Fałszywe wiadomości email to coraz bardziej powszechne zjawisko. Aby chronić użytkowników przed tak niebezpiecznymi zjawiskami jak phishing, wprowadzono kilka metod zabezpieczeń. Mają one za zadanie chronić nas, nasz serwer pocztowy i również naszych odbiorców. SPF i DKIM… również DMARC. Te zagadnienia dziś omówimy.
Zapis na newsletter!
Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________
Rekordy SPF i DKIM
Pigułka wiedzy na temat rekordów SPF i DKIM. Lekka ściągawka dla osób, które czują się zagubione w temacie.
Rekordy SPF i DKIM mają za zadanie udowodnić, że wysyłający ma prawo do używania danego adresu email. Obydwa są rekordami DNS typu TXT. Rekord SPF to zwykła lista adresów IP serwerów, które mają prawo do wysyłania wiadomości email z danej domeny.
Przykład rekordu SPF:
Nazwa: benek.pl
Typ: TXT
Wartość: v=spf1 include:zoho.com
Ten rekord informuje odbiorcę, by:
- sprawdził domenę benek.pl w celu odnalezienia rekordu
- sprawdził czy adres IP nadawcy pasuje do tego, który znajduje się w rekordzie
Rekord DKIM to klucz publiczny. Odbiorca sprawdza czy klucz publiczny nadawcy pasuje do tego znajdującego się w rekordzie.
Schemat działania wygląda następująco:
A – Nadawca wysyła mail podpisany kluczem prywatnym.
B – Serwer odbiorcy sprawdza czy klucz publiczny zgadza się z rekordem DKIM. Jeżeli nie to blokuje wiadomość.
Przykład rekordu DKIM:
Nazwa: google._domainkey.benek.pl
Typ: TXT
Wartość: v=DKIM1; k=rsa; p=VgT9d+EECrUk3fhz6SUKber+9hs6O0WJDW/VUN/HGTXgLFCASjGu9PqsSrOrGUL8w5orK+iXBHBeXVMfI2cuukuFn2+a6B/6z7sexfnEV3nFqP+CmT93zT1acjOEqdq93cubBAPnXWcYeUr2vMynThMNQrN6LEwFKy06O3NC1HU=
Powyższy rekord informuje odbiorcę, że publiczny klucz dla domeny benek.pl to VgT9d+EECrUk3fhz6SUKber+9hs6O0WJDW/VUN/HGTXgLFCASjGu9PqsSrOrGUL8w5orK+iXBHBeXVMfI2cuukuFn2+a6B/6z7sexfnEV3nFqP+CmT93zT1acjOEqdq93cubBAPnXWcYeUr2vMynThMNQrN6LEwFKy06O3NC1HU=
Rekordy DMARC
Oprócz rekordów SPF i DKIM, warto jeszcze wspomnieć DMARC. Jest to kolejny mechanizm chroniący przed fałszywymi mailami. Jest to mechanizm pozwalający zweryfikować poprawność emaila.
DMARC bazuje na rekordach SPF i DKIM. Działa następująco:
- Sprawdza czy DKIM jest prawidłowy?
- Weryfikuje czy adres IP nadawcy został zawarty w rekordzie SPF?
- Sprawdza czy nagłówki emaila są zgodne z domeną?
Jeżeli chodzi o przykład rekordu DMARC to niemal każdy dostawca usług hostingowych posiada swoje, własne instrukcje, które pokazują jak go ustawić. Nie będę powielał treści, a jedynie odwołam do materiału, który według mnie, robi to najlepiej. https://hosting.linux.pl/pomoc-konfiguracja-dmarc-31.html
Jak sprawdzić poprawność rekordów?
Warto też pamiętać o tym, że w sieci istnieje spora liczba serwisów gdzie sprawdzisz czy Twoje rekordy DMARC, SPF i DKIM zostały poprawnie skonfigurowane. Choćby, popularne Mxtoolbox.
Uważasz, że coś warto dodać? Podziel się tym w komentarzu.
Chcesz się rozwijać w IT? Sprawdź ofertę naszych szkoleń informatycznych.
Chcesz więcej?
Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.
Zapisy TUTAJ