Wczoraj o tym jak ważne jest bezpieczeństwo kryptowalut oraz weryfikacja certyfikatu SSL podczas korzystania z witryn WWW przekonały się osoby korzystające z najpopularniejszego portfela Ethereum, czyli Myetherwallet. Otóż, dla niektórych użytkowników certyfikat wyświetlał ostrzeżenie o niezaufanym certyfikacie.

bezpieczeństwo kryptowalut

Wiązało się to z atakiem hakerów na serwery DNS. I co najciekawsze, atak nie dotyczył Myetherwallet, lecz Google. Jak się okazało osoby korzystające z serwerów DNS były przekierowywane do spreparowanej strony, której celem było przejecie danych do logowania, a jednocześnie znajdujących się na portfelu użytkownika kryptowalut.

Więcej znajdziecie na Reddicie:

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/8ekfl6/myetherwallet_has_been_hackedbreached/

To zdarzenie tylko potwierdza jak ważne jest kontrolowanie poprawności działania certyfikatu SSL. I to nie tylko podczas korzystania z serwisów związanych z kryptowalutami. Jeżeli na jakiejkolwiek stronie (szczególnie banku) wyświetla się w przeglądarce informacja o niezaufanym certyfikacie to pod żadnym pozorem nie należy z niego korzystać!

bezpieczeństwo kryptowalut

 

Uważajcie i dbajcie o bezpieczeństwo kryptowalut.

Przy okazji, zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem:

https://blog.askomputer.pl/jak-bezpiecznie-korzystac-z-bankowosci-internetowej/

 

 

 

 

 

To co tygryski lubią najbardziej

Przechodzimy teraz do tego co lubicie najbardziej! Bezpieczeństwo kryptowalut jest niezwykle istotne, jednak względy finansowe i analiza posiadanych tokenów również odgrywa ogromne znaczenie. W ramach wcześniej rozpoczętego cyklu przyglądam się tokenom, które jakiś czas temu opisywałem, a od tego czasu minął wystarczająco długi okres, by przyjrzeć się ich obecnej sytuacji. W niektórych przypadkach ceny poszybowały w kosmos, a w innych mamy do czynienia z drastycznym spadkiem cen.
Zainteresowanych wcześniejszymi materiałami odsyłam do tego spisu:
https://blog.askomputer.pl/wszystko-o-kryptowalutach/

O Mercury Protocol pisałem jeszcze daleko przed tzw. „zimą w świecie kryptowalut”:

https://blog.askomputer.pl/ile-zainwestowac-w-kryptowaluty/

Swoją drogą, opisane tam zestawienie okazało się mocno pechowe. Nie tylko wspominałem o tym projekcie, lecz także o BCH. Jak się okazało, obie kryptowaluty od tamtego czasu mocno potaniały.  Pytanie jednak co przez ten okres nie straciło na cenie? Jakby nie patrzeć to jednocześnie w tym samym artykule wspominałem, iż tamten okres (końcówka roku) to potencjalnie najlepszy moment na wyjście. Cytat:

„Skoro wszyscy wchodzą w Bitcoina to warto pomyśleć nad datą wyjścia 😉”

Mimo, iż akurat w tym  artykule dosyć pechowo wybrałem tokeny do swojego portfolio to jednak na taką liczbę materiałów, które do tej pory przygotowałem, można uznać, iż jest to zwykłe odstępstwo od reguły. Wspominałem o tym też tu:

Jako, ze kończę właśnie pisać swoją nową książkę to planuję zagospodarować od maja swój dodatkowy czas w przygotowanie kursu o kryptowalutach. I na 100% znalazłoby się tam mnóstwo informacji na temat tego jak dbać o bezpieczeństwo kryptowalut. Wszystko jest uzależnione od tego czy moje obecne przewidywania co do rynku się spełnią. Wyjaśniam to na materiale opublikowanym na Youtube i czekam do końca tygodnia.

Jeżeli chcesz zostać poinformowany o kursie, książce lub nowych artykułach na blogu to zachęcam Cię do zapisania się do listy odbiorców mojego Newslettera na samej górze w tym miejscu:

bezpieczeństwo kryptowalut

Mercury Protocol

Przejdźmy jednak do głównego tematu, czyli Mercury Protocol. Rzecz najważniejsza i bez owijania w bawełnę. Wartość projektu i zarazem kurs tokenu GMT spadł od ceny debiutu o 77%! To bardzo dużo. Czym jest spowodowany spadek? W pierwszej kolejności można się upatrywać słabego okresu. ICO projektu wystartowało na koniec roku. Tuż przed ogromnymi wzrostami, a później ogromnymi spadkami. Jeszcze w styczniu mieliśmy stopę zwrotu na poziomie 362%. Od tamtego czasu cena spadła z 26 do 1 centa, a wykres wygląda następująco:

bezpieczeństwo kryptowalut

Druga kwestia, która może zniechęcać inwestorów to brak możliwości handlu tokenem GMT na jakiejkolwiek giełdzie. Sprzedać i kupić możemy jedynie na poczciwej Etherdelcie. Słabo. Po 5 miesiącach od debiutu można mieć podejrzenie, iż twórcom nie chciało się nawet podjąć rozmów z jakąkolwiek giełdą.

Kolejna kwestia to komunikacja. Choćby konto zespołu na Twitterze nie napawa optymizmem. Ok. Może nie jest martwe jak w przypadku wielu ICO i w tym przypadku nie ma raczej obawy, iż ekipa zarzuciła przedsięwzięcie, jednak przydałoby się trochę więcej systematyczności. Z ostatnich wieści widać, iż twórcy zwiększyli zatrudnienie. Dwóch spośród trzech zatrudnionych osób to ludzie związani z zarządzaniem oraz strategią. Wydaje się to dobrym wyborem, bo developerów mają już wystarczająco. Przydałaby się teraz osoba, która by nagłośniła trochę projekt.

A to mogłoby zwiększyć obroty, która są obecnie niezwykle niskie. I to może być kolejny problem zniechęcający nowe osoby do wejścia.

Z ostatnich wieści, nie widać nic co mógłby zachęcić do wejścia:

https://medium.com/mercuryprotocol/community-update-mercury-channel-changes-b08b5f952ff6

Oczywiście, poza tym, iż projekt żyje i planują dalszy rozwój.

W kwestii dalszych działań to również nie widać obecnie nic ekscytującego:

https://www.mercuryprotocol.com/roadmap

Konkretne wydarzenia mają się pojawić dopiero w na jesieni lub zimę tego roku, a to oznacza jeszcze daleką drogę do ewentualnych, mocnych wzrostów. Oczywiście, zawsze można się pokusić o wejście spekulacyjne. Można zaryzykować stwierdzenie, iż przez ostatnie miesiące wytworzył się pewien punkt wsparcia.

bezpieczeństwo kryptowalut

Mimo wszystko, nie jest on oczywisty i kurs dalej może się obsuwać w dół. Ponadto, wejście przy tak niskich obrotach jest jeszcze bardziej ryzykowne. Osobiście, nic tu nie będę zmieniał. Przy takim spadku przyjmuję taktykę HODL, jednocześnie nie dokupując więcej tokentów GMT. Poczekam kilka miesięcy i zobaczę co się wydarzy.

Dajcie znać w komentarzach czy posiadacie GMT? Ewentualnie, może jest jakaś kryptowaluta, której warto się przyjrzeć i zamieścić jej analizę na blogu?

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne


administrator nieruchomości