Robot ASK

Co to jest wirtualizacja?

Mimo popularności tej techniki w informatyce co jakiś czas otrzymuję pytanie „co to jest wirtualizacja?”. Zdaję sobie sprawę, iż nie każdy może zdawać sobie sprawę do czego ona tak naprawdę służy i jakie funkcjonalności daje. Jednocześnie, pominę techniczne zawiłości działania i postaram się jak najbardziej przyziemnie wytłumaczyć ten aspekt.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Co to jest wirtualizacja?

Wirtualizacja opiera się na stworzeniu wirtualnych serwerów. Wewnątrz fizycznego serwera, tworzymy kilka dodatkowych, mniejszych. Przykładowo, mamy serwer fizyczny o następujących parametrach:

– 32 GB ramu

– 8 procesorów

– 2 048 GB miejsca na dysku.

Możemy go wykorzystać do instalacji na nim wszelkiego oprogramowania i usług. Przykładowo:

– serwer CRM

– poczta firmowa

– kontroler domeny Active Directory

– system ERP, np. Comarch.

Niestety, wraz z rosnącą ilością usług uruchomionych na maszynie wzrasta podatność na awarie oraz zmniejsza się wydajność. Dodatkowo, musimy mieć pewność, że instalacja jednej aplikacji nie wpłynie na działanie drugiej. Prace serwisowe jednej z tych aplikacji wiążą się również często z zatrzymaniem działania pozostałych usług. I kolejna sprawa to w przypadku zawieszenie serwera, automatycznie przestaną na nim działać również pozostałe narzędzia.

Rozwiązaniem na to jest wykorzystanie systemu do tworzenia serwerów wirtualnych. Dzięki temu możemy nasze zasoby podzielić oraz stworzyć tak jakby, dodatkowe pulpity, którymi administrator zarządzał będzie z poziomu specjalnej konsoli. Przykładowo, zasoby można podzielić następująco:

Każdy z tych bloków obrazuje oddzielny serwer wirtualny. Zainstalowane na nich aplikacje działają niezależnie, a w razie awarii jednej z nich, pozostałe w dalszym ciągu pracują i wykonują swoje zadania. Ponadto, biały blok prezentuje przestrzeń niewykorzystaną. Jeżeli będziemy chcieli postawić dodatkowy serwer wirtualny to będzie można z tych zasobów skorzystać. Ewentualnie, jeżeli któryś z pracujących serwerów wirtualnych zacznie się „dławić” i konieczne będzie przypisanie mu większej mocy to, zanim zaczniemy dodawać fizyczne podzespoły najpierw administrator będzie mógł wykorzystać czekającą, białą pulę zasobów.

Wdrożenie wirtualnych serwerów

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości i gdy teraz ktoś zadania pytanie „Co to jest wirtualizacja?” to odpowiesz bez problemu. Oczywiście, jeżeli dalej masz pytania lub potrzebujesz firmy, która wdroży u Ciebie tego typu rozwiązanie to zachęcam do kontaktu ze mną i moją firmą.

Nasza firma od lat wdrażamy rozwiązania wdrażania serwerów wirtualnych. Mamy zgrany zespół fachowców, doświadczenie i odpowiednie podejście. Zanim zdecydujesz się na współpracę – poznajmy się na darmowych konsultacjach i opowiedz nam o swoim biznesie.

Jakie są jeszcze zalety wirtualizacji? Zachęcam do zapoznania z tym artykułem gdzie bardziej szczegółowo opisuję ten aspekt:

10 największych zalet wirtualizacji serwerów

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X