Robot ASK

Czym jest koparka kryptowalut?

Czym jest koparka kryptowalut? Co robi i czemu podrożały karty graficzne? Dziś wszystko tłumaczę.

Wszystko o kryptowalutach

Koparki kryptowalut

Szał kryptowalut przyczynił się w ostatnim czasie do popularyzacji tzw. kopania. Stąd tak duży popyt w ostatnim czasie kart graficznych. Zapewne każdy kto zamierzał w ostatnim czasie zakupić ten podzespół do swojego komputera, mocno się zdziwił obecnie panującymi na rynku cenami. Ma to związek z „gorączką złota” jaka ostatnia wybuchła na punkcie kryptowalut.

Koparki_kryptowalut


 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Jak sama nazwa wskazuje, kryptowaluty opierają się na kryptografii. Do szyfrowania informacji wykorzystywane są odpowiednie aplikacje. Do funkcjonowania całego procesu konieczna jest więc odpowiednia moc obliczeniowa. W zamian za zainstalowanie na naszym komputerze odpowiedniej aplikacji i tym samym udostępnienie jego podzespołów do wykonywania odpowiednich obliczeń, otrzymujemy wynagrodzenie w postaci kryptowaluty. Na przykład, Bitcoina. Cały ten proces nazywany jest „kopaniem”, a użytkownicy zajmujący się tym procesem otrzymali potoczny przydomek „górnicy”.

Co to jest Bitcoin i kryptowaluta?

Proof of Work

Warto dodać, że cała zasada kopania Bitcoina opiera się na konsensusie PoW, czyli Proof of Work. I co najciekawsze, nie jest to nowe odkrycie. @ latach 90ych Adam Black stworzył pierwszy tego typu algorytm

Miał on na celu walkę ze spamem. Algorytm zakładał, że każdy wysyłany mail miał  być podparty konkretną ceną. W tym przypadku wykorzystaną mocą obliczeniową.

Oznaczałoby to, że spamerzy chcąc wysyłać dużą liczbę wiadomości jednocześnie musieliby poświęcić duże podkłady mocy obliczeniowej, by uruchomić wysyłkę spamu.

Obecnie Proof of Work jest sposobem nagradzania górników za udostępnianie mocy obliczeniowej swoich komputerów.

W wyniku ostatnich, gwałtownych wzrostów cen wirtualnych walut, nastąpił nagły wzrost zainteresowania kartami graficznymi. Podzespoły te są w głównej mierze wykorzystywane do kopania. Górnicy zaczęli nawet składać tzw. koparki. Są to urządzenia złożone z wielu kart graficznych połączonych w jedno urządzenie. Swoisty klaster do wykopywania Bitcoinów czy Ethereum. Czemu akurat karty graficzne są do tego zadania wykorzystywane? Przede wszystkim, spisują się lepiej w tym zadaniu niż procesory. Do tego ogromną zaletą jest możliwość połączenia kart graficznych w jeden klaster. Dzięki temu mamy większą moc obliczeniową urządzenia.

koparka_bitcoin

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, rośnie popyt na karty graficzne. A to oznacza również wzrost ceny urządzeń. Obecnie jest zły czas na kupno karty graficznej. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres prezentujący ceny z portalu Ceneo jednej z popularniejszych kart graficznych:

ceny_kart_graficznych

W szczytowym momencie popularności kryptowalut, cena karty wzrosła prawie o 70%! Z czasem cena opadła, jednak znów rośnie od początku sierpnia. Czyli od momentu gdy wirtualne waluty znów zaczęły mocno drożeć.

Blog o kryptowalutach, czyli +700% zwrotu

Kiedy możemy się spodziewać odwrotu? Ciężko powiedzieć. Wraz ze wzrostem popularności i cen, a jednocześnie coraz mniejszej ilości dostępnych do wykopania Bitcoinów, zadania matematyczne do ich wydobycia stają się coraz bardziej złożone. A co za tym idzie, konieczny jest coraz szybszy i droższy sprzęt. Dodatkowo, wraz z zużyciem, rośnie pobór prądu jaki należy opłacić. Im mniej staje się to opłacalne, tym mocniej inwestorzy i górnicy rozglądają się za innymi walutami. Z pewnością dalsze poczynania kursów cen kryptowalut oraz kart graficznych będą ciekawym polem do obserwacji.

Koparka kryptowalut – opłacalność

Ludzie, którzy podłączają swoje koparki do sieci blockchain i udostępniają swoja moc obliczeniową, otrzymują wynagrodzenie w postaci tokenów, czyli kryptowaluty, którą wspierają. Jeżeli zajmują się „kopaniem” Bitcoina to właśnie w tej walucie otrzymują wynagrodzenie. Im droższe są kryptowaluty tym bardziej opłaca się kopać. Jak wyliczyć swój potencjalny zarobek? Jest to dosyć  proste. W celu skalkulowania opłacalności tego procesu należy wykonać proste obliczenie.

Do naszych obliczeń przyjmijmy okrągłe kwoty. Przykładowo Twoja koparka kosztowała 10000 zł. Miesięcznie udaje Ci się wydobyć i jednocześnie zarobić Bitcoiny o wartości 1000 zł. Koszt prądu na wydobycie to 400 zł.

Jak łatwo można wyliczyć, cała inwestycja zwróci nam się po 17 miesiącach:

Koparka kryptowalut

Oczywiście, obliczenia mogą się znacząco różnic. Wszystko zależy od tego ile wydasz na koparkę, jaki jest koszt prądu i jaki zarobek uda Ci się miesięcznie uzyskać. Jest również duże prawdopodobieństwo, ze każdego miesiąca konkretne sumy będą mocno różne. Przykładowo będzie to wyglądać tak:

Koparka kryptowalut_2

Należy jeszcze pamiętać, że o ile koszt prądu powinien być co miesiąc podobny to wycena kryptowaluty, którą kopiesz, już niekoniecznie. Jej cena może urosnąć dwukrotnie, lub nawet spaść do zera. Tego nie wie nikt.

Ciąg dalszy nastąpi…

Już niedługo zamieszczę więcej informacji na temat tego jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. Czym jest Etherum? oraz jak ludzie robią ogromne pieniądze na ICO? Bądźcie czujni!

Przechwytywanie

O autorze
Jak zawsze, zachęcam do kontaktu:

Oraz do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco:

pinterest_1475538227_280social_facebook_box_blueinstagram_askomputerpobrany plik
zarządzanie mieszkaniami na wynajem

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X