Robot ASK

Dobry informatyk

Co jest najbardziej wartościowym zasobem w informatyce? Zdecydowanie, dobry informatyk. Obecnie jest to rzadko spotykane na rynku zjawisko. Jak go znaleźć i utrzymać?

dobry informatyk

Firmy często inwestują w najnowocześniejsze urządzenia, serwery oraz systemy traktując je jako inwestycję w przyszłość. Jednocześnie zatrudniając kiepskich informatyków. Ileż to razy zgłaszały się do mnie firmy, które znalazły się w sytuacji gdy ich poprzedni informatyk nie wystarczająco zabezpieczył serwer i wszystkie dane zostały zaszyfrowane poprzez wirus, a backupu nie było.

Dla mnie kluczowym czynnikiem w informatyce są wykwalifikowani ludzie. Tzw. „dobry informatyk”. A za nich należy płacić. Do zatrudniania odpowiednich pracowników należy dorosnąć. By była jasność, nikogo nie potępiam. Ja też musiałem  w pewnym momencie zrozumieć, iż moja firma będzie się rozwijać tylko w momencie gdy będę zatrudniał drogich i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Kiedyś jedna klientka zarzuciła mi, że mam mniejszą wiedzę niż mój pracownik. Jaki komplement był to dla mnie! Już od dłuższego czasu wyznaję zasadę, że jak zatrudniać to lepszych od siebie.

 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

Mam klienta z branży medycznej. Firma zajmująca się rehabilitacją. Pewnego dnia byłem w siedzibie firmy i miałem okazję zaobserwować jak pracownicy z zaangażowaniem podchodzą do pracy i jak dobrze im się współpracuje z Prezesem firmy. Pomyślałem wtedy jak zazdroszczę temu człowiekowi za to, że ma takich świetnych pracowników. W pierwszej chwili przyszły do mnie myśli, że to inna branża i on nie musi zatrudniać informatyków, a głównie kobiety, z którymi łatwiej się porozumieć. To były jednak wymówki. Zacząłem się zastanawiać czemu u mnie jest taki problem z rotacją i zaangażowaniem pracowników.

Postanowiłem przyjąć inne taktyki. Bardziej podchodzić do współpracy z pracownikami na zasadzie kumpelskiej. Zmieniłem taktykę rekrutacji. Zamiast OLX i Gumtree, postawić na bardziej zaawansowane portale i kontakt z headhunterami, u których można znaleźć specjalistów większej rangi. Następnie zacząłem rozmawiać z ludźmi, którzy mają ode mnie zdecydowanie większe doświadczenie w procesie rekrutacji. Zmodyfikowałem własne procedury pozyskania pracowników i długo na efekty nie trzeba było czekać. Już pierwszy pracownik po tych zmianach okazał się kimś wyjątkowym.

Znalezienie odpowiednich informatyków, a następnie zbudowanie zespołu potrafiących ze sobą współpracować informatyków to niezwykle złożone zadanie. Nie tylko musisz dotrzeć do specjalistów, którzy są obecnie mocno cenienie na rynku pracy i wysoko pożądani. Musisz także poradzić sobie z zapanowaniem nad zespołem złożonym z niezwykle ciekawych osobowości, które często mocno się cenią i nie boją się sprzeciwić czy wyrazić swoje zdanie.


zarządzanie wynajmem mieszkań

administrator nieruchomości

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Zapisz się na newsletter i zgarnij e-booka!

X