Czy architektura systemu Zabbix jest skomplikowana? Dziś udowodnię, że nie. A to wszystko w zaledwie 85 sekund.

Wczoraj czytelnik mojego bloga napisał, że Zabbix jest fajny, ale

” ciężko się tam połapać co i jak, dosyć zaawansowany monitoring (…)dobrze sprawujący ale przy większej ilości usług – do basic monitoringu czyli uptime/network/cpu usage to jest trochę za dużo „

Po części się z nim zgodziłem. Sam musiałem trochę posiedzieć, by wszystko rozgryźć. Mimo wszystko warto. Szczególnie, że nowsze wersje są o wiele łatwiejsze w opanowaniu.

Ponadto, gdy ja zaczynałem to jeszcze nie było tak wielu instrukcji w internecie. Jak choćby te, które wysyłam Ci każdego tygodnia za pomocą mojego newslettera – LINK.

Pytanie czy Ty również masz problemy z opanowaniem Zabbixa? Jeżeli jest coś czego nie wiesz to nie krępuj się. Napisz w komentarzu lub w wiadomości do mnie.

architektura systemu zabbix

Architektura na początek

Dziś postanowiłem zaprezentować Ci kilka materiałów na początek.

Oczywiście, jeżeli jesteś totalnie początkujący w temacie monitoringu to warto najpierw zrozumieć Co to jest Zabbix?

 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

Architektura Systemu Zabbix w 85 sekund

Architektura systemu Zabbix to zbiór kilku elementów. Część koniecznych do działania, a inne spotykany tylko w części firm. Warto jednak poznać ich szczegóły, by w pełni rozumieć działania systemu monitoringu.

Zabbix składa się z kilku oddzielnych modułów:

  • serwer aplikacji
  • baza danych
  • oprogramowanie Zabbix Agent
  • aplikacja webowa + silnik PHP
  • Zabbix Proxy
  • Java gateway

Jak widzisz, nie jest to aż tak straszne jak się wydaje. Jeżeli masz jakieś pytania to zapraszam. Postaram się pomóc.

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Miłego dnia!

Arek

Zapisz się na Newsletter i odbierz za darmo e-book "Monitoring IT"!

X