Robot ASK

Zabezpieczenie Kryptowalut

Zabezpieczenie Kryptowalut

Zabezpieczenie Kryptowalut

Dziś będzie o mało ciekawym temacie, jakim jest zabezpieczenie kryptowalut. Czemu mało ciekawym? Wystarczy spojrzeć na liczę osób wyszukujących tą tematykę w wyszukiwarce Google. Przede wszystkim zobaczmy co jest najchętniej wyszukiwane. Jeżeli odrzucimy wyniki dotyczące popularnego utworu Taconafide to na podium wskakują frazy związane z definicją, ceną oraz podatkami.

Ponadto, jak porównamy częstotliwość wyszukiwania zagadnień związanych z ceną z bezpieczeństwem to okazuje się, że ten drugi temat prawie nikogo nie interesuje.

Mimo wszystko, temat jest według mnie na tyle istotny, iż postanowiłem przygotować poniższy poradnik. I to w dwóch częściach. Ciąg dalszy, już niedługo. Dziś omówimy to co każdy posiadacz kryptowalut, pytany o zabezpieczenie kryptowalut powinien wiedzieć, czyli wyjaśnienie do czego służą klucze prywatne oraz publiczne. W drugiej części pojawią się praktyczne zagadnienia dotyczące zabezpieczenia portfeli oraz kont na giełdach blockchain.

Jak zawsze, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami dotyczącymi kryptowalut:

Wszystko o kryptowalutach

Zabezpieczenie Kryptowalut

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Zabezpieczenie swoich kryptowalut to niezwykle ważne zagadnienie. W przypadku papierowego pieniądza jesteś narażony na kradzież banknotów. W przypadku kryptowaluty głównym zagrożeniem jest atak hakera i… Twój brak wiedzy. By była jasność posiadając konto w banku również możemy w łatwy sposób zostać okradnięci przez hakera, wiec nawet nie posiadający kryptowalut, warto się zabezpieczyć

Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie i zabezpieczenie kryptowalut?

Przyczyn utraty wirtualnej waluty są różne. Uszkodzenie dysku twardego, zagubione hasło do konta lub… wyrzucenie nośnika danych. Taka właśnie przygoda przytrafiła się pewnemu programiście z Walii. Pisałem o tym więcej w tym miejscu:

Bitcoin – bezpieczeństwo i wielcy przegrani

Niestety (albo na szczęście) nie jest to odosobniony przypadek. W internecie można znaleźć całą masę opowieści od osób, które straciły swoje Bitcoiny przez wyrzucenie dysku na śmieci. Czasami było to ich sprawką, a czasami pomogli im bliscy, którzy nie wiedzieli czego się pozbywają.

 

 

 

 

 

Klucz prywatny oraz publiczny

Do zroumienia działania kryptowalut oraz ich zabezpieczeń, niezwykle istotne jest zrozumienie zasady działania kluczy prywatnych oraz publicznych.

Klucz publiczny służy do szyfrowania danych przesyłanych przez Internet. Korzystasz z niego każdego dnia, nie zdając sobie z tego sprawy. Szyfrowanie jest wbudowane w wiele aplikacji i gadżetów używanych w tym momencie. Jeśli więc wykonujesz transakcję kryptowalut przez Internet to wykonujesz to za pomocą klucza publicznego.

Klucz publiczny to taka swego rodzaju klamka. Zamyka i otwiera nas na świat. Aby jednak nie było zbyt łatwo i by nie mógł każdy zainteresowany wejść przez nasze drzwi to konieczna jest odpowiednia metoda zabezpieczenia. Tą jest klucz prywatny.

Klucz prywatny umożliwia pełne odszyfrowanie i jest ściśle chroniony na serwerach i komputerach. Jeśli nie masz obu kluczy (zarówno publicznego jak i prywatnego) to dane, które uzyskasz będą nieczytelne i do niczego Ci się nie przydadzą. Tak samo, bez nich nie uzyskasz dostępu do swoich kryptowalut.

I to właśnie portfele kryptowalut przechowują klucze wymagane do transferu kryptowalut. Nie jak to się często, błędnie twierdzi – kryptowaluty.

Podsumowując, klucz publiczny jest tym, który jak sama nazwa wskazuje jest dostępny publicznie. Dzięki temu każdy może dokonać przelewu środków pieniężnych na Twoje konto. Natomiast, aby przelać środki z portfela, konieczne jest już posiadanie klucza prywatnego.

Tyle na chwilę obecną. Poniżej masz drugi artykuł cyklu opisujący bezpieczeństwo portfeli kryptowalut

Portfele kryptowalut – bezpieczeństwo

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X