Jeden dzień, jedna wiadomość, dwa różne portale informacyjne. Dziś będzie mniej o informatyce, a więcej o tym jak internetowe media potrafią kreować rzeczywistość.

Przedstawiony przykład może się wydawać trywialny, ponieważ dotyczy średnio znanego rapera nazywającego siebie „Sobota”. Artysta opublikował na swoim Fanpagu zdjęcie na którym pozuje razem z synem. Zdjęcie zostało opisane tekstem „Jaki ojciec, taki syn”. I pewnie nie byłoby sprawy gdyby nie to, że chłopiec jest mulatem.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, zatrzymaj się proszę na chwilę. Czy wiesz, że wystartowaliśmy z zapisami na nową edycję kursu Administracja Serwerami Linux? 

kurs-linux

Szczegóły znajdziesz w tym miejscu>> Sprawdź agendę i opinie kursu.


SobotaS
Pomińmy jednak ten Pudelkowy klimat. Więcej o wydarzeniu nie będę pisał, bo według mnie nie ma tematu. Bardziej interesujące jest to co w sobotę o Sobocie napisały dwa różne portale internetowe.

Na początek polskatimes.pl i tytuł „Rasizm na Facebooku Soboty. Raper opublikował zdjęcie z synem”:
pltimes

To samo wydarzenie skomentowała również gazeta.pl w artykule „Raper Sobota wrzuca do sieci zdjęcie z czarnoskórym synkiem, a reakcja fanów? Gigantyczny pozytyw!”. Pomijając mało profesjonalny tytuł, przypominający bardziej poziom brukowców, tym razem możemy się dowiedzieć, ze komentarze internautów były bardzo pozytywne:
gpl

I teraz sedno sprawy i wyjaśnienie do czego zmierzam. Otóż, ten mało znaczący przykład, doskonale pokazuje jak media potrafią manipulować przekazem. W jednym artykule mamy tekst o rasistach, a w drugim o wspaniałej, tolerancyjnej postawie polskich internautów. Mimo iż, na końcu każdej publikacji pojawia się informacja o tym, że pojawiły się osoby o odmiennych poglądach to jednak główny wydźwięk jest oczywisty.
Tego typu manipulacje pojawiają się często. Czasami dotyczy to fali uchodźców, innym razem naszych polityków, a kiedy indziej tego typu wydarzeń. Zalecam podchodzenie z dystansem do tego typu wiadomości. Jak mówi autor kanału „podziemnaTV” na Youtubie, „Wyłącz TV – włącz myślenie”. Tego typu manipulowanie wiadomościami dotyczy również innych mediów. Z telewizją na czele.
Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie źródła informacji, które skupia się na samym przedstawieniu faktów, a nie na opiniotwórczym tworzeniu rzeczywistości. Jeżeli możecie coś polecić to dajcie znać w komentarzach.

Wykorzystane w artykule materiały:

http://www.polskatimes.pl/artykul/9128278,rasizm-na-facebooku-soboty-raper-opublikowal-zdjecie-z-synem,id,t.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19260639,raper-sobota-wrzuca-do-sieci-zdjecie-z-czarnoskorym-synkiem.html#Prze

https://www.youtube.com/user/podziemnaTV

 

Nie zapomnij o kursie. Zapisy przyjmujemy tylko do czwartku.

kurs-linux

Szczegóły znajdziesz w tym miejscu>> Sprawdź agendę i opinie kursu.