Robot ASK

Kurs Zabbix cz. 10: Infrastruktura – Serwery i urządzenia

W poprzedniej części omówiliśmy topologię sieci naszej laboratoryjnej firmy. Dziś szybko przedstawimy typy urządzeń, które będziemy monitorować, by w od następnej części przejść do ciekawszego tematu, czyli triggery i alarmy.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

1.Serwery

W naszej infrastrukturze rozróżniamy dwa typy serwerów:

– fizyczne,

– wirtualne

Tych pierwszych jest zdecydowanie mniej. Są to głównie wysokiej jakości serwery, na których są zainstalowane systemy do wirtualizacji ESX. Zarówno w Warszawie jak i w Krakowie znajdują się dwa takie serwery. Służą do zarządzania maszynami wirtualnymi.  ESX1 i ESX3 są hostami podstawowymi. ESX2 i ESX4 służą do replikacji danych oraz do przełączenia w przypadku ewentualnej awarii serwerów podstawowych. Zasoby maszyn wirtualnych przechowywane są na macierzach dyskowych HP P2000.

 

 

Rysunek1

Zabbix jest serwerem wirtualnym, zlokalizowanym na maszynie fizycznej ESX1:

W Warszawie znajdują się również 3 serwery służące do prac programistycznych. Ze względu na ich specyficzne wymagania, nie było możliwe ich zwirtualizowanie. Całość infrastruktury składa się z 15 serwerów z systemem operacyjnym CentOS, 56 maszyn z systemem Windows oraz 4 VMware ESX ver. 5

Konieczne jest w tym przypadku monitorowanie trzech różnych typów systemów operacyjnych. Skorzystamy więc z Zabbix Agenta. ESX jest również oparty na systemie Unix, więc i tu również możliwe jest wykorzystanie tego narzędzia. Dodatkowo, ze względu na to, że są to fizyczne maszyny HP, wykonamy podłączenie przez SNMP do ILO. Dzięki temu będziemy również mogli monitorować temperaturę. W przypadku tak kluczowych serwerów, będzie to niezwykle przydatne.

Dla przypomnienia dwa linki na ten temat:

Uratowana firma przez Zabbixa

Klimatyzacja w serwerowni

Do każdego hosta przypisany zostanie specjalnie utworzony szablon. Więcej o szablonach znajdzie się w części poświęconej szablonom monitoringu.

2.Urządzenia sieciowe

Za pomocą systemu Zabbix, monitorowych będzie kilka grup urządzeń sieciowych:

– dwie biblioteki taśmowe MSL4048,

– dwadzieścia switchy 3com 3cr17334-91,

– cztery macierze dyskowe HP P2000,

– dwa urządzenia brzegowe Cisco 1841,

– cztery APC Smart-UPS 5000VA.

 

Wszystkie urządzenia wspierają technologię SNMP, więc możliwe będzie monitorowanie ich za pomocą tego protokołu.

Poprzednie części:

https://blog.askomputer.pl/kursmonitorowanie-sieci-informatycznej-za-pomoca-narzedzia-zabbix/

 

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X