Robot ASK

Co to jest Bitcoin i kryptowaluta?

Co to jest Bitcoin?

W ostatnich miesiącach świat oszalał na punkcie kryptowalut, a w szczególności Bitcoinie. Patrząc na to co się obecnie dzieje, można stwierdzić, iż jesteśmy światkami nowej ery gorączki złota. Wirtualnej gorączki.

kryptowaluty

Jako, iż sam od jakiegoś czasu inwestuję na tym rynku to temat ten nie jest mi obcy. Postaram się, więc przybliżyć Wam założenia bitcoina i podobnych walut. Od razu jednak uprzedzę, iż temat ten jest niezwykle szeroki. Nie jest to tylko kwestia Bitcoina. Jest jeszcze wiele innych pobocznych aspektów. Jak choćby całej masy innych kryptowalut. Istnieje również ciekawy temat inwestowania w ICO. Rynek ten jest niezwykle dynamiczny, czego przykładem jest ostatnie zamieszanie z Bitcoin Cash.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Czym są kryptowaluty?

Czym w takim razie są kryptowaluty? W uproszczeniu jest to typowy pieniądz. Różni się od innych walut pokroju euro, dolara czy choćby złotówki tym, iż nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Nie wrzucicie więc papierka reprezentującego Bitcoin do swojego portfela. Ponadto, transakcje kryptowalutami nie są zarządzane żadnym systemem bankowym. Stąd określenie „zdecentralizowanego” pieniądza. A to gwarantuje anonimowość przelewów. W dodatku, kurs nie jest regulowany przez żaden kraj i instytucję. Co w znaczącym stopniu wpływa na popularność tego środka płatności. Z praktycznego punktu widzenia, kryptowaluta niczym się nie różni od innych, fizycznych walut. Możemy nimi handlować i wymieniać je na inne.

Samych odmian wirtualnego pieniądza powstaje coraz więcej. Wystarczy odwiedzić poniższą witrynę:

https://coinmarketcap.com

Jeszcze do niedawna dominującym był Bitcoin. Samego fenomenu Bitcoina można doszukiwać się w głównym założeniu, czyli decentralizacji. Żaden rząd, ani bank nie ma kontroli oraz wpływu na tą walutę. Nie wymagany jest również żaden pośrednik. Dzięki infrastrukturze zbudowanej na zasadzie P2P, nie ma również centralnego serwera, który zarządza transakcjami oraz samą walutą. Również nie wchodzi tu w grę tzw. „dodrukowanie” pieniądza. Wynika to z tego, że wielkość Bitoina jest z góry ustalona przez twórcę.

Obecnie Bitcoin walczy o swoją uwagę pomiędzy takimi środkami wymiany jak Ethereum czy Litecoin. Przykładowo, Ether cieszy się szczególnym uznaniem dzięki szybkości transakcji oraz wykopywaniu. Do tego, wykorzystywany jest do inwestycji w popularnym w ostatnim czasie ICO. Warto zauważyć, że obecnie wartość rynku kryptowalut wynosi $124 017 296 074. Natomiast, jeszcze w kwietniu tego roku było to ponad 3 razy mniej.

kapitalizacja_kryptowalut

Czym jest kopanie kryptowalut?

Czym jest wymienione kopanie kryptowaluty? Ludzie zajmujący się tą profesją udostępniają swoje komputery. Ich moc obliczeniowa wykorzystywana jest do wykonywania złożonych obliczeń matematycznych . Obliczenia te służą do obsługi bieżących transakcji związanych z danym pieniądzem. W zamian, „górnicy”, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania uruchomią kopanie na swoim komputerze,  otrzymują odpowiednie wynagrodzenie. Warto również zwrócić uwagę na to, iż przy projektowaniu konkretnej kryptowaluty, twórca na początku określa jaka może być jej maksymalna ilość w obiegu. W związku z tym, wraz z ze zmniejszającą się ilością dostępnego Bitcoina, coraz większa moc obliczeniowa jest wymagana do jego wydobycia.

Więcej o temacie kopania napiszę już niedługo w osobnym artykule.

W ostatnim czasie pojawiła się alternatywa w postaci Bitcoin Cash. Jej celem miało być szybsze wykonywanie obliczeń oraz ułatwienie wydobywania waluty. Na początku kurs mocno poszybował w górę, a następnie znów spadł do ceny początkowej. Jak będzie wyglądała dalsza popularność tego środka płatności? Nikt tego nie wie, a samo wydarzenie idealnie prezentuje jak nieobliczalne może być inwestowanie na tym rynku. Sam Bitcoin również przechodzi obecnie modyfikację. Tak zwane „SegWit2x” ma na celu usunięcia części danych z bloków, by transakcje i wykopywanie zajmowały mniej czasu.

Jakie jest ryzyko związane z kryptowalutami?

Pierwsza i kluczowa sprawa to zabezpieczenie komputera oraz dokonywanych przez nas transakcji. Tu należy przestrzegać podobnych zasad jak z bankowością internetową. Pisałem o tym tu:

https://blog.askomputer.pl/jak-bezpiecznie-korzystac-z-bankowosci-internetowej/

Do tego, dochodzi jeszcze odpowiednie zabezpieczenie komputera w przypadku gdybyśmy przechowywali swoją kryptowalutę bezpośrednio na komputerze. Dochodzą wtedy takie zagrożenia jak awaria dysku czy wirus szyfrujący dane. Polecam zapoznać się z tymi wpisami:

https://blog.askomputer.pl/wirusy-szyfrujace-dane-jak-sie-zabezpieczyc/

https://blog.askomputer.pl/kopia-bezpieczenstwa-w-chmurze-oszacowanie-wydatkow/

Drugą kwestią jest sytuacja jaka się wydarzy w momencie gdy zakończy się lub przestanie być opłacalne „wykopywanie” kryptowaluty. Dany pieniądz zostanie wtedy pozbawiony mocy obliczeniowej do wykonywania transakcji. Można wtedy liczyć na znaczące spowolnienie całej sieci. Nie wykluczone, iż standardem wtedy staną się centralne serwery do obsługi procesu. Co jest oczywiste, właściciel takiego serwera pobierałby opłaty za transakcje. Głównym minusem jest tu jednak kwestia utraty decentralizacji.

Czy warto inwestować w Bitcoin?

Czy opłaca się dalej inwestować w Bitcoin? Nie mi to oceniać. Nie jestem doradcą inwestycyjnym i również nie takie są założenia tego bloga. Nie chcę również kogoś namawiać lub zrażać do inwestycji. Każdy ma swój rozum i sam musi ocenić czy kurs jest dla niego niski czy wysoki. Mogę jedynie zdradzić, iż temat związany z kryptowalutami, który ostatnio mocniej obserwuję to ICO. Przykładowo, zakupiłem ostatnio w przedsprzedaży akcje District0x. Sprzedaż już się zakończyła, a piszę o tym dopiero teraz, ponieważ niektórzy lubią się sugerować zachowaniami inwestycyjnymi innych. W przypadku gdy ten zakup okaże się chybiony to chciałbym uniknąć pretensji od innych osób. Jeżeli będzie zainteresowanie to jestem w stanie rozszerzyć temat ICO.

 

O autorze
Jak zawsze, zachęcam do kontaktu:

Oraz do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco:

pinterest_1475538227_280social_facebook_box_blueinstagram_askomputerpobrany plik

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X