Chmura obliczeniowa blockchain, czyli technologie które mogłoby się wydawać, iż są od siebie bardzo odległe. Nic bardziej mylnego! Na rynku od jakiegoś czasu całkiem nieźle radzi sobie projekt QTUM związany z wirtualnymi maszynami pracującymi na blockchain. Teraz do gry włączają się dwa nowe zespoły, które chcą zrewolucjonizować branżę chmur obliczeniowych. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią na temat dwóch ciekawych projektów w fazie ICO.

Chmura obliczeniowa blockchain

Przy okazji, jeżeli wolisz video zamiast tekstu to zapraszam w to miejsce:

Youtube

Materiały:

 


Nie tylko Chmura obliczeniowa blockchain. Poznaj inne artykuły o kryptowalutach:
Inwestowanie w kryptowaluty Finas #7

Chmura obliczeniowa blockchain – zaczynamy!

Projekt Ankr Network

Projekt związany z bliską mi tematyką, czyli cloud computing. Ankr zamierza do zbudowania własnego blockchaina, który pozwoli uruchamiać na nim środowiska rozproszone do tworzenia chmur obliczeniowych. Obecnie wszelkiego rodzaju dane, które przechowujemy w chmurach z reguły należą do jednego z potentatów tej właśnie branży. Liderami w tej dziedzinie są obecnie Amazon, Micosoft, IBM oraz Google. I wszystkie informacje które u nich posiadamy w rzeczywistości znajdują się na ich serwerach. Stworzenie takiej właśnie rozproszonej chmury na blockchainie pozwoliłoby na większą ochronę naszych danych. Dane te byłyby przechowywane na rozproszonych blockach, i by mieć do nich dostęp to konieczne byłoby niemal posiadanie dostępu do ich wszystkich, a także do kluczy prywatnych w celu rozszyfrowania zasobów.

Zespół Ankr to głównie inżynierowie Amazona. Warto zwrócić uwagę na to, iż duża liczba osób z zespołu niezwykle często zmieniała miejsce pracy. Zdaję sobie sprawę, iż w obecnych czasach nikt nie pracuje w jednej firmie aż do emerytury, jednak zmiana miejsca pracy co kilka miesięcy słabo świadczy o potencjalnym pracowniku. Oczywiście, może to oznaczać, iż ci ludzie są niezwykle przedsiębiorczy i o ile  nie wychodziło im zagrzanie miejsca w konkretnej firmie to jako prowadzący swój projekt mogą już osiągnąć sukces. Nie zmienia to jednak faktu, iż jako pracodawca często gdy widzę CV potencjalnego kandydata do naszego zespołu, a tam widoczna jest zmiana pracy co kilka lub kilkanaście miesięcy to już z mocnym podejrzeniem podchodzę do takiego człowieka. I podobnie w roli inwestora ciężko jet mi postawić zespól, który składa się z tego typu osób.

Roadmap projektu zawiera, niestety bardzo mało informacji na temat przeszłości projektu. Wygląda na to, ze jest to stosunkowo młody temat. I właściwie poza informacją o pojawieniu się whitepaper i dacie wypuszczenia prototypu – nie ma nic. W kwestii dat to whitepaper ma się pojawić w tym miesiącu, a prototyp w lipcu. I przy okazji to kolejny, ogromny minus – brak prototypu.

Zainteresowanie projektem. Jeżeli ktoś uważa, że hype na kryptowaluty i ICO już minął to niech spojrzy jaką popularnością cieszy się ten projekt w social media. Zespół ma dwa kanały na Telegramie. Pierwszy liczy 27 332, a drugi służący tylko do ogłoszeń 10 284 członków. Minusem w kwestii social media jest dla mnie to, iż zespół nie posiada oficjalnego kanału na Twitterze. A to nie służy transparentności.  Być może to się zmieni w przyszłości.

Metryki ICO

Największy bonus 20%
ICO Hard Cap 15 900 000,00 USD
% tokenów dla public 67%
Ico Data Na razie nie znana

Pierwsza Chmura obliczeniowa blockchain ? Moja ocena:

Twórcy chwalą się własnymi rozwiązaniami jak protokół PoUW. Tak naprawdę jest to jednak ładnie opisany sposób dystrybucji mocy obliczeniowych tzw. kopaczy. W przeciwieństwie jednak do Bitcoina, energia będzie służyła do wykonywania obliczeń przedzprzedsiębiorstwa utrzymujące swoje aplikacje w chmurze opartej na blockchainie Ankr. Oczywiście, standardowo użytkownicy udostępniający moc swoich komputerów będą za to nagradzani. Tu to jest zademonstrowane

https://www.ankr.network/img/img-map-1.png

Osobiście, jednak nie zamierzam w to inwestować. Zespół któremu ciężko zaufać, a w dodatku brak prototypu pogrąża to ICO. Jak jeszcze weźmiemy pod uwagę fakt, iż w roadmap wieje pustką to można już na wstępie mieć podejrzenie, iż twórcy nie mają pomysłu na dalszy rozwój projektu.

Projekt Sparkster

Okazuje się, iż właśnie startuje kolejny projekt ICO mocno powiązany z tematyką zdecentralizowanej chmury.  Twórcy obiecują przyjazne narzędzie do budowania własnych aplikacji w chmurze. Prezentację znajdziecie w tym miejscu https://youtu.be/13h0t34Olgw Za pomocą “przeciągnij i upuść” twórcy prezentują budowanie prostej aplikacji. Ponadto, chcą zbudować bardziej wydajną i tańszą chmurę w porównaniu do tego co oferują liderzy rynku. Oczywiście, twórcy obiecują, ze ich chmura będzie najszybsza i umożliwi zbudowanie jakiejkolwiek aplikacji bez zdolności programistycznych. Można już przejrzeć stawki jaką będą pobierać twórcy za swój produkt https://sparkster.me/pricing

CEO zespołu chwali się pracą w CISCO. Tymczasem, na Linkedin okazuje się, ze było to w 1999 roku. Ponadto, pracował tam zaledwie na stanowisku wsparcia technicznego. I to na początek wzbudza podejrzliwość. Ciekawie natomiast prezentuje się sylwetka Shabeer Kirmani, który ma o wiele bogatsze doświadczenie w firmach o większej renomie. W zapole Sparkster jest Vice Prezesem. Dayanie R odpowiedzialny za kadry w zespole również ma bogate doświadczenie. Choćby w zespole IBM. Zespół programistów oraz pani Neeru Pallen spowiadająca za marketing prezentują naprawdę ciekawe CV. I zespół jest właśnie mocną stroną projektu. Zdecydowanie większy pozytyw w stosunku do Ankr!

Sparkster wygrywa również w kwestii prototypu. na Youtube znajdziemy filmik prezentujący prototyp https://youtu.be/pFqSpgQIDdk Zaprezentowano nawet jak dzieci radzą sobie z wykorzystaniem platformy i budowaniem aplikacji. Na tym materiale można również posłuchać o zabezpieczeniach. W trzecim kwartale tego roku planują wypuszczanie wersji dla kolejnych środowisk programistycznych.

Social media również na plus. 63467 użytkowników na  telegramie i  15300 na Twitterze.

Metryki ICO

LP tokenów 194 300 000
Pre Sale Hardcap ($) 30 000 000
Największy bonus 30%
Ico Price 0,15
% tokenów dla public 67%

I tu jak dla mnie zaszyty jest największy minus, czyli 30% bonus dla części inwestorów i doradców.

Kolejna chmura obliczeniowa blockchain ? Moja ocena:

Tokeny, podobnie jak w przypadku ANKR będą przeznaczone do nagradzania kopaczy. Oparte będą o technologię ERC-20. 50% środków uzbieranych podczas ICO ma zostać przeznaczonych w głównej mierze na marketing i sprzedaż. Projekt wydaje się obiecujący. Zespół bez rewelacji, jednak rodzi nadzieję.

Do plusów można zaliczyć:

1. Ogromny hype

2. Ciekawy projekt

3. Dobry zespól

Minusy:

1. Duży bonus

2. Hard cap dosyć spory, jednak porównując do QTUM wydaje się bardzo niski

Mam też dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że zapisy na ICO zakończyły się w poprzednia niedzielę. Dobra to taka, że nie wspomniałem jeszcze o jedynym minusie. A jest nim to, iż hype na projekt jest w głównej mierze spowodowany poparciem dla projektu przez znanego Youtubera Iana Baline. Ten kto śledzi tą postać ten wie, iż tokeny, które poleci ten człowiek cieszą się zawsze ogromnym wzięciem na rynku. Jednocześnie, często mocno tracą na wartości w fazie postICO. Dlatego osobiście, zamierzam przyglądać się temu projektowi i ewentualnie wejść już po debiucie na giełdę. Aczkolwiek, dopiero wtedy gdy pojawi się znacząca przecena lub projekt zacznie wchodzić w mocno rozbudowaną fazę i jego przyszłość wydawać się bezie niezwykle świetlista.

Podsumowanie

Chmura obliczeniowa blockchain wydaje się być obecnie tematem na topie. I nie ma się co temu dziwić. Wszak branża Cloud Computingu rozwija się od lat w niezwykłym tempie, a firma która pierwsza sprawnie przeniesie to zagadnienie w świat blockchain może znacząco namieszać na rynku. Osobiście, będę mocno przyglądał się tym zmianom i na 100% informował na blogu. Dlatego jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych materiałów to zapisz się na moją listę subskrybentów (okienko do zapisu na górze strony). Zachęcam!

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne