exiftool

ExifTool

Wprowadzenie do ExifTool

ExifTool to potężne narzędzie linii poleceń, które umożliwia odczyt, zapis i edycję metadanych zawartych w plikach graficznych, dźwiękowych i wideo. Metadane to informacje dodatkowe zapisane w plikach, które zawierają różnorodne informacje na temat zawartości i historii pliku.

Metadane w plikach graficznych mogą zawierać informacje o aparacie, takie jak producent, model, ustawienia ekspozycji, ogniskowa, balans bieli itp. Można również znaleźć informacje dotyczące autorstwa, tytułów, dat utworzenia czy opisów. W przypadku plików dźwiękowych, metadane mogą obejmować informacje o albumie, artyście, gatunku, roku wydania i wielu innych szczegółach. W plikach wideo można znaleźć metadane dotyczące kodeków, rozdzielczości, długości, daty nagrania i innych danych technicznych.

ExifTool obsługuje szeroki zakres formatów plików, obejmując popularne formaty obrazów, takie jak JPEG, TIFF, PNG, a także formaty RAW aparatów cyfrowych. Ponadto, obsługuje formaty dźwiękowe, takie jak MP3, WAV, FLAC, formaty wideo, takie jak AVI, MPEG, MOV, oraz wiele innych formatów.

Jedną z głównych zalet ExifTool jest jego wszechstronność i możliwość manipulowania różnymi rodzajami metadanych. Narzędzie umożliwia odczytanie i wyświetlenie metadanych. Umożliwia także edycję istniejących tagów, dodawanie nowych tagów, usuwanie tagów i kopiowanie metadanych między plikami. Możliwość dokładnej manipulacji metadanymi pozwala użytkownikom na dostosowanie informacji w plikach zgodnie z ich potrzebami.

ExifTool jest narzędziem wiersza poleceń, co oznacza, że korzysta się z niego poprzez wprowadzanie poleceń tekstowych w terminalu lub wierszu polecenia. Może być używany na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, macOS i Linux, co czyni go elastycznym i przenośnym narzędziem.

Co jeszcze oferuje Exiftool?

Narzędzie to znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Fotografowie mogą używać ExifTool do zarządzania metadanymi swoich zdjęć, poprawy tagów i informacji o zdjęciach. Profesjonaliści w dziedzinie obróbki obrazu mogą wykorzystywać narzędzie do automatyzacji procesów przetwarzania plików, co pozwala na skuteczniejszą pracę. Jest również przydatny w systemach zarządzania zasobami cyfrowymi (DAM). Czyli tam, gdzie metadane są istotnym elementem organizacji i indeksowania kolekcji plików, umożliwiając szybkie wyszukiwanie i odnajdywanie potrzebnych zasobów.

Warto również podkreślić, że ExifTool oferuje możliwość przeprowadzania operacji na metadanych w sposób bezstratny. Oznacza to, że wszystkie operacje na metadanych są wykonywane bez wpływu na jakość samego pliku. Jest szczególnie ważne przy edycji i manipulacji złożonych formatów plików, takich jak RAW. Użytkownicy mogą być pewni, że jakość ich plików nie ulegnie degradacji podczas pracy z ExifTool.

Niezależnie od poziomu zaawansowania, ExifTool oferuje szeroki zakres możliwości dostosowania i precyzyjnej kontroli nad metadanymi. Dzięki bogatej dokumentacji, która towarzyszy narzędziu, użytkownicy mogą znaleźć szczegółowe informacje na temat dostępnych tagów, opcji i składni poleceń. Istnieje również aktywna społeczność użytkowników ExifTool, która dzieli się wiedzą i doświadczeniem, co ułatwia zdobywanie wsparcia i rozwiązywanie ewentualnych problemów.

Exiftool jest również open-source. Jeśli chcesz przyczynić się do projektu, możesz znaleźć exiftool na GitHub z instrukcjami jak go zbudować i zacząć używać.

Jeśli utkniesz na konkretnym problemie podczas korzystania z niego, możesz również znaleźć aktywne forum, na którym sam Phil Harvey regularnie odpowiada na pytania. Forum użytkowników jest doskonałym źródłem informacji, aby dowiedzieć się, jak rozwiązywać problemy z exiftool lub zrozumieć niektóre zaawansowane konfiguracje.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Obsługiwane formaty plików

ExifTool jest wyjątkowy ze względu na szeroki zakres obsługiwanych formatów plików, co czyni go niezwykle wszechstronnym narzędziem do manipulacji metadanymi. Poniżej przedstawiam listę niektórych z najpopularniejszych formatów plików obsługiwanych przez ExifTool:

 1. Obrazy: może odczytywać i edytować metadane w formatach takich jak JPEG, TIFF, PNG, GIF, BMP, PSD (Adobe Photoshop), RAW (formaty RAW aparatów cyfrowych, takie jak CR2, NEF, ARW, itp.), oraz wiele innych formatów obrazów. Dzięki temu narzędziu można modyfikować informacje dotyczące zdjęć, takie jak dane o aparacie, ustawienia ekspozycji, oznaczenia geograficzne (GPS) itp.
 2. Dźwięk: obsługuje również metadane w plikach dźwiękowych w tym popularne formaty takie jak MP3, WAV, AIFF, FLAC, OGG, WMA oraz wiele innych. Można manipulować danymi takimi jak tytuł utworu, wykonawca, album, gatunek muzyczny, rok wydania, teksty piosenek, a także wiele innych.
 3. Wideo: może odczytywać i edytować metadane w plikach wideo, takich jak AVI, MPEG, MOV, MP4, MKV, FLV, oraz wiele innych. Można manipulować danymi technicznymi, takimi jak kodeki, rozdzielczość, długość, data nagrania, a także informacjami dotyczącymi twórców i opisów wideo.
 4. Dokumenty: obsługuje również pewne metadane w niektórych formatach dokumentów, takich jak PDF, Microsoft Word (DOC, DOCX), Excel (XLS, XLSX), PowerPoint (PPT, PPTX), oraz innych. Można zmieniać dane takie jak tytuł dokumentu, autor, daty utworzenia  i modyfikacji, oraz inne informacje związane z dokumentem.
 5. Multimedia: umożliwia manipulowanie metadanymi w plikach multimedialnych, które zawierają kombinację formatów, takich jak kontener multimediów Matroska (MKV), który może przechowywać różne ścieżki audio, wideo i napisy wewnątrz jednego pliku.
 6. Formaty dokumentów tekstowych: obsługuje metadane w plikach dokumentów tekstowych, takich jak TXT, RTF, HTML, XML, Markdown, itp. Można manipulować danymi, takimi jak autor, tytuł, daty, tagi, komentarze i inne informacje związane z dokumentem tekstowym.
 7. Formaty geolokalizacji: może odczytywać i edytować metadane związane z geolokalizacją, takie jak dane GPS w plikach zdjęć i wideo. Można manipulować współrzędnymi geograficznymi, datą i czasem, informacjami o lokalizacji i innymi danymi związanymi z geolokalizacją.
 8. Formaty zasobów cyfrowych: jest przydatny w systemach zarządzania zasobami cyfrowymi (DAM), ponieważ obsługuje metadane w specjalnych formatach związanych z zarządzaniem kolekcją plików, takich jak XMP, IPTC, EXIF, Adobe DNG, oraz wiele innych.
 9. Inne formaty: Ponad wymienione formaty, ExifTool obsługuje wiele innych, w tym formaty kamery CCTV, formaty GPS, formaty oprogramowania do rozpoznawania mowy, formaty plików GIS (Geographic Information System), formaty plików z optycznym oznaczaniem znaków OCR (Optical Character Recognition), formaty metadanych systemowych itp.

Warto podkreślić, że ExifTool obsługuje znacznie więcej formatów plików niż wymienione powyżej. Narzędzie jest stale rozwijane i aktualizowane przez autora, dzięki czemu zyskuje obsługę nowych formatów i ulepszenia. Przed korzystaniem z ExifTool zaleca się sprawdzenie dokumentacji narzędzia lub oficjalnej witryny.

Ważne jest zauważenie, że ExifTool nie jest ograniczony tylko do odczytu i edycji metadanych w plikach. Obsługuje również inne operacje, takie jak kopiowanie, usuwanie, zmiana nazw plików, tworzenie raportów i wiele innych.

Warto również podkreślić, że ExifTool nie jest programem wizualnym z interfejsem graficznym, lecz narzędziem linii poleceń. Wymaga to nauki podstawowych poleceń i składni. Pozwala to jednak na dużą elastyczność i możliwość automatyzacji operacji za pomocą skryptów wsadowych przetwarzania.

Odczyt metadanych

Odczyt metadanych to jedna z kluczowych funkcji narzędzia ExifTool. Pozwala ono na szczegółowe analizowanie i pobieranie informacji zawartych w plikach z różnych formatów.

Oto kilka aspektów związanych z odczytem metadanych przy użyciu ExifTool:

 1. Pełna lista tagów: ExifTool oferuje szeroki zestaw tagów, które można odczytać z plików. Tagi to konkretne informacje, takie jak data i czas utworzenia, nazwa autora, oznaczenia geograficzne (GPS), ustawienia aparatu fotograficznego, dane techniczne plików dźwiękowych i wideo, itp. Dzięki pełnej dokumentacji ExifTool można znaleźć pełną listę tagów i ich opisy.
 2. Odczyt złożonych struktur danych: ExifTool potrafi odczytywać metadane z plików, które zawierają złożone struktury danych. Na przykład, w przypadku plików RAW. ExifTool jest w stanie odczytać i wyświetlić informacje o danych obrazu, profilach kolorów, ustawieniach aparatu i innych szczegółowych parametrach.
 3. Wieloformatowy odczyt: ExifTool obsługuje wiele formatów plików, co oznacza, że można odczytać metadane z różnych typów plików za pomocą jednego narzędzia. Niezależnie od tego, czy jest to plik JPEG, TIFF, MP3 czy AVI, ExifTool zapewnia jednolity interfejs do odczytu metadanych.
 4. Wyświetlanie podstawowych informacji: ExifTool umożliwia wyświetlanie podstawowych informacji o plikach bez konieczności przeglądania całego zestawu metadanych. Można szybko sprawdzić takie dane jak rozmiar pliku, typ formatu, datę utworzenia i modyfikacji, rozdzielczość obrazu, czas trwania wideo, bitrate dźwięku, itp.
 5. Możliwość filtrowania danych: ExifTool daje możliwość filtrowania danych i wyświetlania tylko wybranych tagów lub grup tagów. Dzięki temu można skoncentrować się na konkretnych informacjach, które nas interesują, i szybko odnaleźć potrzebne dane.

Odczyt metadanych za pomocą ExifTool jest niezwykle przydatnym narzędziem dla profesjonalistów zajmujących się obróbką i zarządzaniem plikami. Daje ono pełną kontrolę nad informacjami zawartymi w plikach, umożliwiając szczegółową analizę, eksplorację i wykorzystanie metadanych w zależności od indywidualnych potrzeb.

Edycja metadanych

Edycja metadanych jest kolejnym ważnym aspektem narzędzia ExifTool. Pozwala ono na modyfikowanie istniejących metadanych w plikach, dodawanie nowych informacji lub usuwanie istniejących tagów.

Poniżej przedstawiam kilka kwestii, które warto rozwinąć w kontekście edycji metadanych za pomocą ExifTool:

 1. Edycja tagów: ExifTool umożliwia zmianę wartości tagów metadanych. Można modyfikować takie informacje jak tytuł, opis, autor, daty, oznaczenia geograficzne (GPS), parametry aparatu fotograficznego, dane techniczne plików dźwiękowych i wideo, itp. Dzięki temu można dostosować metadane do własnych preferencji lub wymagań projektu.
 2. Dodawanie nowych tagów: ExifTool pozwala również na dodawanie nowych tagów metadanych do plików. Można wprowadzać dodatkowe informacje, takie jak własne opisy, tagi, komentarze, dane kontaktowe, informacje o prawach autorskich i wiele innych. To daje większą elastyczność w zarządzaniu metadanymi i możliwość dopasowania ich do specyficznych potrzeb.
 3. Usuwanie tagów: W przypadku, gdy istniejące tagi metadanych nie są już potrzebne, ExifTool umożliwia ich usuwanie. Można usunąć niechciane informacje, błędne dane lub prywatne tagi, które nie są istotne dla danego projektu. To pozwala na uporządkowanie oraz oczyszczenie metadanych w plikach.
 4. Przetwarzanie wsadowe: ExifTool umożliwia przetwarzanie wsadowe co oznacza, że można stosować te same operacje edycji metadanych do wielu plików jednocześnie. Dzięki temu można oszczędzić czas a także wysiłek. Ma to szczególne znaczenie, gdy potrzebujemy zastosować te same zmiany do dużej liczby plików.
 5. Zabezpieczenia i ochrona danych: ExifTool umożliwia także manipulację tagami, które dotyczą zabezpieczeń i ochrony danych, takich jak informacje o prawach autorskich, prawa do kopiowania, prawa dostępu itp. Można ustawić odpowiednie wartości, które zapewnią odpowiednią ochronę informacji zawartych w plikach.

Edycja metadanych przy użyciu ExifTool daje pełną kontrolę nad informacjami zawartymi w plikach. Pozwala na dostosowanie metadanych do własnych potrzeb, zapewnienie spójności i precyzji danych oraz ochronę prywatności i praw autorskich.

Zastosowania i korzyści

Zastosowania narzędzia ExifTool oraz korzyści jakie niesie, są szerokie i zróżnicowane. Oto kilka ważnych obszarów, w których ExifTool znajduje zastosowanie, oraz główne korzyści wynikające z jego użytkowania:

 1. Fotografia i przemysł kreatywny: przydatne narzędzie dla fotografów, grafików, artystów cyfrowych i innych profesjonalistów związanych z przemysłem kreatywnym. Pozwala na analizę, edycję i zarządzanie metadanymi w plikach graficznych, takich jak formaty JPEG, TIFF, RAW itp. Dzięki temu można dostosować informacje, takie jak dane aparatu, oznaczenia geograficzne, tagi, opisy, daty, oraz wiele innych do konkretnych potrzeb projektu.
 2. Zarządzanie zasobami cyfrowymi (DAM): jest bardzo użyteczny w systemach zarządzania zasobami cyfrowymi, które obejmują duże kolekcje plików graficznych, dźwiękowych i wideo. Dzięki możliwości odczytu, edycji i filtrowania metadanych ExifTool ułatwia indeksowanie, klasyfikację, wyszukiwanie i organizację plików w DAM. To przyspiesza procesy pracy z mediami cyfrowymi i usprawnia zarządzanie dużymi kolekcjami.
 3. Forensyka cyfrowa: ExifTool jest nieocenionym narzędziem dla ekspertów ds. forensyki cyfrowej. Pozwala na szczegółową analizę i ekstrakcję metadanych z plików w celu identyfikacji informacji związanych z czasem, miejscem, aparatem i innymi szczegółami.  To pomaga w badaniu i rekonstrukcji zdarzeń cyfrowych, śledzeniu działań użytkowników i wykrywaniu nieprawidłowości.
 4. Badania naukowe i analiza danych: ExifTool jest używany w badaniach naukowych i analizie danych, szczególnie w dziedzinach związanych z obrazami, geolokacją i multimediów. Dzięki możliwości odczytu  i analizy metadanych, ExifTool dostarcza cennych informacji dla badań naukowych, statystyk, geograficznej analizy danych i innych zastosowań naukowych.
 5. Prywatność i bezpieczeństwo danych: ExifTool umożliwia kontrolę nad informacjami osobistymi i prywatnością w plikach cyfrowych. Można usuwać poufne dane, takie jak dane GPS, identyfikatory urządzeń, nazwy autorów, daty utworzenia itp. To pomaga w ochronie prywatności użytkowników i minimalizowaniu ryzyka przekazywania niechcianych informacji.
 6. Automatyzacja i przetwarzanie wsadowe: ExifTool jest doskonałym narzędziem do automatyzacji operacji na metadanych. Dzięki możliwości wykorzystania skryptów lub wsadowego przetwarzania, można tworzyć kompleksowe procesy przetwarzania, które mogą być stosowane do wielu plików jednocześnie. To znacznie przyspiesza i ułatwia zadania związane z edycją, analizą i zarządzaniem metadanymi w dużej liczbie plików.
 7. Kompatybilność z wieloma formatami: ExifTool obsługuje szeroki zakres formatów plików, takich jak obrazy (JPEG, TIFF, PNG, RAW), pliki dźwiękowe (MP3, WAV, FLAC), pliki wideo (AVI, MPEG, MOV) i wiele innych. To sprawia, że narzędzie jest wszechstronne i przydatne dla różnych rodzajów plików multimedialnych.
 8. Bezpieczeństwo i integrowalność: ExifTool jest narzędziem open source, co oznacza, że jego kod jest dostępny publicznie i może być oceniany pod kątem bezpieczeństwa i integralności. To daje pewność że narzędzie nie zawiera ukrytych funkcji szkodliwych ani błędów bezpieczeństwa.
 9. Wieloplatformowość: ExifTool jest dostępny na różnych platformach w tym na systemach Windows, macOS i Linux. Dzięki temu można go wykorzystywać niezależnie od preferowanej platformy operacyjnej.
 10. Aktywna społeczność i rozwój: ExifTool cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i posiada aktywną społeczność programistów. Oznacza to, że narzędzie jest stale rozwijane, udoskonalane i wspierane. W przypadku problemów czy pytań można liczyć na wsparcie ze strony społeczności.

Zastosowania narzędzia ExifTool są szerokie i zróżnicowane. Korzyści wynikające z jego użytkowania są istotne dla wielu dziedzin od fotografii i przemysłu kreatywnego po analizę danych naukowych, forensykę cyfrową czy zarządzanie zasobami cyfrowymi.

Dzięki swoim funkcjom i elastyczności, stanowi niezastąpione narzędzie dla profesjonalistów, którzy zajmują się obróbką, analizą i zarządzaniem metadanymi w plikach.

Linia poleceń i skrypty

Linia poleceń i skrypty stanowią ważny aspekt narzędzia ExifTool. Pozwalają one na automatyzację operacji odczytu, edycji i zarządzania metadanymi za pomocą prostych poleceń tekstowych lub skryptów.

Poniżej przedstawiam kilka aspektów, które warto rozwinąć w kontekście linii poleceń i skryptów w ExifTool:

 1. Podstawowe polecenia: ExifTool oferuje zestaw podstawowych poleceń, które można wykorzystać do wykonywania operacji na metadanych. Na przykład, można użyć polecenia „exiftool -s” do wyświetlania pełnej listy tagów i wartości metadanych a polecenie „exiftool -DateTimeOriginal=2021:01:01 image.jpg” do zmiany daty utworzenia pliku na 1 stycznia 2021 roku.
 2. Skrypty wsadowe: ExifTool umożliwia tworzenie skryptów wsadowych, które pozwalają na przetwarzanie wsadowe wielu plików jednocześnie. Skrypty wsadowe zawierają zestaw poleceń, które można wykonywać na poszczególnych plikach lub grupach plików. To zapewnia efektywne i powtarzalne przetwarzanie metadanych.
 3. Parametry i opcje: Linia poleceń ExifTool obsługuje różne parametry i opcje, które umożliwiają bardziej zaawansowane operacje. Można używać filtrów, takich jak nazwa pliku, daty utworzenia, typ pliku, tagi metadanych, aby precyzyjnie wybrać pliki do przetwarzania. Opcje takie jak rekursywność, zapis do pliku, tworzenie kopii zapasowych, formatowanie wyjścia dają większą kontrolę nad procesem przetwarzania.
 4. Integrowanie z innymi narzędziami: Linia poleceń ExifTool może być integrowana z innymi narzędziami i skryptami. Można go wywoływać jako część większych procesów automatyzacji lub integracji z innymi aplikacjami. Na przykład, można użyć ExifTool w połączeniu z narzędziami przetwarzania obrazów lub programami zarządzania kolekcją multimediów.
 5. Tworzenie raportów i eksportowanie danych: Linia poleceń ExifTool pozwala na tworzenie raportów i eksportowanie danych metadanych do różnych formatów, takich jak CSV, XML, HTML. Można generować szczegółowe raporty zawierające wybrane tagi i wartości metadanych, które można dalej przetwarzać lub analizować w innych programach.
 6. Automatyzacja zadań powtarzalnych: Dzięki możliwości wykorzystania skryptów lub poleceń w linii poleceń ExifTool umożliwia automatyzację powtarzalnych zadań związanych z metadanymi.

Przydatne opcje

exiftool -list Pokazuje wszystkie możliwe tagi i aliasy wiersza polecenia.
exiftool -listw Pokazuje wszystkie zapisywalne nazwy znaczników
exiftool -listf Pokazuje wszystkie obsługiwane rozszerzenia plików
exiftool -wf Pokazuje wszystkie zapisywalne rozszerzenia plików
exiftool -listr Pokazuje wszystkie rozpoznane rozszerzenia plików
exiftool -listg Pokazuje wszystkie grupy znaczników
exiftool -listd Pokazuje wszystkie grupy usuwalne
exiftool -listx Pokazuje listę znaczników, szczegółów i tłumaczeń w formacie XML

Aspekt praktyczny

Wyodrębnianie informacji z pliku:

Podstawowe polecenie wyodrębniania wszystkich metadanych z pliku.

ExifTool

Wyodrębnianie zduplikowanych tagów:

Drukuj wszystkie metainformacje na obrazie, w tym zduplikowane i nieznane tagi, posortowane według grup (dla rodziny 1).

Wyodrębnij wszystkie znaczniki z nazwami zawierającymi słowo „Resolution” z obrazu:

Edycja metadanych:

ExifTool

Usuwanie metadanych

Zapisywanie metadanych do pliku tekstowego:

Kopia zapasowa metadanych:

To polecenie usuwa wszystkie metadane z oryginalnego pliku „image.jpeg” i zapisuje je w pliku „image_backup.jpeg”. Można to wykorzystać jako środek ostrożności, aby zachować oryginalne metadane przed wprowadzeniem zmian.

ExifTool

Korekta czasu na podstawie strefy czasowej:

Jeśli zdjęcie zostało wykonane w innej strefie czasowej niż bieżąca, możemy skorygować datę i godzinę wykonania na podstawie różnicy czasu. Na przykład, jeśli zdjęcie zostało wykonane w strefie czasowej UTC+02:00, a aktualna strefa czasowa to UTC+01:00, możemy użyć polecenia exiftool „-DateTimeOriginal+=1:00” image.jpeg do dodania jednej godziny do daty i godziny wykonania.

Usuwanie ukrytych metadanych:

Zdjęcia wykonane przy użyciu niektórych urządzeń lub aplikacji mogą zawierać ukryte metadane, które nie są widoczne standardowo. Aby usunąć takie ukryte metadane, możemy użyć polecenia exiftool -all:all= -overwrite_original -all= image.jpeg. To polecenie usuwa wszystkie metadane, zarówno widoczne, jak i ukryte, z pliku „image.jpeg”.

Dodawanie niestandardowych tagów:

Możemy dodać niestandardowe tagi do metadanych, które nie są domyślnie obsługiwane przez ExifTool. Na przykład, aby dodać niestandardowy tag „Location” z wartością „New York” do zdjęcia, możemy użyć polecenia exiftool -Location=”New York” image.jpeg . Ten niestandardowy tag można później wykorzystać do klasyfikowania lub wyszukiwania zdjęć na podstawie lokalizacji.

ExifTool

Podsumowanie:

ExifTool to niezwykle przydatne narzędzie do manipulacji metadanymi w różnych typach plików, takich jak zdjęcia, dźwięk i wideo.

Jego wszechstronność, obsługa wielu formatów plików i możliwość precyzyjnej edycji metadanych sprawiają, że jest niezastąpione dla profesjonalistów zajmujących się obróbką i zarządzaniem plikami. Dzięki narzędziu użytkownicy mogą odkryć pełną kontrolę nad informacjami zawartymi w ich plikach. Mogą dostosować je do swoich potrzeb, efektywnie zarządzać kolekcją plików i automatyzować procesy przetwarzania. Bezstratność narzędzia i obszerna dokumentacja zapewniają pewność, że metadane są edytowane z dokładnością i nie wpływają na jakość pliku.

Warto zaznaczyć, że narzędzie jest ciągle rozwijane i aktualizowane przez twórcę, Phila Harveya. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać dostępne aktualizacje i informacje na temat narzędzia. Dlaczego? Aby korzystać z jego najnowszych funkcji i usprawnień.

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X