jak zabezpieczyć telefony w firmie?

Jak zabezpieczyć telefony w firmie?

Jak zabezpieczyć firmowe telefony?

W związku z wejściem w życie ustawy o RODO, coraz większa liczba przedsiębiorców zaczęła się zastanawiać jak zabezpieczyć dane w firmie. Również, jak zabezpieczyć telefony w firmie? Ostatnio klient zapytał się nas jak można zabezpieczyć kilkaset telefonów opartych na systemie Android.

Poniżej kilka porad, które przyszły nam do głowy w pierwszej kolejności. W Grupa ADM stosujemy dwa rodzaje rozwiązań. G-Sute oraz Citrix Endpoint Management.

Zacznijmy od G-Suite Rozwiązanie to wymaga posiadania biznesowego konta na Gmailu. Czyli minimalny koszt za każdego użytkownika to konto dla każdego pracownika. W momencie gdy publikuję ten wpis najtańszy pakiet kosztuje 2,8 EUR.

jak zabezpieczyć telefony w firmie

Co nam daje pakiet G-Suite?

Przede wszystkim dostęp pakietu aplikacji biurowych Gmail jak edytor tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych w chmurze. Do tego, mozliwość podłączenia swojej firmowej poczty pod wygodny interfejs Gmail. Większą przestrzeń na dane w wirtualnym dysku Gdrive. A przede wszystkim to co najbardziej interesowało klienta, czyli możliwość administracji wszystkimi telefonami.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 

 

G-Suite posiada konsolę administracyjną, która pozwala ustawić spersonalizowane ustawienia dla wszystkich telefonó w firmie. Przykładowo, możemy wymusić na pracownikach koniecznosć ustawienia blokady ekranu, silnych haseł czy szyfrowania.

Gdybyście się zastanawiali jak przejść na ten pakiet to zadanie jest dosyć proste.
Generalnie, tak jak z każdym przeniesieniem poczty, należałoby przenieść serwer poczty na Gmail. Oczywiście, pracownicy firmy mogą dalej korzystać z pakietu Office. Wystarczy podłączyć podłączyć nową pocztę pod aplikację Outlook. Alternatywą jest pozostawienie starego serwera poczty i uruchomienie zwykłych kont Gmail dla każdego pracownika z telefonem. Wtedy takie konto używane byłoby jedynie do wymuszania firmowych ustawień. A wszystko dzięki aplikacji, którą zainstalowalibyśmy na każdym telefonie.


Wybrane artykuły dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych:

Wirusy szyfrujące dane – jak się zabezpieczyć?

Ochrona danych osobowych w firmie

Legalność mailingu, a ochrona danych osobowych


Jeżeli jednak nie chcemy wydawać co miesiąc pieniędzy na pakiet Gmail, możemy sami się zabrać za konfigurację i zabezpieczenie telefonów. Poniżej kilka zasad jakie warto uruchomić na telefonach:
– włączenie szyfrowania telefonu
– włączenie blokady telefonu i odblokowania po wprowadzeniu konkretnego hasła
– instalacja aplikacji App Lock, która zabroni użytkownikom instalować konkretne aplikacje
– instalacja oprogramowania antywirusowego i antymalware
– warto rozważyć archiwizację danych z telefonów
– istnieje również opcja uruchomienia śledzenia telefonu; dzięki temu w przypadku kradzieży można sprawdzić gdzie się znajduje (o ile złodziej go nie wyłączy)
– założenie konta administracyjnego na telefonie i zablokowanie potencjalnie niebezpiecznych ustawień użytkownikom.

Citrix Endpoint Management

SG Systems jest oficjalnym partnerem firmy Citrix. Przedstawię teraz dosyć niszowe rozwiązanie jakim jest Citrix Endpoint Management, a na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę jeżeli myślicie o zabezpieczeniu oraz zarządzaniu smarfonami w firmie.
Narzędzie wcześniej znane jako Xenmobile pozwala nam m. in.:
– zautomatyzować proces instalacji oprogramowania na wszystkich telefonach w firmie (informatycy czy użytkownicy nie muszą ich instalować ręcznie) ;
– konfiguracja wszystkich firmowych telefonów przez administratora ;
– możliwość uruchomienia dowolnych aplikacji Windowsowych na telefonie;
– zabezpieczenie telefonów ;
– bezpieczna komunikacja smartfonu z komputerem;
– skonfigurowanie telefon tak, by chronił dane w momencie zagubienia lub kradzieży.
Szczególnie ta ostatnia opcja jest niezwykle istotna gdy zagubiony telefon posiada dostęp do danych firmowych, a dzięki odpowiednim ustawieniom dane są odpowiednio zaszyfrowane i niedostępne dla złodzieja.

Zainteresowany? Odezwij się do mnie, a w ramach darmowej 15-minutowej konsultacji podpowiem czy takie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie

Jak zabezpieczyć telefony w firmie

To tylko część z możliwości. Oczywiście, są również telefonu z systemami iOS i Windows. Jeżeli będzie zainteresowanie to jestem w stanie przygotować również poradnik dotyczący tych wersji oprogramowania.

Jeżeli…

Masz jakieś pytania lub chciałbyś wdrożyć takie rozwiązanie u siebie? Wyślij mi krótką wiadomość i pomyślimy co da się zrobić:

O autorze

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 
 

Bezpieczeństwo Serwerów Linux dla Początkujących - Szkolenie z certyfikatem

X