Docker vs Wirtualizacja

Docker vs Wirtualizacja

W wielu publikacjach można przeczytać, że Docker jest wydajniejszy, dlatego wyparł już wirtualizację. Dlatego też nie ma sensu korzystania z tej technologii. Całkowicie zastąpiona została przez Dockera. W tym materiale chcę obalić ten mit i zająć się zaletami oraz wadami korzystania z jednej i drugiej technologii. Czas na pojedynek: Docker vs Wirtualizacja ;).

Uważam to za mit, ponieważ są zarówno plusy, jak i minusy korzystania z jednej czy też z drugiej technologii. Nie zawsze jedynym i najlepszym wyborem będzie Docker, czy też nie zawsze najlepszym będzie wirtualizacja. Jednak nim przejdziemy do wspomnianych wad i zalet, zapoznajmy się z podstawowymi zagadnieniami związanymi zarówno z jednym, jak i drugim zagadnieniem.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Docker vs Wirtualizacja – podstawowe informacje

Docker jest oprogramowaniem konteneryzacji umożliwiającym pakowanie oraz wdrażanie aplikacji w łatwy i przenośny sposób. Kontener jest miejscem, które posiada zainstalowany system bazowy z tylko niezbędnymi funkcjami służącymi uruchomieniu oraz prawidłowemu działaniu aplikacji. Kontenery są odizolowane od siebie oraz systemu, na którym są uruchomione. Ze względu na zainstalowany system bazowy wewnątrz kontenera, aplikacja działa w identyczny sposób niezależnie od systemu, na jakim został uruchomiony kontener.

Natomiast wirtualizacja jest to technika opierająca się na innych założeniach. Umożliwia uruchomienie wielu tak zwanych maszyn wirtualnych na tym samym hoście. Każda z maszyn działa jako samodzielny komputer, który posiada własny system operacyjny zawierający już aplikacje oraz przydzielone zasoby.

Różnice są niewielkie lub znaczne zależy jak do tego podejść. Docker i wirtualizacja są wykorzystywane do tych samych celów. Czyli, aby izolować aplikację i zarządzać zasobami. Jednak różnią się sposobem, w jaki dochodzą do tego samego celu, jak i również poziomem izolacji. Jak wspomniałem na wstępnie, kontenery Dockera są o wiele lżejsze i przenośnie, ponieważ posiadają minimalny system służący jedynie uruchomieniu aplikacji. Natomiast maszyny wirtualne posiadają kompletny system operacyjny z przydzielonymi zasobami. Pomimo wymogu większej ilości zasobów, zapewniają wyższy poziom izolacji. Dlatego ich stosowanie jest preferowane w sytuacji, gdy aplikacja wymaga większego bezpieczeństwa.

Zarówno Docker, jak i wirtualizacja mają swoje wady i zalety. W dalszej części postaram się przedstawić najważniejsze.

Porównanie Dockera i wirtualizacji

Docker vs wirtualizacja. Z poprzedniego rozdziału wiesz, że Docker i wirtualizacja są to technologie, dzięki którym możemy uruchomić wiele aplikacji na tym samym hoście. Ten cel jedna, jak i druga technologia osiąga w zupełnie inny sposób. Poniżej prezentuje kilka różnic pomiędzy nimi:

 1. Jedną z istotnych i najczęściej spotykanych różnic jest izolacja. Kontenery Dockera współdzielą jądro systemu operacyjnego hosta, na którym są uruchomione, dlatego mają mniejszy poziom izolacji niż w przypadku maszyn wirtualnych. Jest to spowodowane tym, że maszyny wirtualne posiadają bardziej rozbudowany system operacyjny oraz własne zasoby. Dlatego są preferowane, gdy aplikacja ma ścisłe wymogi co do bezpieczeństwa.
 2. Kolejnym aspektem jest przenośność. Otóż Docker został zaprojektowany w taki sposób, aby jego kontenery były łatwe do przenoszenia między hostami. W tym przypadku maszyny wirtualne są mniej przenośne, ponieważ do swojego działania wymagają hypervisora, jak i również są powiązane ze sprzętem hosta.
 3. W przypadku zasobów i ich wykorzystania przeważa Docker, ponieważ nie posiada zainstalowanego pełnego systemu operacyjnego. Współdzieli zasoby z systemem, na którym uruchamia kontenery. Te możliwości sprawiają, że jest lepszym wyborem w sytuacji, gdzie środowisko posiada ograniczone zasoby.
 4. Jeżeli chodzi o kompatybilność, to Docker działa wszędzie tam, gdzie może być zainstalowany. Natomiast maszyny wirtualne działają tylko w systemach, które obsługują hypervisora.
 5. W przypadku skalowości i wdrażania Docker jest łatwiejszym rozwiązaniem, ponieważ jego kontenery można łatwiej tworzyć oraz usuwać. Natomiast maszyny uruchamiają się dłużej i wymagają więcej pracy przy ich zarządzaniu.
 6. I ostatnim punktem będzie samo zarządzanie. Docker posiada takie narzędzia jak Docker Compose czy też Docker Swarm. Natomiast wirtualizacja na przykład VMware vCenter.

W czym Docker jest lepszy od wirtualizacji

Sposób pakowania aplikacji w Dockerze oferuje kilka zalet przemawiających za korzystaniem z niego w porównaniu z wirtualizacją. W poniższych kilku punktach chcę przedstawić zalety przemawiające za korzystaniem właśnie z tej platformy. Niektóre z nich powtarzają się z listą przedstawioną w poprzednim paragrafie.

 1. Docker jest lekki i przenośny. Kontenery Dockera są zaprojektowane w taki sposób, że nie posiadają pełnego systemu operacyjnego. Jednak dzięki systemowi zainstalowanemu w kontenerze mogą być uruchomione na dowolnym systemie operacyjnym z zainstalowanym oprogramowaniem Docker. Dzięki temu aplikacja uruchomi się w identyczny sposób.
 2. Zasoby i ich wykorzystanie. Kontenery zabierają mało miejsca, jak i również, współdzielą zasoby z systemem hosta.
 3. Skalowalność i wdrażanie. Kontenery można w łatwy i szybki sposób tworzyć oraz usuwać. Ułatwia to przeprowadzanie różnych testów i wdrożeń.
 4. Wbudowane narzędzia. Docker posiada sporą ilość narzędzi służących do zarządzania kontenerami. Do najważniejszych należą Docker Compose i Docker Swarm.
 5. Możliwości zastosowania. Docker jest narzędziem dostępnym całkowicie za darmo zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i komercyjnych. Stał się bardzo szeroko używanym narzędziem we wszystkich branżach działalności w Internecie. Jest wspierany przez rzeszę programistów, administratorów tworzących społeczność. Dzięki czemu zyskujemy spore zaplecze możliwości uzyskania pomocy w razie powstania problemu.

Docker pod względem przenośności, szybkości wdrażania i wykorzystania zasobów może się okazać lepszym wyborem niż wirtualizacja. Po zapoznaniu się z zaletami, jakie nam oferuje, zerknij jeszcze, w czym wirtualizacja może okazać się lepsza od kontenerów Dockera.

W czym wirtualizacja jest lepsza od Dockera

Dzięki wirtualizacji jesteśmy w stanie uruchomić wiele systemów operacyjnych na jednym hoście. Takie zastosowanie posiada kilka zalet przemawiających za wykorzystaniem jej zamiast technologii konteneryzacji. Najistotniejsze zalety przedstawiłem na poniższej liście.

 1. Izolacja i bezpieczeństwo. Maszyny wirtualne zapewniają wyższy poziom izolacji bezpieczeństwa ze względu na to, że posiadają własny system operacyjny oraz przydzielone zasoby. Są lepszym rozwiązaniem w przypadku gdy aplikacja posiada specyficzne wymagania dotyczące zapewniania bezpieczeństwa.
 2. Zarządzanie wieloma systemami operacyjnymi. Dzięki zainstalowanym aplikacjom łatwiejsza jest ich konfiguracja, jak i również lepiej się takim systemem zarządza.
 3. Kompatybilność ze starszymi systemami. Dzięki wirtualizacji mamy możliwość uruchamiania zarówno starszych systemów operacyjnych, jak i również aplikacji, które nie uruchamiają się w nowych systemach.
 4. Funkcje sprzętowe. Maszyny wirtualne mają możliwość korzystania z funkcji sprzętowych takich jak dostęp do fizycznych urządzeń pamięci masowej czy też przyspieszenia sprzętowego. Jest to przydatne w przypadku aplikacji, które wymagają dostępu do takich zasobów.
 5. Wsparcie. Wirtualizacja jest znana od lat w branży, dlatego posiada ogromną społeczność, gdzie jesteś w stanie uzyskać wsparcie. Korzysta również ze znanych w obecnych czasach technologii takich jak VirtualBox, VMware i Hyper-V.

Podsumowując, wirtualizacja posiada kilka zalet, które przemawiają za używaniem jej zamiast kontenerów dockerowych. Szczególnie w zakresie izolacji i bezpieczeństwa wirtualizacja sprawdza się lepiej. Również istotna może okazać się zgodność ze starszymi systemami.

Kiedy Docker, a kiedy wirtualizacja

Po przeanalizowaniu poprzednich paragrafów możemy stwierdzić, że zarówno jedna, jak i druga technologia jest bardzo przydatna. Choć końcowy cel obu jest identyczny, to jednak posiadają pewne funkcje różniące ich od siebie. Jak i również sposób, w jaki dochodzą, by go osiągnąć, jest inny. Dlatego postanowiłem wypisać w kilku punktach, kiedy powinniśmy korzystać z jednej, a kiedy z drugiej technologii.

Używamy Dockera, gdy:

 • Potrzebujemy lekkiego i przenośnego rozwiązania do wdrażania aplikacji.
 • Pracujemy w środowisku z ograniczonymi zasobami i musimy zmaksymalizować wykorzystanie tych zasobów.
 • Musimy szybko i łatwo wdrażać aplikacje w potoku ciągłej integracji i dostarczania (CI/CD).
 • Pracujemy z nowoczesnymi aplikacjami opartymi na kontenerach, które zostały zaprojektowane do działania w tym środowisku.

Używamy wirtualizacji, gdy:

 • Potrzebujemy wyższego poziomu izolacji i bezpieczeństwa dla swoich aplikacji.
 • Musimy obsługiwać starsze aplikacje, które nie są kompatybilne z nowszymi systemami operacyjnymi.
 • Musimy zarządzać wieloma systemami operacyjnymi i aplikacjami w jednym środowisku.
 • Musimy uzyskać dostęp do funkcji na poziomie sprzętowym, takich jak bezpośredni dostęp do fizycznych urządzeń pamięci masowej lub obsługa przyspieszenia sprzętowego.

Jest to ogólny zarys, kiedy powinniśmy korzystać z jednej, a kiedy z drugiej technologii. Jak widać wybór, nie jest jeden. Zarówno Docker, jak i wirtualizacja sprawdzą się w niektórych sytuacjach lepiej w niektórych gorzej.

Przykłady zastosowania Dockera

Chciałbym teraz pokazać bardziej praktyczne zastosowanie punktów zapisanych w poprzednim paragrafie. Jako pierwsze opiszę Dockera w praktycznym zastosowaniu.

 1. Ciągła integracja i dostarczanie (CI/CD) – w tym przypadku Docker umożliwia szybsze wdrażanie i skalowalność, dlatego jest wybierany w sytuacji CI/CD. Ma to związek, z tym że można testować aplikacje w środowisku spójnym, a następnie wdrażać w środowisku produkcyjnym.
 2. Środowiska programistyczne i testowe. Kontenery można łatwo i szybko tworzyć, jak i usuwać. Niezależnie od zainstalowanego systemu na hoście aplikacja uruchomi się identycznie. Dlatego jest to rozwiązanie idealne dla tej grupy użytkowników.
 3. Architektury mikrousług. Wykorzystywany jest w tej dziedzinie, ponieważ umożliwia pakowanie każdej usługi we własny kontener oraz jej wdrożenie. Ułatwia to w znaczny sposób skalowania oraz zarządzanie aplikacji w trakcie wzrastających wymagań.
 4. Środowiska chmurowe i hybrydowe. Powszechnie używany w wymienionym środowisku, ponieważ dzięki niemu aplikacje są wdrażane w spójny i przenośny sposób.
 5. Aplikacje loT. Docker jest idealnym narzędziem dla aplikacji loT. Dzięki swojej minimalistyczności można wdrażać aplikacje na takie urządzenia jak inteligentne czujniki czy też bramy brzegowe. Kontenery są bardzo lekkie, o czym wspominałem nie raz. Dlatego wymagają minimum zasobów. W związku z tym idealnie nadają się do tego typu urządzeń.

Technologia Docker szczególnie sprawdza się w zakresie urządzeń, które wymagają minimalistycznego podejścia. Jak i również sprawdza się idealnie w przypadku testowania oraz wdrażania aplikacji.

Przykłady zastosowania wirtualizacji

Tak jak w przypadku Dockera, poniżej wypisuję listę przypadków zastosowania wirtualizacji.

 1. Optymalizacja serwerów. Dzięki wirtualizacji jesteśmy w stanie uruchomić wiele maszyn wirtualnych na jednym hoście. Pozwala to zoptymalizować wiele serwerów na tym samym urządzeniu. Obniża to zarówno koszty sprzętowe, jak i również poprawia wykorzystanie zasobów.
 2. Środowiska testowe i programistyczne. Tak samo, jak i w przypadku Dockera, wirtualizacja sprawdza się przy tworzeniu oraz testowaniu oprogramowania. Możemy tworzyć i zarządzać wieloma maszynami wirtualnymi, dzięki czemu pracujemy w spójnym środowisku. Przez co zmniejszamy ryzyko wystąpienia konfliktów między zależnościami.
 3. Przetwarzanie w chmurze. Jest ona kluczową technologią, ponieważ umożliwia tworzenie wielu maszyn wirtualnych oraz zarządzanie nimi we współdzielonym środowisku.
 4. Izolacja i bezpieczeństwo. Ten aspekt pojawiał się już w każdym opisie. Dlatego pozwolę sobie jedynie wspomnieć o nim.
 5. Obsługa starszych aplikacji. Ten aspekt również dość szczegółowo opisywałem, dlatego wspominam o nim tylko na tej liście.

Wywnioskować z powyższej listy możemy, że wirtualizacja idealnie nadaje się do konsolidacji serwerów, testowania i rozwoju, izolacji i bezpieczeństwa, obsługi starszych aplikacji oraz przetwarzania w chmurze.

Docker vs wirtualizacja – jaką technologię wybrać, gdy potrzebujemy:

 • izolacji i bezpieczeństwa, lepszym wyborem będzie wirtualizacja.
 • rozwiązania dla środowiska o ograniczonych zasobach, powinniśmy wybrać dockera.
 • przenośnego rozwiązania, powinniśmy skorzystać z dockera.
 • szybko, łatwo wdrażać i skalować aplikacje, powinniśmy korzystać z dockera
 • obsługi starszych wersji, powinniśmy skorzystać z wirtualizacji.

Oba systemy mają swoje wady i zalety, które starałem się zobrazować w całym artykule.

Podsumowanie – Docker vs wirtualizacja

Choć początek wydawał się jednoznaczny, to zagłębiając się w temat, Docker nie jest jedynym wyborem. Ma też swoje wady. Czasami lepiej jest skorzystać z wirtualizacji, tak jak starałem opisać się to w całym artykule. Jednak tak samo, jak w przypadku Dockera, wirtualizacja nie jest idealna i są sytuacje, w których lepiej sprawdzi się Docker. Mam nadzieję, że tym materiałem wskazałem podstawowe za i przeciw zarówno jednej, jak i drugiej technologii i już wiesz kto w Twoim przypadku wygra pojedynek Docker vs wirtualizacja.

Chcesz wiedzieć więcej o dockerze? Możesz dołączyć do naszego kursu – szczegóły tutaj! Możesz także przeczytać nasze wpisy blogowe – tutaj!

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X