W ostatnich miesiącach o technologii blockchain oraz o tematyce kryptowalut było bardzo gorąco. Głównie jednak mówi się o potencjalnym zarobku jakie przynoszą inwestycje w wirtualną walutę. Pytanie czy wiesz jednak co to jest blockchain? Ostatnio coraz częściej otrzymuję to pytanie na spotkaniach z klientami. Wszak, technologia ta nie służy jedynie do wymiany kryptowalut.

Co to jest blockchain

Zanim przejdziemy do głównego tematu to... mam dla Ciebie prezent.
Dostęp do mini-kursu "Fundamenty Ansible". TOTALNIE ZA DARMO

darmowe-szkolenie-ansible

Z darmowego kursu nauczysz się:

1. Tworzenie i wykorzystanie Playbooków oraz Modułów Ansible
2. Automatyzacja instalacji i konfigurowania aplikacji
3. Konfigurowanie serwera i zmiennych środowiskowych
4. Fakty i zmienne
5. Zarządzanie firewallem i usługami
6. Połączenie wszystkich zadań w jeden scenariusz i wdrożenie automatyzacji.

Zapisy w tym miejscu:

https://asdevops.pl/s4/

PS: Liczba miejsc ograniczona. Zatem, śpisz się, by nie przegapić!

Co to jest blockchain?

Mimo wszystko, do opisania jej skupimy się jednak na jej najpopularniejszym sposobie wykorzystania, czyli wykonywania przelewów. W obecnym świecie, każdy system informatyczny oparty jest na serwerze. Czasami ten serwer stoi w popularnej „Chmurze”, innym razem serwerowni danego banku. Równie dobrze, serwerem może być zakurzony komputer w czyjejś piwnicy.

Uruchomiony na nim serwer wykonuje różnego rodzaju obliczenia. Pośredniczy w transakcji i zapisuje ją w rejestrze. Jeżeli padnie to znika również zapis tej transakcji. Jednocześnie, oddając pieniądze w ręce banku oddajemy swoje zaufanie w ich dłonie oraz bezpieczeństwo i skuteczność działania ich serwera.

W teorii, serwer bankowy jest potrzebny jedynie do pośredniczenia i prowadzenia rejestru tych transakcji. Czy możemy w takim razie pozbyć się tego pośrednictwa? Odpowiedź brzmi: TAK. I do tego właśnie został stworzony blockchain. Jest to swego rodzaju, rozproszony rejestr.

Aby go stworzyć, konieczne jest podpięcie co najmniej 3 komputerów do systemu. Użytkownicy tych komputerów tworzą u siebie rejestr wszelkich transakcji, które są między nimi wykonywane oraz to czy dany użytkownik posiada odpowiednią liczbę pieniędzy, by daną transakcję wykonać. Zapisy te są odpowiednio zabezpieczone w ten sposób, by nikt nie mógł go zmodyfikować oraz wprowadzić nieprawidłowych wartości.

Przykładowo, jeżeli okaże się, że jeden z uczestników takiego transferu ma na swoim komputerze transakcje o innych wartościach lub nie posiada konkretnej transakcji to system wymusi na nim usunięcie nieprawidłowych wartości i wprowadzenie tych, które są zgodne z pozostałymi kopiami.

Aby zachęcić użytkowników, którzy udostępniają swoje zasoby i moc obliczeniową komputerów do prowadzenia tych rejestrów oraz wykonywania obliczeń transakcji, przyjęło się ich nagradzać. Przykładowo, pierwsza kryptowaluta jaka powstała, czyli Bitcoin wynagradza swoich, tzw. Górników, bitcoinowymi tokenami. Więcej o tym w artykule poświęconym Koparkom:

Czym jest koparka kryptowalut?

Technologia ta bazuje na sieci p2p, czyli peer-to-peer. Nie ma się co oszukiwać. Wydaje mi się, że większość osób spotkała się z tego typu technologią. Otóż, była ona wcześniej wykorzystywana przy wymianie nielegalnego oprogramowania za pomocą takich aplikacji jak popularne kiedyś torrenty, eMule czy Osiołek. Takich aplikacji była cała masa. Założenie polegało na tym, iż użytkownicy udostępniali swoje materiały wewnątrz tej sieci. Ktoś coś udostępniał, a ktoś inny pobierał. Grunt jednak, by w całej sieci dostępne były konkretne dane.

Dzięki temu transakcje są publiczne oraz dostępne dla wszystkich

Tak jest właśnie w przypadku blockchain. Transakcje przechowywane są w tzw. blokach transakcji, czyli z angielskiego Block. Gdy tych jest więcej, zapisywane są do katalogów zwanych łańcuchem kart, czyli z angielskiego Chain.  I właśnie stąd pochodzi nazwa Blockchain.

Dobra, mam nadzieję, że jak ktoś teraz zada Ci pytanie „Co to jest blockchain” to sam bez wahania odpowiesz. Daj znać w komentarzach czy wszystko jest już jasne oraz jakie kwestie związane z blockchain chciałbyś bym wyjaśnił.

I jeszcze przypominam.
Dostęp do mini-kursu "Fundamenty Ansible". TOTALNIE ZA DARMO. Liczba miejsc ograniczona 🙁  Zatem, śpisz się, by nie przegapić!

Zapisy w tym miejscu:

https://asdevops.pl/s4/

darmowe-szkolenie-ansible