blue team

Blue Team – co to jest?

Pisząc o bezpieczeństwie cybernetycznym nie sposób pominąć znaczenia niebieskiego zespołu, którego znaczenie oraz zadania w tym artykule bliżej poznamy. Blue team to termin używany w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, odnoszący się do zespołu lub grupy osób odpowiedzialnych za obronę systemów informatycznych i sieci przed atakami i zagrożeniami ze strony cyberprzestępców.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Czym zajmuje się Blue Team?

Niebieski zespół zajmuje się monitorowaniem, wykrywaniem i reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemów informatycznych. To oczywiście nie wszystkie zadania niebieskiego zespołu. Do zadań blue team zalicza się także weryfikacja zabezpieczeń systemów, identyfikacja słabości i potencjalnych zagrożeń.

Blue team zajmuje się również badaniem i analizą wcześniej wykrytych zagrożeń. Dlaczego? Aby lepiej zrozumieć, jakie są potencjalne ryzyka i jakie są sposoby ich przeciwdziałania. Nie można również zapomnieć o rozwijaniu strategii i planów awaryjnych.

Współcześnie blue team musi zmagać się z bardzo różnorodnymi zagrożeniami. Ataki mogą pochodzić z zewnątrz, ale również z wewnątrz organizacji. Złodzieje danych, hakerzy, phishing, malware i ransomware to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi Blue Team musi się zmierzyć. Blue Team musi również radzić sobie z nieświadomymi zagrożeniami ze strony użytkowników. Mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć np. odpalenie podejrzanego załącznika z maila.

Członkowie niebieskiego zespołu często pracują w trybie ciągłym, monitorując systemy w czasie rzeczywistym i podejmując natychmiastowe działania w przypadku wykrycia zagrożenia. Mogą też pracować w oparciu o wykrywające i analizujące incydenty narzędzia, takie jak systemy wykrywania intruzów (IDS) czy systemy zarządzania incydentami bezpieczeństwa (SIEM).

W skrócie, blue team jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony systemów informatycznych. A także reagowanie na zagrożenia w celu minimalizacji szkód i ochrony przed przyszłymi incydentami. Blue team działa często w opozycji do Red team, który zajmuje się testowaniem zabezpieczeń systemów poprzez symulowanie ataków i prób
przełamania zabezpieczeń. Dzięki temu blueteam może weryfikować skuteczność swoich działań i zabezpieczeń.

Sekcja Blue team może być zorganizowana wewnątrz organizacji lub działać jako usługa zewnętrzna, dostarczając swoje usługi innym firmom i organizacjom. Członkowie blueteam mają różne specjalizacje, takie jak analitycy bezpieczeństwa, inżynierowie systemów, administratorzy sieci czy specjaliści ds. zarządzania incydentami.

Z czego korzysta blue team?

W dzisiejszych czasach niebieski zespół musi wykorzystywać najnowsze narzędzia i technologie, aby chronić organizację przed atakami. W tym celu niebieskie zespoły wykorzystują szereg rozwiązań, takich jak:

 • narzędzia do wykrywania zagrożeń,
 • systemy bezpieczeństwa sieciowego,
 • systemy wczesnego ostrzegania,
 • oprogramowanie antywirusowe,
 • zabezpieczenia sieci VPN,
 • zapory ogniowe,
 • systemy kontroli dostępu i wiele innych.

Ważne jest, aby członkowie blue team stale ulepszali swoje narzędzia oraz technologie, aby dotrzymać kroku szybko zmieniającym się zagrożeniom cybernetycznym. W przypadku wystąpienia ataku Blue Team musi działać szybko i skutecznie, aby minimalizować szkody. W tym celu muszą mieć skuteczne plany reagowania na incydenty, które obejmują odpowiednie procedury.

Kariera w blue team

Blue team to obszar w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, który oferuje wiele możliwości kariery. Z racji na to, że cyberbezpieczeństwo jest dziedziną dynamicznie rozwijającą się. Wiele organizacji poszukuje doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów do pracy w blue team. Poniżej przedstawiam kilka możliwości kariery w blue team:

 1. Analityk bezpieczeństwa – Osoba zajmująca się analizą danych związanych z zagrożeniami dla bezpieczeństwa systemów, w celu wykrycia incydentów i opracowania strategii zarządzania incydentami.
 2. Inżynier zabezpieczeń – Osoba odpowiedzialna za projektowanie, implementację i utrzymanie zabezpieczeń systemów informatycznych, w celu minimalizacji ryzyka ataków cybernetycznych.
 3. Specjalista ds. wdrażania zabezpieczeń – Osoba zajmująca się wdrażaniem narzędzi związanych z zabezpieczeniami systemów informatycznych, takich jak firewall, VPN czy systemy wykrywania intruzów.
 4. Specjalista ds. zarządzania incydentami – Osoba odpowiedzialna za koordynowanie działań związanych z reakcją na incydenty bezpieczeństwa, w tym zbieranie i analizę danych, opracowywanie planów awaryjnych i koordynowanie działań zespołu reagowania na incydenty.
 5. Kierownik ds. bezpieczeństwa – Osoba zarządzająca zespołem blue team, odpowiedzialna za opracowanie strategii bezpieczeństwa, wdrażanie polityk i procedur bezpieczeństwa oraz koordynowanie działań zespołu.
 6. Vulnerability Management – dziedzina, która zajmuje się zarządzaniem podatnościami systemów informatycznych i ich oprogramowania, w celu minimalizowania ryzyka ataku. Osoby zajmujące się tym obszarem, nazywane są często specjalistami ds. podatności lub analitykami podatności. Ich zadaniem jest identyfikacja, kategoryzacja i priorytetyzacja podatności, a także opracowanie strategii i działań zapobiegających atakom.
 7. Security Information and Event Management (SIEM) – dziedzina, która zajmuje się analizą i korelacją danych z różnych źródeł, w celu wykrywania nieprawidłowości w systemach informatycznych. Osoby zajmujące się tym obszarem, nazywane są często specjalistami ds. SIEM lub analitykami SIEM. Ich zadaniem jest konfiguracja i zarządzanie narzędziami SIEM, analiza i interpretacja zdarzeń oraz wykrywanie podejrzanych aktywności.
 8. Incident Response – dziedzina, która zajmuje się reakcją na incydenty bezpieczeństwa, takie jak ataki hakerskie, kradzieże danych czy uszkodzenia systemów. Osoby zajmujące się tym obszarem, nazywane są często specjalistami ds. reakcji na incydenty lub koordynatorami incydentów. Ich zadaniem jest szybka reakcja na incydent, opracowanie i wdrożenie planu naprawczego, a także analiza i raportowanie zdarzenia.

Inne ścieżki kariery

Warto również wspomnieć o kolejnych mozliwościach rozwoju w niebieskim zespole. Mam tutaj na myśli Forensic oraz Threat Hunting.

Forensic – dziedzina, która zajmuje się analizą i zbieraniem dowodów związanych z incydentami bezpieczeństwa, takimi jak ataki hakerskie, kradzieże danych lub uszkodzenia systemów. Osoby zajmujące się tą dziedziną, nazywane są często cyberdetektywami lub analitykami forensics. Ich zadaniem jest zidentyfikowanie źródła ataku, określenie sposobu działania i opracowanie planu naprawczego. Do najważniejszych zadań cyberdetektywów należy: identyfikacja i prześledzenie szlaków ataku, zbieranie i analizowanie logów, czy identyfikacja szkód oraz analiza kodu źródłowego.

Threat Hunting – dziedzina, która zajmuje się proaktywnym wykrywaniem zagrożeń w systemie informatycznym. Osoby zajmujące się Threat Huntingiem, nazywane są często cyber łowcami lub analitykami zagrożeń. Ich zadaniem jest przeszukiwanie systemów, sieci i aplikacji w poszukiwaniu podejrzanych aktywności, które mogą wskazywać na planowane ataki. Do najważniejszych zadań analityków zagrożeń należy: analiza logów systemowych, skanowanie sieci w poszukiwaniu nieznanych urządzeń, weryfikacja polityk bezpieczeństwa czy tworzenie reguł, które umożliwiają wykrycie niezwykłych zdarzeń.

Obie dziedziny są ważne dla zabezpieczenia systemów informatycznych i wymagają od specjalistów odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz posiadania odpowiednich narzędzi oraz umiejętności analitycznych. Praca w dziedzinie Forensic oraz Threat Hunting może oferować wiele ciekawych wyzwań oraz perspektyw rozwoju zawodowego.

Wszystkie wymienione stanowiska wymagają od kandydatów odpowiedniego wykształcenia. Np. w dziedzinie informatyki, cyberbezpieczeństwa, sieci komputerowych lub pokrewnych dziedzinach oraz doświadczenia w pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wielu pracodawców wymaga także posiadania odpowiednich certyfikatów branżowych, takich jak:

 • CompTIA Security+,
 • Certified Information Systems Security Professional (CISSP)
 • Certified Ethical Hacker (CEH).

Podsumowanie

Celem tego artykułu jest przybliżenie tematu blue team. Warto, aby jak najwięcej osób wiedziało, iż cyberbezpieczeństwo to nie tylko atakowanie. To przede wszystkim skuteczna obrona, dzięki której możemy sprawnie funkcjonować i wykonywać swoje codziennie zadania.

Trzeba również pamiętać, iż skuteczna współpraca pomiędzy zespołami niebieskiem oraz czerwonym może wiele wnieść do poprawy bezpieczeństwa w danej organizacji.

W ostatnich latach, zwiększająca się liczba ataków cybernetycznych spowodowała rosnące zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. A w związku z tym zwiększyła znaczenie działań podejmowanych przez blue team. W związku z tym, coraz więcej firm i organizacji
inwestuje w rozwój swojego zespołu blueteam lub korzysta z usług zewnętrznych dostawców. Dla wielu osób pojawia się zatem szansa na ciekawą pracę, która możę przynieść wiele satysfakcji i bardzo poszerzyć horyzonty.

Warto jednak pamiętać, aby w wyborze tego rodzaju zajęcia nie kierować się wyłącznie kwestiami finansowymi. Przede wszystkim najpierw trzeba się dostać w szeregi Blute Team a potem utrzymać się tam. Podstawą w tym zawodzie jest podejście do niego z pasją, ciekawością oraz wytrwałością. Tylko dzięki temu cały czas jesteśmy w stanie być gotowymi na nowe wyzwania, które pojawiają się bardzo często w tej branży i bardzo często weryfikują nasze kompetencje.

Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa? Sprawdź nasz kurs! Zapraszamy także do przeczytania naszych wpisów blogowych z zakresu bezpieczeństwa.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X