Robot ASK

Czy warto pisać bloga?

Czy warto pisać bloga?

Dziś środa, dzień Ernesta i głoda.  Nie wiem czy dziś Ernest obchodzi imieniny, jednak chciałem się z Wami jakoś ładnie przywitać i wyszedł… taki oto potworek.

W ostatnim czasie wspomniałem, iż prowadzę ten blog od ponad pięciu lat. W związku z tym zacząłem rozmyślać nad tym co mi dało jego prowadzenie. Blogowanie jest dosyć popularnym w ostatnich latach medium.

Mimo ogromnej popularyzacji vlogów na Youtube dalej istnieje spora grupa odbiorców, która woli o jakimś zagadnieniu przeczytać niż oglądać film.

Początki blogowania

road-368719_960_720

W moim przypadku, założenie tej witryny przebiegało podobnie jak, chyba u większości blogerów. Uczyłem się pewnego zagadnienia, więc uznałem, że blogowanie będzie najlepszą metodą tworzenia notatek. Ponad pięć lat temu rozpocząłem okres nauki Zabbixa. Uruchomiłem blog na platformie Bloggera. Dzięki zapisywaniu konkretnych czynności miałem nie tylko lepiej utrwalić wiedzę, lecz także podzielić się nią z innymi. Mimo iż, Zabbix jest dosyć niszowym systemem to jednak od początku zaczęły pojawiać się wejścia na witrynę.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Magisterka

Produkcja materiałów na hurtową dla mnie skalę sprawiła, iż łatwiej było mi napisać pracę magisterską. Magisterka to dla wielu okres męki. Często się słyszy o zlecaniu pisania innym lub kupowaniu gotowych prac. Mi nawet przez myśl nie przeszło uciekanie się do takiego zagrania. Mówi się, że każdą umiejętność można wyćwiczyć. Tak jest z tańcem, występowaniem publicznie czy vlogowaniem. Dla przykładu można podać całą rzeszę ludzi, którzy wyrobili się w tworzeniu treści na Youtube.  Czynność, która dla nich była mocno stresująca, obecnie stała się chlebem chleb powszednim.  Nie będę oceniał czy faktycznie tak łatwo jest się obyć z kamerą.

Od jakiegoś czasu planuję wystartowanie z tym środkiem mediów i póki co, zostaje to w mojej sferze rozważań. Odnieść się za to mogę do pisania. Otóż, z każdym opublikowanym na blogu wpisem, łatwość pisania przychodzi coraz swobodniej. Nawet teraz siedzę dniami i produkuję treści do tej  książki w ilościach niemal hurtowych. Kiedyś to mogło być wyłącznie marzeniem. Również, w 2012 roku gdy przyszedł okres pisania magisterki, czynność ta przyszła mi wyjątkowo łatwo. Wszystko dzięki rozwinięciu umiejętności pisania. Co jakiś czas, ludzie mówią mi, iż mam „lekkie pióro”. Nie mi to oceniać, aczkolwiek faktem jest, że zanim zacząłem trenować pisanie to było ono zdecydowanie „cięższe”.

Pierwszy klient

Mimo iż, Zabbix jest dosyć niszowym systemem to jednak od początku zaczęły pojawiać się wejścia na witrynę. Gdy tekstów pojawiało się coraz więcej, postanowiłem przenieść blog na WordPress. To akurat było strzałem w dziesiątkę. W początkowej fazie po przeniesieniu witryny znacząco spadła liczba odwiedzić. Wiązało się to z nowym adresem strony. Na szczęście, szybko wszystko wróciło do normy, a dodatkowo mój blog dzięki własnej domenie było coraz lepiej pozycjonowany. Zamieszczałem coraz więcej treści. Nie tylko na temat Zabbixa. Trafiało do mnie coraz więcej osób i tak, trafiło się pierwsze zlecenie…

Pierwszym zleceniem dzięki blogowi było wdrożenie Sharepointa w firmie Biuromax. Pani Katarzyna, która poszukiwała wdrożeniowca tego systemu, od początku nie kryła się z tym, iż trafiła do mnie dzięki tej witrynie. Przyznam szczerze, że byłem wtedy mega dumny z siebie. Mimo iż, celem bloga miało być jedynie utrwalanie wiedzy i przekazywanie jej dalej to okazało się, że pozyskałem dzięki niemu klienta! Świetne uczucie. Z czasem zaczęły wpadać kolejne, większe prace. Choćby dwa miesiące później pojawiła się kwestia wdrożenia Exchange w roli podwykonawcy jednej firmy informatycznej z Krakowa.

 

 

 

 

 

Mimo wszystko, cały czas wspominam właśnie Biuromax jako ten pierwszy moment zapalny do dalszego świadczenia usług, rozwijania firmy oraz promowania jej za pomocą bloga. Szczególnie gdy przekształciłem swoją działalność w spółkę z o.o. Wtedy już bez żadnych skrupułów zacząłem Was – swoich czytelników informować o moich usługach. 😉

Znajomości

Kolejną kwestią jaką udało mi się usprawnić dzięki tej witrynie jest moja sieć kontaktów. O tym jak ważne są znajomości, chyba nie muszę nikogo informować. Dzięki blogowi udało mi się dotrzeć do wielu osób, którzy po usłyszeniu modnego określenia „bloger” zaczynali mnie trochę inaczej odbierać. Wystarczyło podejść na konferencji i przywitać się właśnie takim określeniem, a już trochę inaczej na Ciebie ludzie patrzą.

Poznałem również wiele osób, które skontaktowały się ze mną poprzez tą witrynę. Z częścią udało się nawiązać współpracę, a z innymi wymienić doświadczenia i poglądy na różne tematy. Blog ułatwia również poznać osoby, które mogą być dla nas mentorami. Jeżeli szukasz swojego mentora i nie wiesz jak nawiązać relację z ciekawą osobą to daj znać w komentarzu. Postaram się podzielić swoimi radami w tym temacie.

Pozostając jeszcze w temacie wspomnianych konferencji, warto wspomnieć, że dzięki własnemu blogowi można uzyskać dostęp do wydarzeń, które wcześniej mogły być dla Ciebie niedostępne. A dzięki wzięciu w nich udziału, otrzymujemy nowe możliwość poznawania kolejnych osób. I tak karuzela się nakręca 🙂

Szkolenia Zabbix

Kolejną pozytywną kwestią są szkolenia. Otóż, przez okres kilku lat zgłosiły się do mnie różne osoby, które poszukiwały wiedzy z zakresu Zabbixa i monitorowania sieci informatycznych. Z niektórymi umówiłem się na szkolenie, innym wykonałem wdrożenie wraz ze szkoleniem, a jeszcze inni zadowolili się kupieniem ode mnie ebooka na temat tego systemu. Plus tego wszystkiego jest taki, że co jakiś czas słyszę od kogoś, iż kojarzy mnie z bloga i Zabbixa nauczył się przy mojej pomocy. 

Przyznam, ze po usłyszeniu takich słów duma rośnie 😉

Update z 16 października 2020 roku: Nawet wydałem kurs online „Szkolenie Zabbix”, plus prowadzę obecnie inne szkolenia informatyczne.szkolenie

Praca

Ostatni punkt, lecz zapewne najbardziej wartościowy dla osób, które rozważają uruchomienie bloga jest ułatwienie sobie drogi do znalezienia pracy. Otóż, za pomocą bloga co jakiś czas odzywają się rekruterzy. To jednak nie jest największy plus.

W końcu, wystarczy założyć porządny profil na Linkedin i propozycji pracy będziemy również mieć co niemiara. Znaczenie ma tu jednak to, iż ewentualny pracodawca często googluje Twoje nazwisko. Nie ma się co łudzić, że w internecie jesteśmy anonimowi. Firmy sprawdzają nasze konta społecznościowe  jak i wszelkie frazy w internecie. Jeżeli nasz potencjalny szef trafi na bloga gdzie wypowiadamy się merytorycznie na temat pewnych zagadnień, zdecydowanie chętniej przyjmie nas w swoje szeregi niż człowieka, który publikuje publicznie fotki z imprez na Facebooku.

I to z grubsza tyle.

Prowadzenie bloga daje wiele korzyści i nie trzeba na jego prowadzenie poświęcać całego życia. Wystarczy 1-2 godziny w tygodniu, systematyczne publikowanie treści i można już coś dzięki blogowaniu zyskać. Oczywiście, z każdą dodatkową godziną pracy włożoną w publikację artykułów, będzie miała strategiczne znaczenie dla marketingu Twojej witryny.

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X