system do zarządzania klientami

Centrala analogowa i VoIP w firmie

Telefonię można podzielić na kilka rodzajów: analogowa, cyfrowa oraz VOIP. Pamiętam jeszcze jakby to było dziś gdy zatrudniłem się w pierwszej pracy jako informatyk i pokazano mi archaiczną centralę analogową. VoIP w firmie był dopiero w sferze marzeń. Masa kabelków, brak dokumentacji i przestarzałe oprogramowanie do administracji tym ustrojstwem. Moją początkową reakcją była lekkie przerażenie i zniechęcenie. Z czasem gdy zacząłem odkrywać działanie poszczególnych elementów centrali okazało się, że to niezwykle wciągające zajęcie. Wyobraźcie sobie jak 18-letni chłopak jest z siebie dumny gdy nagle odkrywa, iż potrafi przekierować połączenie czy nawet niczym w filmie szpiegowskim podpiąć się pod linię, by kogoś podsłuchać. Oczywiście, tej ostatniej możliwości nie wykorzystywałem. Po pierwsze dlatego, że jest to nielegalne, a po drugie z tego względu, iż kto by chciał podsłuchiwać tych nudziarzy z biura? Wszak, oni nie mają pojęcia o technicznych zagadnieniach. Haha, dokładnie tak wtedy grupowałem ludzi. Na inżynierów od których mogę się czegoś nauczyć i reszta osób, którzy coś tam sobie nawijają o sprzedaży czy marketingu.

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Pomijając jednak temat tego czym zajmują się ludzie to zagadnienie telefonii wciągnęło mnie na tyle, iż przez długi czas siedziałem przy szafie rozdzielczej od telefonów, by wykonać odpowiednią dokumentację ze spisem numerów na poszczególnych liniach oraz rozszyfrować nietypowe oprogramowanie. Z czasem wdrożyliśmy serwer VOIP w firmie oparty na Asterisku, więc moje zainteresowanie telefonią weszło na jeszcze wyższy poziom.

VoIP w firmie

VoIP w firmie vs. centrala analogowa i cyfrowa

A czym właściwie różnią się różne rodzaje central telefonicznych? Przede wszystkim zastosowaną technologią. Typowe, analogowe sieci telefoniczne to już przestarzała technologia oferująca mniej funkcjonalności. Przede wszystkim umożliwia podłączenie tylko jednej linii telefonicznej. Ponadto, jakość rozmów pozostawia wiele do życzenia. Zdarzają się szumy oraz trzaski. Cyfrowe sieci telefoniczne są pod tym względem zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Możliwa jest implementacja dodatkowych funkcji jak np. wyświetlanie numeru dzwoniącego, zawieszenia lub przełączenia rozmowy. Bez względu jednak na to czy korzystamy z analogowych czy cyfrowych łącz konieczne jest utrzymanie odpowiedniego porządku, by móc sprawnie zarządzać telefonami. W tym celu konieczne jest  przeprowadzenie inwentaryzacji linii telefonicznych.

W telefonii VOIP (lub potocznie zwanej IP) wygląda to zdecydowanie inaczej. Nie ma konieczności podłączenia telefonu pod konkretną linię. Użytkownik może przełączyć swój telefon pod jakiekolwiek gniazdko sieci komputerowej, by uzyskać dostęp do swojego numeru. Oczywiście, warto jest wtedy zabezpieczyć sieć za pomocą filtrowania adresów MAC lub uwierzytelniania za pomocą hasła w telefonie. To są już jednak rozbudowane szczegóły techniczne, więc nie będę tu teraz tego rozwijał. O zabezpieczeniach sieci możecie poczytać w innych artykułach na tym blogu.

Zalety VoIP

Co do zalet VoIP w firmie to jest ich całą masa. Przede wszystkim centrala zarządzająca połączeniami to już prawdziwy serwer z konkretnym systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem. Dzięki temu można go bez problemu archiwizować (również rozmowy), a następnie szybko odtworzyć i uruchomić ponownie. Najczęściej wykorzystuje się jeden z systemów Linux wraz z oprogramowaniem Asterisk. Za pomocą takiego narzędzia możemy wykonywać całą masę konfiguracji. Zarządzać zaawansowanymi przekierowaniami czy tworzyć funkcjonalność call center. Przykładowo, gdy dzwonisz do jakieś firmy i słyszysz:

Wciśnij jeden, by zadzwonić do działu finansowego.
Wciśnij jeden, by zadzwonić do działu księgowości.
Wciśnij dwa, by zadzwonić do działu rozliczeń.
Wciśnij dwa, by zadzwonić do działu prawnego.
………….

to takimi przekierowaniami zarządza właśnie centrala telefonii VoIP w firmie. Oczywiście standardowy ISDN (telefonia cyfrowa) również posiada opcje przekierowań, jednak nie aż tak rozbudowane.

By była jasność, temat telefonii w firmie nie został tu oczywiście całkowicie rozbudowany. Można się o tym rozpisać na tyle, iż powstałaby oddzielna książka. Mało tego, nawet moja praca inżynierska w dużej części opierała się właśnie na telefonii. Wydaje mi się jednak, iż przedstawione tu rozwinięcie tematu pozwoli rozwiać pewne wątpliwości co do tego elementu infrastruktury informatycznej w firmie.

Jeżeli masz jakieś pytanie odnośnie telefonii VoIP to daj znać w komentarzu.

Polecamy przeczytać również:

Promieniowanie wifi – czy szkodzi zdrowiu?

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X