Audyt wewnętrzny działu IT

Audyt wewnętrzny działu IT

„Audyt wewnętrzny działu IT” jest częścią cyklu artykułów poświęconych kontroli jakości w IT. Wcześniejsze materiału znajdziesz tu:

A już niedługo pojawi się kolejny artykuł poświęcony temu jak wdrożenie systemu ticketowego może usprawnić prace IT w Twojej firmie.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 

 

Audyt wewnętrzny oznaką zaufania?

Mój były przełożony lubił mawiać „Kontrola najwyższą formą zaufania”. Cytat ten podebrał i przerobił Włodzimierzowi Leninowi. Pomijając już aspekt słuszności tego stwierdzenia to jeżeli już zatrudniasz informatyków w swojej firmie, a nie posiadasz większej wiedzy technicznej to zapewne zastanawiasz się jak można skontrolować poprawność wykonywania ich pracy. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ nawet dla menadżerów IT często stanowi to wyzwanie. Konieczne jest tu nie tylko sprawne zarządzanie zespołem i zadaniami, lecz także posiadanie pewnej wiedzy technicznej, która pozwoli nam weryfikować poprawne wykonywanie zadań. Idealnym rozwiązaniem jest tu oczywiście zatrudnienie kogoś w roli zarządzającego zespołem informatyki.

Co jednak w przypadku małych firm, którym najzwyczajniej nie opłaca się zatrudniać kogoś na tym stanowisku? Idealnym rozwiązaniem jest zewnętrzny audyt, który pozwoli nam zweryfikować poziom informatyki w naszej organizacji. Wykonanie audytu jest zalecane nawet w przypadku posiadania menadżera IT. W końcu i jego pracę należy w jakiś sposób zweryfikować. Szczególnie w obliczu zmieniających się przepisów dotyczących ustawy o danych osobowych, czyli szeroko pojętego RODO.

Audyty wewnętrzny

Do części audytów przedsiębiorca jest często zobligowany. Przykładowo, ze względu na wdrożone ISO. Jednak nawet w przypadku gdy nie masz tego typu mobilizacji to warto przeprowadzić audyt IT w firmie. Szczególnie sprawdzający poziom bezpieczeństwa w firmie. W obecnych czasach ataki hakerskie to zmora światowego cyberbezpieczeństwa.

Złodzieje coraz rzadziej bawią się w napady na bank. Obecnie częściej praktykuje się włamania do sieci komputerowej. A następnie kradzież danych, które można później odsprzedać, bądź żądać od właściciela haracz. Ewentualnie, zaszyfrowanie danych lub przejęcie komputera księgowej, której magicznie podczas wykonywania przelewu zostanie podmieniony numer konta. Możliwości jest cała masa, a wraz z popularnością Bitcoina i kryptowalut pojawiają się nowe zagrożenia. Jednym z nich jest przejęcie cyfrowego portfela właściciela. Drugim to instalacja specjalnego oprogramowania na komputerze ofiary, która służy hakerowi do „kopania” wirtualnej waluty. Jeżeli Twój komputer w ostatnim czasie mocno zwolnił, warto sprawdzić czy czasem nie stał się dla kogoś koparką Bitcoina.

To oczywiście, tylko część możliwych zagrożeń. Odpowiednio przeprowadzony audyt bezpieczeństwa powinien pomóc Ci znaleźć tego typu zagrożenia oraz rozwiązać ich problem.

Co dalej?

Chcesz więcej? Już niedługo omówię temat tego jak system ticketowy pomaga w usprawnieniu pracy IT. Jeżeli nie chcesz przegapić to masz teraz 4 możliwości:

  1. Zaglądać regularnie na bloga.
  2. Obserwować moje social media (linki na dole)
  3. Zapisać się na mój newsletter. Automatycznie odbierzesz szablon inwentaryzacji gotowy do wdrożenia w Twojej organizacji. A gdy właściwy artykuł się pojawi to dam Ci znać wiadomością email.
  4. Kupić ode mnie książkę mojego autorstwa „IT w biznesie i karierze” w przedsprzedaży. Tam znajdziesz wiedzę na temat wdrożenia systemu ticketowego, jak przeprowadzić audyt wewnętrzny oraz wiele, wiele innej i wartościowej wiedzy.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 
 

Bezpieczeństwo Serwerów Linux dla Początkujących - Szkolenie z certyfikatem

X