ile zarabia programista

Ile zarabia programista?

Oj, dziś będzie kontrowersyjnie. Tematem przewodnim dzisiejszego artykułu jest pytanie: ile zarabia programista? Uznałem, iż warto trochę o tym napisać.  Co krok spotykam się z ludźmi, którzy pytają:

– Arek, jaki język programowania do nauki byś polecił?

Czasami są to osoby, które szukają swojego powołania. Czasami mówi mi to ktoś kto chciałby zabezpieczyć swoją przyszłość zawodową konkretną specjalizacją. Warto wziąć jednak pod uwagę, iż programowanie to niezwykle dynamiczny zawód. Ciągle ewoluuje i zmienia. To co dziś jest na topie, za kilka lat może być całkowicie bezużyteczne.  Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, iż obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na programistów na rynku. Co za tym idzie, płace są naprawdę wysokie. Mimo wszystko, taka sytuacja nie będzie istnieć wiecznie. Obecnie jest wielki boom na kształcenie się w zawodzie dewelopera. A skoro jest taka sytuacja to można się spodziewać, iż w pewnym momencie nastąpi przesyt programistów. Bańka pryśnie, a płace nie będą już tak dobre. Oczywiście, nie próbuję nikogo teraz zniechęcać. Warto jednak przemyśleć czy zawód programisty to jest coś co Cię kręci czy wybierasz to tylko ze względu na ogromne obecnie płace. Jeżeli to drugie to zdecydowanie zalecam poszukania czegoś innego, bo te drzwi prowadzą jedynie do szybkiego wypalenia zawodowego.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Ile zarabia programista?

Przyjrzymy się zatem zarobkom programistów. Poniżej przedstawiam medianę oczekiwań pracowników w zależności od specjalizacji i przepracowanych w branży lat. Statystyki pochodzą z końca 2017 roku i należy liczyć się z tym, iż będą się w przyszłości mocno zmieniać.

Stawki podane są w kwotach netto:

ile zarabia programista ile zarabia programista ile zarabia programista ile zarabia programista ile zarabia programista

Jak więc widać po wykresach jeżeli chcemy w jak najkrótszym czasie dojść do jak największych zarobków to doskonałym wyborem będzie Java oraz Java Script. Już po dwóch latach mamy szansę zarabiać 7000 zł. Natomiast Java pozwoli nam zarabiać najwięcej. Przynajmniej w tym momencie po 11 latach pracy możemy liczyć na zarobki rzędu 15000 zł.

Ile zarabia programista? – Konkluzja

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Podane stawki to mediany podawanych podczas sondażu kwot. A to oznacza, iż przykładowe 7ooo zł dla programisty Java Script z dwuletnim doświadczeniem nie dotyczy każdego pracownika o takim profilu. Z medianą jest jak ze średnią. Nie zawsze oddane rzeczywistego stanu rzeczy, więc można się domyślać i różnice w stanowiskach są na tyle szeroki, że nie wszyscy mogą liczyć na taką stawkę. Szczególnie, że jak w każdym zawodzie znajdą się specjaliści, którzy spisują się lepiej i jak i Ci, który wykazują niskie zaangażowanie w pracy. A to również wtedy przekłada się na wysokość pensji.

Kolejna kwestia to osławione „15 tysi dla programisty”. Przyjęło się mówić, iż każdy programista zarabia 15 tysięcy, leży na plaży, popija drinki, a swoją pracę wykonuje zdalnie. Już pomijając kwestię cyfrowego nomadyzmu, który omawiałem podczas rozmowy z Tomkiem Maciejewskim (link TU) to jak widać po wykresach, „15 tysi” nie dla każdego jest osiągalne. Wręcz przeciwnie! Wychodzi na to, że taką pensję może otrzymać jedynie programista Javy. I to dopiero po ponad 10 latach staż. Niezłe wyzwanie. Robić przez 10 lat to samo i się nie wypalić! Jeżeli ktoś wytrwa to szacun. Wielki!

Chcesz poczytać dalej o pracy w IT? Zajrzyj tutaj:

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ W IT?
JAKIEGO JĘZYKA PROGRAMOWANIA WARTO SIĘ UCZYĆ? – LIST OD CZYTELNIKA

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X