czym jest grafana

Czym jest Grafana?

Jeśli pracujesz w IT lub interesujesz się tą branżą, to zapewne wiesz, jak bardzo rośnie sposób zaawansowania i złożoności infrastruktury teleinformatycznej. Wymusza to na DevOpsach lub zespołach operacyjnych, czy administratorach konieczność szybkiego reagowania i wręcz zapobiegania niedostępnościom aplikacji i systemów. Monitoring IT oraz Observability to już codzienność. Prędzej czy później staniesz przed koniecznością używania lub wdrożenia takiego systemu do swojej firmy. Niezależnie, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własny biznes w IT oparty na usługach.
Narzędzi jest cała masa. Zabbix, Prometheus, DataDog, Nagios, Netcool, OpenNMS itp. W zależności od wymagań, systemy analizowane są przez różne technologie. Jednakże na końcu zawsze jest człowiek, który te tony danych musi odpowiednio zinterpretować.
Konieczne jest zatem, aby system monitorujący oprócz zbierania danych umiał je w jak najlepszy i najprzystępniejszy sposób przedstawić. Z pomocą przychodzi Grafana. Grafana, która zyskuje coraz to większą popularność w systemach legacy, on premise czy cloudowych i to nie tylko w branży IT, ale wszędzie tam, gdzie pracuje się z danymi.
Warto zatem, choćby w najmniejszym stopniu, zapoznać się z Grafaną i dowiedzieć się, dlaczego jest tak używalna i na czym polega jej fenomen. Zapraszam zatem do dalszej części artykułu.

Chcesz pomóc przy tworzeniu następnych artykułów o Grafanie? Wypełnij ankietę. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Czym jest Grafana?

Grafana to narzędzie open source (w większości swojej funkcjonalności) służące do analizy, monitorowania, a także wizualizacji danych w czasie rzeczywistym. Jest częścią większego projektu Grafana Labs, ale ewidentnie jest jego flagowym produktem.

Posiada bardzo szeroki asortyment rozszerzeń i pluginów do integracji z najbardziej popularnymi systemami do zarządzania danymi. Począwszy od baz danych MySQL, czy postgreSQL, poprzez Elasticsearcha, InfluxDB, Zabbixa czy Prometheusa.

Oprócz tego, Grafana Labs dostarcza wiele dodatkowych narzędzi do specyficznych zastosowań, które pozwolą Ci w łatwy sposób zbudować kompletny system do wizualizacji danych. To potężna i ciągle rozwijająca się platforma.

Czym jest Grafana

Rysunek 1 https://grafana.com/products

Czym jest Grafana

Rysunek 2 https://grafana.com/products

Możliwości Grafany

Grafana pozwala przede wszystkim na:

 • Wizualizację danych – szybkie, modernistyczne i przejrzyste wykresy i grafy z mnogością opcji transformacji danych.
 • Dynamiczne Dashboardy – twórz i zapisuj skalowalne widoki do grupowania danych.
 • Przeglądanie metryk – eksploruj swoje dane za pomocą zapytań i dynamicznych analiz szczegółowych. Podziel widok i porównaj różne przedziały czasowe, zapytania i źródła danych obok siebie.
 • Analizę logów – w przejrzysty i łatwo dostępny sposób parsuj, filtruj i analizuj logi z aplikacji i systemów.
 • Powiadamianie – prezentuj graficznie przekroczenia progów metryk i wysyłaj powiadomienia SMS, e-mail czy bezpośrednio do komunikatorów takich jak Slack.
 • Wykorzystanie różnorodnych  źródeł danych – dzięki gotowym wtyczkom połączysz grafanę z dziesiątką najpopularniejszych rozwiązań. Na jednym dashboardzie porównuj dane z wielu źródeł.

Typy Licencji

Grafany możesz używać w wersji Open Source oraz Enterprise. System w większości funkcjonalności można określić jako open source. Dlatego warto odwiedzić stronę grafana.com i sprawdzić, czy narzędzia które chcemy używać są darmowe czy nie, lub czy nie ma pewnych ograniczeń licencyjnych w pewnych funkcjonalnościach.

Dodatkowo, jeśli mowa o tych darmowych komponentach, 20 kwietnia 2021 grafana ogłosiła, że podstawowe projekty open-source przechodzą z licencji Apache2 na AGPLv3. Warto zapoznać się i sprawdzić czym charakteryzuje się ten typ licencji.

Na stronie Grafany jest dostępny krótki artykuł, z którego dowiesz się jakie są różnice między wersją OpenSource oraz Enterprise oraz którą z nich wybrać. Link do artykułu

W skrócie w wersji płatnej Grafany możesz korzystać z dodatkowych pluginów czy rozszerzonych funkcji security. Jeśli potrzebujesz wsparcia od ekspertów Grafana Labs, to wybór licencji Enterprise może być dla Ciebie odpowiedni.

Grafana Cloud (więcej o niej w osobnym artykule) również dostępna jest w wersji darmowej. Korzystając z bezpłatnego konta możesz utworzyć 3 użytkowników, przesłać 10 tysięcy metryk,, 50GB logów czy 50GB trejsów każdego miesiąca. Niby to nie dużo, ale do treningu, czy małych projektów wystarczy.

Czym Grafana nie jest?

 • Nie jest bazą danych, więc nie posłuży Ci jako magazyn informacji -> Grafana pobiera dane z bazy i innych źródeł.
 • Grafana nie jest narzędziem analitycznym czy SI -> Przeanalizujesz w niej łatwiej dostępne dane.
 • Nie monitoruje i nie zbiera metryk -> Ale umie je agregować, przetwarzać i wyświetlać.
 • Nie odpyta UPS o temperaturę -> Ale wyświetli alarm i wyśle go na Twój e-mail jeśli będzie za wysoka.
 • Nie modyfikuje i nie przetwarza danych do innych źródeł -> Jednak podstawowe transformacje danych czy jednostek to dla niej nie problem.

Gdzie używać Grafany?

Grafana sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba analizy danych w sposób bardziej przystępny dla użytkownika. Znajdziesz ją w projektach związanych z BigData, Analizą danych, IoT, przemyśle, hurtowniach, medycynie czy marketingu. Zamiast odpytywać ręcznie bazę danych lub analizować metryki na nieczytelnych lub niekompletnych widokach, można użyć Grafany.

Za pomocą Grafany zaprezentujesz:

 • wyniki badań statystycznych,
 • wyniki pomiarów ze swoich urządzeń,
 • dane z sensorów w fabryce.

Z pełnego zestawu danych to Ty zadecydujesz jakie dane ma widzieć użytkownik końcowy i w jakiej formie. Jako administrator systemów i aplikacji użyjesz Grafany do sprawdzania stanu zarządzanej przez ciebie infrastruktury.

Jako programista sprawdzisz:

 • czy Twój kod nie spowalnia aplikacji?
 • jak szybko odpowiada baza danych na Twoje zapytania?
 • jak obsługujesz konkretne wątki?

W Grafanie przedstawisz wyniki sprzedaży swojemu szefowi, słupki popytu na produkt nowemu klientowi czy wykres produkcji energii z Twojej prywatnej instalacji fotowoltaicznej.

Skąd czerpać wiedzę o Grafanie?

Jeśli już zdecydujesz się aby korzystać z Grafany zapewne pojawi się pytanie w jaki sposób się jej nauczyć?Z pomocą przychodzimy my, ale i sama Grafana Labs.

Grupa ADM:

Jeśli w sposób sprawdzony i praktyczny chcesz nauczyć się Grafany, to dobrze trafiłeś. W naszych materiałach postaramy się dostarczyć Ci gotową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Na podstawie wieloletniego doświadczenia i dziesiątek wykonanych projektów damy Ci to, czego będziesz potrzebował w codziennej pracy i projektach. Nie zawsze posiadamy odpowiednią ilość czasu na wyszukiwanie konkretnych informacji, analizę, praktykę i walkę w tak zwanym boju. Często droga od zera do bohatera szybciej i gruntowniej nauczy Cię tego, czego potrzebujesz od danego narzędzia. Śledź nasze wpisy, artykuły, media społecznościowe, aby dowiedzieć się więcej i być na bieżąco.

Grafana sandbox:

Grafana Labs dostarcza gotową i bardzo rozbudowaną instancję Grafana Server do zapoznania się z techniczną stroną takiego wdrożenia. Jeśli nie wiesz czy jest to narzędzie skrojone pod Twoje potrzeby lub Twojego projektu sprawdź to -> skorzystaj z Grafana sandbox.

Blog:

Aktualności, artykuły i pozostałe informacje również te techniczne dostępne są na Blogu Grafany, do której w bardzo łatwy sposób możesz uzyskać dostęp.

Tutorial & Videos:

W tym miejscu sama Grafana i jej specjaliści dzielą się materiałami, które uczą jak rozwiązać konkretny problem z wdrożeniem lub prezentują możliwości narzędzi.

Community & Slack:

Jeśli masz pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi w dokumentacji, szczególny problem którego jeszcze nie umiesz rozwiązać, to społeczność Grafany przyjdzie CI z pomocą. Kiedy Twojego problemu nie będzie na forum, to zawsze możesz założyć nowy post lub zapytać bezpośrednio na Slacku. Na pewno ktoś bardziej doświadczony udzieli Ci cennych wskazówek.

Czym jest Grafana

Rysunek 3 https://grafana.com/docs/?plcmt=nav-solutions-cta1

Dokumentacja:

Jedna z bardziej przystępnych dokumentacji z jakimi miałem przyjemność pracować. Świetnie i przejrzyście napisana. Na stronie https://grafana.com/docs/ znajdziesz szeroki i dokładny opis każdego narzędzia ze stajni Grafana Labs. Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych sposobów na naukę Grafany.

Wymagania sprzętowe i systemowe

Bardzo często jeśli oprogramowanie jest dostępne na Linux, to nie na Windows i odwrotnie. Z Grafaną nie ma tego problemu. Zainstalujesz ją na

 • Windows
 • macOS
 • Linux (Debian, RedHat, Fedora itp)
 • Docker
 • k8s
 • Cloud…

Czy potrzebujesz dużo zasobów aby odpalić Grafana Server? W życiu… Podstawową instancję uruchomisz przy wykorzystaniu 1CPU i 255MB ramu. Czyli w dzisiejszych czasach tyle co nic. Dodatkowo konfiguracje roli, userów czy dashboardów musisz gdzieś zapisać. Grafana do tego celu wykorzystuje SQLite, MySQL lub PostgreSQL. Do wyboru. Więcej informacji znajdziesz na stronie produktu pod linkiem: https://grafana.com/docs/grafana/latest/setup-grafana/installation/

Najpopularniejsze narzędzia Grafana Labs

Jak już wspominałem, projekt Grafana Labs dostarcza kilka ciekawych narzędzi, które pomogą nam zbudować kompletny system do monitoringu bez konieczności korzystania z propozycji innych producentów. Wszystko zależy od naszego projektu i wymagania. W tym materiale bardzo krótko przedstawię, a właściwie naznaczę tylko niektóre z nich – te najczęściej wykorzystywane (w mojej opinii) wraz z Grafaną. Po co? Bo w innych materiałach możemy do nich nawiązywać, bo sam możesz chcieć je poznać. A my możemy Ci w tym pomóc. I co najważniejsze, żeby uświadomić Ci, że Grafana Labs to, wbrew opiniom niektórych, naprawdę spory kombajn. Niektóre z tych narzędzi używamy częściej jak Prometheus czy Grafana Loki, a niektórych wcale jak Grafana OnCall.

# Grafana Mimir

Skalowalna poziomo, wysoce dostępna, wielodostępna, a do tego także długoterminowa pamięć masowa dla Prometheusa.

# Grafana Tempo

Jest to łatwe w użyciu narzędzie służące do zbierania oraz monitorowania metryk dostępności mikroserwisów w naszym systemie. Jeśli jesteś programistą lub znasz chociaż trochę jak działają mikroserwisy czy observability, to zapewne kojarzysz o czym mówię.  Jest to narzędzie bardzo podobne do APM czy Zipkina.

### Prometheus

Bardzo lekkie oraz skalowalne, a do tego również mega funkcjonalne narzędzie służące do zbierania metryk z aplikacji, systemów czy nawet urządzeń. Prometheus pojawi się jeszcze nie raz w naszych materiałach jako dodatek do Grafany lub poświęcimy mu osobne wątki.

### Grafana Loki

Dzięki Lokiemu pobierzemy i przeanalizujemy w czasie rzeczywistym logi z naszych systemów w sposób łatwiej dostępny niż za pomocą shella.

Podsumowanie

To już wszystko, co chcieliśmy zaprezentować w tym wstępie do Grafany. Jest to zaledwie kilka procent możliwości jakie zespół Grafana Labs przygotował. Mam nadzieję, że artykuł się spodobał i także przekonał Cię do tego narzędzia. W kolejnych wpisach znajdziesz więcej technicznej wiedzy opartej na konkretnych przykładach z konkretnych wdrożeń.

Autorem wpisu jest Michał Kwiatkowski.

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X