Robot ASK

Darmowy Microsoft Sharepoint 2010, czyli parę zdań o licencjonowaniu

Licencjonowanie Sharepoint 2010 to nie zawsze sprawa prosta i jasna. Koszt samego wdrożenia jest zależy od wielu czynników. Wiele osób nie wie, że dzięki posiadanej u siebie infrastrukturze można uruchomić system całkowicie za darmo. Wystarczy pobrać ze strony Microsoft oraz wdrożyć oprogramowanie Microsoft Sharepoint 2010 w wersji Foundation.

Elementy składowe, które wpływają na cenę uruchomienia Sharepointa to oprogramowanie oraz licencje dostępowe.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Aby nic nie płacić za wdrożenie Sharepointa należy spełnić następujące warunki:

– posiadać serwer z oprogramowaniem Windows Server 2008/2008 R2

– posiadać serwer z oprogramowaniem SQL Server 2005/2008/2008R2 (możliwe jest      wykorzystanie darmowej wersji MSSQL Expres, czyli wersji darmowej)

– posiadać licencje dla użytkowników w domenie Windows Server

– posiadać licencje dostępowe do SQL Server

I teraz ktoś pewnie zapyta: „Jak to? Miało być za darmo, a muszę doliczyć tyle elementów”.

Owszem, trzeba. Prawda jest jednaka taka, że często te warunki są już spełnione. Jeżeli chodzi o główny serwer to często można wykorzystać istniejącą już w firmie maszynę, która nie jest w pełni wykorzystywana. Podobnie jest z serwerem SQLa. Jeżeli już posiadamy Microsoftowi silnik do baz danych to najlepszą decyzją będzie wykorzystanie go do obsługi Sharepointa. Gdy dodatkowo użytkownicy mają już swoich użytkowników na tym serwerze to odpada nam koszt licencji dostępowych do SQL. Jeżeli nie ma takiego narzędzia w firmie to możemy skorzystać z darmowego oprogramowania Microsoft SQL Express. W przypadku większości średniej wielkości firm, darmowa wersja w zupełności wystarcza. Dodatkowym plusem jest to, ze do wersji Express nie musimy kupować licencji CAL.

Oczywiście, w przypadku posiadania domeny Active Direktory, przeważnie licencje również już mamy opłacone. Ten koszt, więc również odpada.

I teraz najważniejsze. Oprogramowanie Sharepointa. Microsoft Sharepoint 2010 Foundation jest całkowicie darmowy i z reguły spełnia wszystkie potrzeby małych i średnich firm. Możemy go całkowicie legalnie pobrać w wersji angielskiej ze strony:

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5970

I oczywiście wersja polska:

http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=5970

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X