czas to zapraszam:

Po całkowicie darmowej rejestracji będziesz mógł tworzyć swoje analizy w sposób taki jak ja. A nie wykluczone, że w przyszłości nawet bardziej zaawansowanie. Nie będę ukrywał, iż nie jestem jakoś ogromnie wykształcony lub doświadczony w analizie technicznej. Znam podstawy i tyle mi wystarczy. Szczególnie, ze w przypadku kryptowalut analiza techniczna ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż w przypadku innych aktywów jak np. akcje.

Analiza kryptowalut – Zrób to mądrze

Dlatego też analiza kryptowalut to w głównej mierze złożony proces, nad którym należy porządnie przysiąść i poświęcić trochę czasu na każdy aspekt danego projektu. Stąd też pomysł na poniższą checklistę. Dzięki PDFowi, który pobierzesz poniżej będziesz mógł w każdej chwili przypomnieć sobie co należy sprawdzić zanim dokonasz zakupu danego aktywa.

A jak się zakończyła historia mojego kolegi? Ostatecznie Mateusz zainwestował w kryptowalutę Siacoin. Posłuchał się pewnego Youtubera, który śmiało na swoim filmie twierdził, iż nie idzie na tej inwestycji stracić. Do dziś Mateusz stracił prawie 95% kapitału!

Zapisz się na newsletter i odbierz prezenty, które pomogą Ci zarabiać na kryptowalutach:
Checklista

Od dziś, analiza kryptowalut stanie się banalnie prosta.

 

 

 

 

 

Jak zdobyć Bitcoiny?

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek

 

Bezpieczeństwo Serwerów Linux dla Początkujących - Szkolenie z certyfikatem

X