Robot ASK

Bitcoin – bezpieczeństwo i wielcy przegrani

Bitcoin i bezpieczeństwo to dwa połączone ze sobą tematy.

Chyba wszyscy słyszeli o Bitcoinowych milionerach. Mało się jednak mówi o wielkich przegranych świata kryptowalut…

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

 • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
 • Ansible, Automatyzacja i AI
 • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Były Bitcoiny – nie ma Bitcoinów

Według analizy firmy Chainalysis nawet 4 miliony Bitcoinów mogło przepaść! Dla przypomnienia, maksymalnie w obiegu będzie ich 21 milionów. Przynajmniej jak „górnicy” wykopią wszystko. A to oznacza, że aż 19% całego marketu by przepadło.

Więcej o koparkach znajdziesz tu:

https://blog.askomputer.pl/czym-jest-koparka-kryptowalut/

O samym Bitcoinie pisałem więcej w tym miejscu:

https://blog.askomputer.pl/co-to-jest-bitcoin-i-kryptowaluta/

Zapytacie zapewne co się stało z tokenami, które przepadły.

Znikają zasoby warte grube pieniądze. Przy obecnej wycenie około 13 000 USD oznacza wyparowanie z rynku aż 52 miliardów dolarów. Posiadacze Bitcona ucieszą się na taką informację. Wszak im mniej sztuk danego dobra tym wyżej jest on wyceniany. Zwróćmy jednak uwagę na czynnik ludzki. Wyobraźcie sobie jak to działa na psychikę człowieka? To tak jak zgubić kupon lotto z poprawnie wytypowaną szóstką.

Wielcy przegrani

Przyczyny utraty wirtualnej waluty są różne. Uszkodzenie dysku twardego, zagubione hasło do konta lub… wyrzucenie nośnika danych. Taka właśnie przygoda przytrafiła się pewnemu programiście z Walii. James Howells zainwestował i przechowywał Bitcoiny na laptopie. Gdy sprzedawał komputer przezornie zachował swój dysk twardy. Niestety, na tym jego szczęście się kończy.  Dysk włożył do szafki. Niestety, nieroztropnie w 2013 wyrzucił szafkę do śmieci. Na dysku przechowywał aż 7500 sztuk BTC. A to przy dzisiejszej wycenie daje to aż 341 milionów złotych!

Niestety (albo na szczęście) nie jest to odosobniony przypadek. W internecie można znaleźć całą masę opowieści od osób, które straciły swoje Bitcoiny przez wyrzucenie dysku na śmieci. Czasami było to ich sprawką, a czasami pomogli im bliscy, którzy nie wiedzieli czego się pozbywają.

Bitcoin - miliony na śmietniku

W mediach mówi się o sukcesach i bogactwie. Zapomina natomiast o tych, którzy w ten sposób stracili majątek. Przypadków takich ludzi jest więcej. Niektórzy utracili dostęp do danych w wyniku działania wirusa szyfrującego dane lub zostali zhakowani. A kradzież wirtualnej waluty jest obecnie częstym przypadkiem. Najgorsze jest to, iż znane są już przypadki samobójstw osób, które nie mogły przetrawić swojej straty. Szczególnie gdy codziennie bombarduje się nas informacjami o Bitcoinowych milionerach…

Warto jednak dodać, iż do póki taki krezus nie sprzeda swoich tokenów i nie zrealizuje zysków to w rzeczywistości jest milionerem tylko na papierze. I nigdy nie wiadomo czy i jemu nie przydarzy się taka historia. Aby tego uniknąć, warto zabezpieczyć swoje dane. Jeżeli nie wiesz jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego komputera to zachęcam do przeczytania poniższych artykułów:

https://blog.askomputer.pl/wirusy-szyfrujace-dane-jak-sie-zabezpieczyc/

https://blog.askomputer.pl/jak-bezpiecznie-korzystac-z-bankowosci-internetowej/

Znajdziesz tam więcej na temat zabezpieczenia komputera oraz bezpiecznego przechowywania haseł. Ten pierwszy podpowie jak zabezpieczyć się przed ransomware. Natomiast ten drugi traktuje w głównej mierze o bankowości internetowej, jednak można te porady z powodzeniem stosować w przypadku korzystania z kantorów oraz giełd kryptowalut.

Bitcoin – podstawowe zasady bezpieczeństwa

W skrócie warto jednak przypomnieć o podstawowych środkach bezpieczeństwa:

 1. Używaj różnych maili dla każdej giełdy lub konta.

 2. Zawsze włącz obsługę 2FA. Jest to metoda podwójnej autentykacji. Przykładowo, logując się do swojego konta musisz podać hasło oraz dodatkowy pin lub kod z telefonu.

 3. Nie loguj się do swoich kont z otwartej i publicznej sieci WiFi.

 4. Przechowuj kopię hasła. Np. w wersji papierowej.

 5. Zawsze loguj się do konta z zapisanego linku. Np. w postaci zakładki. Nigdy klikając w zamieszczony gdzieś odnośnik.

Giełdy kryptowalut

Chciałbym Was również przestrzec by nigdy nie trzymać swoich kryptowalut na giełdach. Zdarzało się już wielokrotnie, że dana giełda upadła lub została zhakowana, a jej użytkownicy tracili swoje pieniądze. A już zdecydowanie przestrzegam przed korzystaniem z Etherdelty. Jedna z najbardziej popularnych giełd przeżywa od jakiegoś czasu sporo problemów. W ciągu ostatniego półrocza zostali zaatakowani przez hakerów już kilkukrotnie. Co prawda, dalej istnieją, jednak nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa jeżeli nie zmienią swoich zabezpieczeń.

Bądźcie czujni i oby Bitoin rósł Wam równie mocno co dotychczas 😉

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

 • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
 • Ansible, Automatyzacja i AI
 • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X