Robot ASK

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej

 

Korzystanie z bankowości internetowej niesie za sobą wiele udogodnień ale też ryzyko.Dlatego tak ważne jest aby zadbać odpowiednio o kwestię bezpieczeństwa.

W dzisiejszym wpisie przedstawiam 8 krótkich i prostych zasad, które pozwolą Wam swobodnie korzystać z usług bankowych online minimalizując ryzyko.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

1.Wybieraj konta z uwierzytelnianiem wielopoziomowym.

Staraj się wybrać konto bankowe które oferuje jakąś formę uwierzytelniania wielopoziomowego dla bankowości internetowej. W dzisiejszych realiach większość banków oferuje małe urządzenie tzw. token który generuje unikalny kod za każdym razem kiedy chcesz się zalogować. Ten kod jest ważny tylko przez krótki okres czasu i jest wymagany dodatkowo do twoich danych logowania dla uzyskania dostępu do bankowości. Drugą, częściej wykorzystywaną funkcją jest potwierdzanie przelewu kodem wysyłanym do nas na telefon poprzez wiadomość SMS.

2.Uważaj na podejrzane emaile.

Pamiętaj, że żaden bank nie wyśle Ci maila z prośbą o podanie danych logowania. Jeśli otrzymasz email sprawiający wrażenie, iż został wysłany z twojego banku z prośbą o takie dane, najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia od Ciebie danych dostępowych czyli phishing. Uważaj także na wiadomości z linkami do stron – jest to często wykorzystywana metoda abyś wszedł na stronę przypominającą stronę banku. Po próbie zalogowania na taką stronę twoje dane dostępowe zostaną skradzione. Zawsze bezpieczniej jest wchodzić na stronę banku po wpisaniu adresu w wyszukiwarce. Należy pamiętać, że bank może chcieć uzyskać od Ciebie pewne dane przez telefon, nigdy jednak nie poprosi cię o dane logowania (może zapytać o pewne numer lub litery). Jeśli masz jakieś wątpliwości podczas rozmowy możesz się rozłączyć i samemu zadzwonić na potwierdzony numer telefonu.

3.Zawsze wyloguj się po skończonej pracy.

Dobrą praktyką jest zawsze wylogowywać się z sesji bankowości internetowej po zakończonych operacjach. Zmniejszy to szansę, iż staniemy się ofiarą przechwytywania sesji lub ataku cross-site scripting. Można także zastosować dodatkowe zabezpieczanie w postaci kasowania pamięci podręcznej na swoim komputerze lub telefonie po każdej sesji.

4.Stwórz mocne hasło.

Jeśli twój bank wymaga hasła stworzonego przez użytkownika aby zalogować się do konta, upewnij się że wybrałeś mocne hasło. Najlepszy sposób to utworzenie hasła długiego z dużymi oraz małymi literami, cyframi oraz znakami specjalnymi. Unikaj wykorzystywania prostych słów czy fraz i nigdy nie twórz hasła które zawiera twoje imię, nazwisko, inicjały czy twoją datę urodzin. Jeśli twój bank na to pozwala zmieniaj hasło co kilka miesięcy. Jeśli przy zakładaniu bankowości internetowej bank zada kilka standardowych pytań pamiętaj, że odpowiedzi nie muszą być prawdziwe. Można wykorzystać te pytania jako dodatkowa forma zabezpieczenia i z odpowiedzi utworzyć hasła. Użyj menadżera haseł jeśli boisz się, że nie zapamiętasz wszystkich haseł.

Polecam darmowy KeePass.

I przede wszystkim, nie przyklejajcie hasła do monitora. Dotyczy to wszystkich haseł. Nie tylko do bankowości internetowej 😉

passwordeasy

5.Zabezpiecz swój komputer i pamiętaj o aktualizacji oprogramowania.

Oprogramowanie zabezpieczające jest bardzo ważne, niezależnie od tego jakie zastosowanie ma Twój komputer. Całkowitym minimum jest posiadanie zapory sieciowej i oprogramowania antywirusowego. Zapewni to ochronę przed trojanami, keyloggerami i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania które może być użyte w celu uzyskania dostępu do twoich finansów. Ważnym jest aby na bieżąco aktualizować system operacyjny oraz inne oprogramowanie, aby nie być podatnym na ataki hakerskie.

6.Loguj się do banku tylko z bezpiecznych miejsc.

Najlepiej jest logować się do banku z komputerów i sieci, które znasz. Jeśli jednak  potrzebujesz zalogować się do banku z niepewnych miejsc możesz użyć VPN przy pomocy którego nawiążesz zaszyfrowane połączenie do swojej domowej lub innej bezpiecznej sieci i stamtąd zalogować się do aplikacji banku. Poszukaj małej kłódeczki w swojej przeglądarce oraz sprawdź pasek adresu – URL strony, na której się znajdujesz, powinien zaczynać się od „https”. Obydwie te rzeczy świadczą o bezpiecznym połączeniu.

7.Często sprawdzaj swoje konto.

Sprawdzanie miesięcznego wyciągu z konta jest dobrą praktyką gdyż łatwo jest wtedy zauważyć podejrzaną aktywność. Możesz także zwiększyć częstotliwość kontroli konta, gdyż w bankowości internetowej aktywność na koncie możesz monitorować praktycznie 24/7.

8.Ustaw powiadomienia konta (jeśli możliwe).

Niektóre banki oferują możliwość ustawienia smsowych lub emailowych powiadomień o pewnych działaniach na koncie bankowym. Jeśli np. wypłata z konta przekracza pewną ustaloną sumę lub jeśli stan konta spada poniżej pewnej kwoty powiadomienie zostaje wysłane. Alerty te mogą szybko informować o podejrzanych aktywnościach na koncie.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

Powyższe rady powinny pomóc w bezpiecznym korzystaniu ze wszystkich zalet bankowości internetowej, bez wpadania w niepotrzebne kłopoty. Ale pamiętajcie – ważne jest zapobieganie, reakcja – zanim będzie za późno. Człowiek ma w naturze uczyć się na błędach, np. o ubezpieczeniu mieszkania od zalania pomyśli w momencie kiedy kapie mu na głowę…

Dlatego z całego serca namawiam abyście nie odkładali tematów bezpieczeństwa na potem. Zwłaszcza kiedy prowadzicie np własny biznes – jeśli chcecie się odpowiednio zabezpieczyć , poznać dodatkowe możliwości i porady jak to robić – zapraszam do kontaktu. Czy to poprzez bloga, czy też stronę internetową mojej firmy, gdzie znajdziecie jeszcze więcej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa danych i będziecie mogli umówić się na darmowe konsultacje.

Znacie jakieś inne metody zabezpieczania się w sieci, które będą przydatne dla użytkowników bankowości internetowej? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X