Robot ASK

Fork Bitcoina

Fork Bitcoina

W ostatnim czasie świat blockchain żyje zjawiskiem nazwanym „Fork Bitcoina”. Inwestorzy z czujnością wypatrują wszelkich informacji na ten temat. Pod koniec października mieliśmy Bitcoin Gold, a w listopadzie będzie SegWit 2x. Czym jest fork? Postaram się to dziś rozjaśnić W uproszczeniu jest to podział konkretnej kryptowaluty. Pierwszym przykładem było sierpniowe pojawienie Bitcoin Cash.

Generalnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Tak jest i w tym przypadku. Bitcoin Cash przyniósł twórcom i inwestorom (przynajmniej tym, którzy wiedzieli kiedy go sprzedać) piękne zyski. Nie dziwne więc jest, iż pojawiła się chęć wypuszczenia kolejnych forków. Od jakiegoś czasu wśród deweloperów oraz „górników” Bitcoina dochodzi do sporów dotyczących dalszej drogi rozwoju tej kryptowaluty. Ze względu na to, iż nie da się pogodzić wszystkich to konkretne grupy ze środowiska blockchain postanawiają przeprowadzić podział kryptowaluty.

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Odbywa się to w ten sposób, iż wyznaczany jest okres kiedy dany rozłam ma nastąpić. Przykładowo, pojawienie Segwit2x ma nastąpić w momencie wystąpienia bloku o numerze 494,784. Blok taki jest swego rodzaju numerem transakcji Bitcoina. W związku z tym, nigdy w 100% nie da się przewidzieć kiedy dokładnie zostanie przeprowadzona taka transakcja. W obecnej sytuacji, szacuje się, iż nastąpi to 16 listopada. Może być to jednak wcześniej jak i później. Przyglądając się w ostatnim czasie ogromnemu zainteresowaniu Bitcoina, można się spodziewać wcześniejszego terminu. Licznik odmierzający czas do narodzin możemy śledzić w tym miejscu:
https://coinsalad.com/2x/countdown

W momencie gdy wystąpi dana transakcja, dojdzie do rozdzielenia kryptowaluty. Bitcoin pójdzie dalej swoją drogą. Natomiast w świecie Blockchain pojawi się nowa waluta o nazwie SegWit 2x.

Drawing1

Na czym w takim razie się tu zarabia? Fork jest czymś w rodzaju dywidendy rozdawanej na giełdach papierów wartościowych. jeżeli w momencie wystąpienia transakcji 494,784, na naszym koncie będziemy posiadać Bitcoina (BTC) to jednocześnie otrzymamy nową walutę w dokładnie takiej samej liczbie sztuk. Jeżeli więc mamy 1 BTC to na naszym koncie pojawi się również 1 SegWit2x. Ważne jednak, by wcześniej sprawdzić, które portfele i konta maklerskie obsługują fork. Przykładowo, jeżeli taki COINBASE poinformuje, iż wspiera fork to otrzymamy nową kryptowalutę na nasze konto.

 

Zysk jest tu więc łatwy do wyliczenia. Jeżeli nasz 1 BTC kosztuje 7000$, a SegWit 2x na starcie będzie kosztował 300$ to jednocześnie mamy 7300$. Oczywiście, o ile zdążymy te waluty spieniężyć. Może zaistnieć podobna sytuacja jak w przypadku Bitcoin Cash. Na początku kurs mocno poszybował w górę, a następnie znów spadł do ceny początkowej. Wydarzenie to idealnie prezentuje jak nieobliczalne może być inwestowanie na rynku kryptowalut.

W całym tym zamieszaniu z forkami Bitcoina na Segwit 2x warto zwrócić jeszcze uwagę z innego względu. Od jakiegoś czasu mówi się po cichu, iż po rozłamie to właśnie nowa kryptowaluta przejmie nazwę „Bitcoin”. Natomiast najstarsza kryptowaluta na rynku przyjmie inną, nową nazwę. O takiej możliwości plotkuje się już od jakiegoś czasu. Oliwy do ognia dolał jednak popularny Coinbase, który wydał informację, iż w przypadku gdy nowa kryptowaluta zacznie się cieszyć większym uznaniem społeczności niż jej przodek to w swoim systemie transakcyjnym zmienią jej nazwę właśnie na „Bitcoin”. Główny czynnik jaki może to spowodować to przejście większości kopaczy na nową walutę. Byłoby to więc wydarzenie bez precedensu, jednak mimo wszystko warto z tego względu posiadać te tokeny w swoim portfelu. A nóż, coś takiego się wydarzy?

Oczywiście, to są tylko moje luźne przemyślenia. Nie jestem doradcą inwestycyjnym i każdy sam musi zdecydować w co gra. Ludzie, którzy zajmują się polecaniem konkretnych taktyk inwestycyjnych pobierają ogromne pieniądze za swoje usługi, a ten wpis jest tworzony pro bono.

Inne artykuły poświęcone kryptowalutom:
https://blog.askomputer.pl/tag/kryptowaluty/
O autorze
Jak zawsze, zachęcam do kontaktu:

Oraz do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco:
instagram_askomputerpinterest_1475538227_280social_facebook_box_bluepobrany plikArkadiusz_Siczek_linkedin

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X