Robot ASK

Bezpieczeństwo sieci komputerowej

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o atakach hakerskich, stąd też powrót do tematu bezpieczeństwa sieci komputerowej. Przykłady włamań, jak choćby do zasobów informatycznych firmy Sony udowadniają, iż nikt nie jest obecnie bezpieczny.

 

Można mówić co się chce, jednak prawda jest taka, iż nikt może czuć się w 100% pewny, iż jego atak hakerski nie dotknie. Jeżeli jakaś grupa hakerów się uprze to dostanie się wszędzie. Nawet audytor ISO, który przeprowadzał ostatnio kontrolę u jednego z moich klientów przyznał w tym aspekcie rację. Fakt, potwierdził, iż firma jest odpowiednio zabezpieczona, jednak w dzisiejszych czasach nikt nie może spać spokojnie

Zdaję sobie sprawę, iż może to być teraz lekko demotywujące, jednak wolę, by na początku od razu zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Co nie znaczy, iż nie należy zabezpieczać się w ogóle. Wszak, haker hakerowi nie równy. Są Ci z mniejszymi i większymi umiejętnościami. Chyba nie chcesz, by dostęp do Twojej infrastruktury informatycznej posiadał otwartą bramę zachęcającą do odwiedzin wszystkich zainteresowanych?

IT w firmie należy odpowiednio zabezpieczyć. W taki sposób, by jak najbardziej utrudnić ewentualny atak, oraz otrzymywać powiadomienia o niepożądanych próbach dostępu.

Szkolenie z Bezpieczeństwa Serwerów Linux

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Otworzyliśmy zapisy na pełny kurs na temat zabezpieczenia serwerów Linux.
Chcesz zacząć z bezpieczeństwem? To szkolenie jest dla Ciebie.

Tylko teraz:

- Mega promocja na Kurs -58%
- Maksymalnie, praktyczne podejście
- 10 Tygodni zajęć | Jasno wytłumaczona teoria + Praktyka na codziennych zadaniach administratora
-  Hardening, Audyt, Wdrażanie Poprawek, Automatyzacja, Firewall, SELinux i wiele innych 

Sprawdź szczegóły:

https://asdevops.pl/sec/

 

kurs bezpieczeństwa linux

 

 

 

Bezpieczeństwo sieci komputerowej

Z doświadczenia wiem, że nie ma praktycznie żadnej firmy, która jest przygotowana na wszystko. Audyty, które przeprowadzamy zawsze na starcie współpracy z nowym klientem pokazują, iż praktycznie każda firma ma co najmniej jedną otwartą furtkę do cyberataku.

Ponadto, ze wszystkich spotkań, które odbyliśmy w 2017, ponad 78% firm deklaruje, że stali się ofiarami ataku hakerskiego. I z tej statystki wykluczałem najczęściej spotykane w ostatnim czasie zagrożenie, jakim jest wirus szyfrujący dane. Uwzględniłem tu jedynie firmy, które ucierpiały od włamania hakera lub przez wyciek danych. Ponadto, 10% stwierdziło, że nie ma wiedzy na ten temat.

 

Jak się okazuje włamania do sieci informatycznej to częsty proceder. Ponadto, przedsiębiorstwa coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożenia i chcą się przed tym chronić.

Na szczęście, mamy coraz większe możliwości obrony.

Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakiem?

Przede wszystkim stosując odpowiednie oprogramowanie oraz urządzenia do ochrony sieci. Do tego kluczowe jest zatrudnienie odpowiednich specjalistów IT, którzy będą potrafili te narzędzia wykorzystać. Wszak, na co nam kupować sportowe auto jeżeli nie będziemy potrafili nim pokierować?

Do tego, kluczowy jest monitoring. Mimo iż, powtarzam i przypominam do znudzenia o monitorowaniu infrastruktury IT, to jednak ten aspekt ma ogromne znaczenie. Obecnie dostępne są już rozwiązania, które potrafią samodzielnie wychwycić podejrzany ruch w sieci i powiadomić administratorów o ataku.

Grunt to systematyczne rozwijanie i poprawianie bezpieczeństwa w firmie. Podobnie jak w medycynie i prawie, tak w dziedzinie bezpieczeństwa IT – konieczne jest ciągłe rozwijanie swojej wiedzy o najnowsze rozwiązania w temacie zagrożeń oraz ich usuwania.

Jeśli szukacie wsparcia w tej dziedzinie, to zapraszam do kontaktu – decydując się na obsługę informatyczną w SGSYSTEMS macie gwarancję odpowiedniej dbałości o kwestie bezpieczeństwa. Mamy doświadczenie, zgrany zespół, dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które się sprawdzają w praktyce.

Musicie zdawać sobie sprawę jak duże jest ryzyko i nie tylko reagować, ale przede wszystkim – przeciwdziałać. Skutki braku dbałości o bezpieczeństwo sieci komputerowej mogą być nieodwracalne. Koszty w porównaniu z takimi konsekwencjami są naprawdę nieduże.

A jeśli interesuje Was ten temat, polecam zajrzeć do innych moich wpisów poświęconych kwestii bezpieczeństwa.

 

Pamiętaj o szkoleniu:

Sprawdź szczegóły:

https://asdevops.pl/sec/

kurs bezpieczeństwa linux

 

 

Zapisz się na kurs Bezpieczeństwo Serwerów Linux!

X