Czy architektura systemu Zabbix jest skomplikowana? Dziś udowodnię, że nie. A to wszystko w zaledwie 85 sekund.

Wczoraj czytelnik mojego bloga napisał, że Zabbix jest fajny, ale

” ciężko się tam połapać co i jak, dosyć zaawansowany monitoring (…)dobrze sprawujący ale przy większej ilości usług – do basic monitoringu czyli uptime/network/cpu usage to jest trochę za dużo “

Po części się z nim zgodziłem. Sam musiałem trochę posiedzieć, by wszystko rozgryźć. Mimo wszystko warto. Szczególnie, że nowsze wersje są o wiele łatwiejsze w opanowaniu.

Ponadto, gdy ja zaczynałem to jeszcze nie było tak wielu instrukcji w internecie. Jak choćby te, które wysyłam Ci każdego tygodnia za pomocą mojego newslettera – LINK.

Pytanie czy Ty również masz problemy z opanowaniem Zabbixa? Jeżeli jest coś czego nie wiesz to nie krępuj się. Napisz w komentarzu lub w wiadomości do mnie.

architektura systemu zabbix

Architektura na początek

Dziś postanowiłem zaprezentować Ci kilka materiałów na początek.

Oczywiście, jeżeli jesteś totalnie początkujący w temacie monitoringu to warto najpierw zrozumieć Co to jest Zabbix?

Ważna Informacja

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Szykuję darmowe spotkanie na temat pracy administratora. Poniżej znajdziesz agendę spotkania: ✅ Nauka. Jak zacząć i jak się uczyć administracji serwerów Linux? ✅ Sesja Praktyczna: Konfiguracja sieci, SSH, Monitoring, Automatyzacja i Backup ✅ Praca. Na czym polega praca i ile zarabia Administrator Serwerów Linux?

Zapraszam!

Architektura Systemu Zabbix w 85 sekund

Architektura systemu Zabbix to zbiór kilku elementów. Część koniecznych do działania, a inne spotykany tylko w części firm. Warto jednak poznać ich szczegóły, by w pełni rozumieć działania systemu monitoringu.

Zabbix składa się z kilku oddzielnych modułów:

  • serwer aplikacji
  • baza danych
  • oprogramowanie Zabbix Agent
  • aplikacja webowa + silnik PHP
  • Zabbix Proxy
  • Java gateway

Jak widzisz, nie jest to aż tak straszne jak się wydaje. Jeżeli masz jakieś pytania to zapraszam. Postaram się pomóc.

Miłego dnia!

Arek