licencja LTS

Co to jest licencja LTS?

Kilka dni temu pojawiła się wersja Zabbix 6.0.0alpha5
Wśród nowości, między innymi natywny klaster HA! Wreszcie doczekaliśmy się konkretnych zmian na tym polu. 🙂

Poza tym, patrząc na listę nowości, czuję, że w 2022 roku będzie o Zabbixie głośno. Wersja 6 zaoferuje m. in. monitoring Kubernetesa oraz kluczy SSL.

Przypominam, że wersja LTS Zabbixa 6 planowana jest jeszcze na ten rok. Warto zatem przypomnieć sobie, co oznacza LTS?

Co to jest licencja LTS?

LTS oznacza długoterminowe wsparcie dla oprogramowania. Oznacza to, że otrzymujesz od producenta wsparcie przez cały okres istnienia danej wersji. Otrzymujesz prawo do aktualizacji, łatania i konserwacji oprogramowania. W przypadku LTS istnieje krótszy cykl rozwoju, w którym inżynierowie i współtwórcy dodają do treści wydania. Oznacza to również dłuższy cykl testów wersji beta. Odbywa się wtedy więcej testów i naprawiania błędów. Ma to na celu poprawę wydajności i stabilności wersji oprogramowania.

Bez długoterminowego wsparcia oprogramowanie może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Luki rozwijają się z czasem i bez mechanizmów umożliwiających ich łatanie lub aktualizowanie, systemy stają się narażone i działają gorzej, im dłużej pozostają nieaktualne.

Z drugiej strony, jeśli użytkownicy będą zbyt długo trzymać się tego samego wydania, ich system zacznie pozostawać w tyle. Podczas gdy niektóre kluczowe funkcje są czasami przenoszone do starszych wersji, rozwój idzie do przodu. Najnowsza jest zazwyczaj największa.

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X