Jak zabezpieczyć firmowe telefony?

W związku ze zbliżającym się wejściem w życie ustawy o RODO, coraz większa liczba przedsiębiorców zaczyna się zastanawiać jak się do tego solidnie przygotować. Ostatnio klient zapytał się nas jak można zabezpieczyć firmowe telefony oparte na systemie Android.

Poniżej kilka porad, które przyszły nam do głowy w pierwszej kolejności. Jest pewna aplikacja na androida. Jej nazwa to G-Suite Niestety, wymaga biznesowego konta na Gmailu. Czyli minimalny koszt za każdego użytkownika to konto dla każdego pracownika. W momencie gdy publikuję ten wpis najtańszy pakiet kosztuje 2,8 EUR.

telefony_w_firmie

Co nam daje pakiet G-Suite?

Przede wszystkim dostęp pakietu aplikacji biurowych Gmail jak edytor tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych w chmurze. Do tego, mozliwość podłączenia swojej firmowej poczty pod wygodny interfejs Gmail. Większą przestrzeń na dane w wirtualnym dysku Gdrive. A przede wszystkim to co najbardziej interesowało klienta, czyli możliwość administracji wszystkimi telefonami.

 

 

 

 

 

G-Suite posiada konsolę administracyjną, która pozwala ustawić spersonalizowane ustawienia dla wszystkich telefonó w firmie. Przykładowo, możemy wymusić na pracownikach koniecznosć ustawienia blokady ekranu, silnych haseł czy szyfrowania.

Gdybyście się zastanawiali jak przejść na ten pakiet to zadanie jest dosyć proste.
Generalnie, tak jak z każdym przeniesieniem poczty, należałoby przenieść serwer poczty na Gmail. Oczywiście, pracownicy firmy mogą dalej korzystać z pakietu Office. Wystarczy podłączyć podłączyć nową pocztę pod aplikację Outlook. Alternatywą jest pozostawienie starego serwera poczty i uruchomienie zwykłych kont Gmail dla każdego pracownika z telefonem. Wtedy takie konto używane byłoby jedynie do wymuszania firmowych ustawień. A wszystko dzięki aplikacji, którą zainstalowalibyśmy na każdym telefonie.


Wybrane artykuły dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych:

Wirusy szyfrujące dane – jak się zabezpieczyć?

Ochrona danych osobowych w firmie

Legalność mailingu, a ochrona danych osobowych


Jeżeli jednak nie chcemy wydawać co miesiąc pieniędzy na pakiet Gmail, możemy sami się zabrać za konfigurację i zabezpieczenie telefonów. Poniżej kilka zasad jakie warto uruchomić na telefonach:
– włączenie szyfrowania telefonu
– włączenie blokady telefonu i odblokowania po wprowadzeniu konkretnego hasła
– instalacja aplikacji App Lock, która zabroni użytkownikom instalować konkretne aplikacje
– instalacja oprogramowania antywirusowego i antymalware
– warto rozważyć archiwizację danych z telefonów
– istnieje również opcja uruchomienia śledzenia telefonu; dzięki temu w przypadku kradzieży można sprawdzić gdzie się znajduje (o ile złodziej go nie wyłączy)
– założenie konta administracyjnego na telefonie i zablokowanie potencjalnie niebezpiecznych ustawień użytkownikom.

To tylko część z możliwości. Oczywiście, są również telefonu z systemami iOS i Windows. Jeżeli będzie zainteresowanie to jestem w stanie przygotować również poradnik dotyczący tych wersji oprogramowania.

O autorze
Jak zawsze, zachęcam do kontaktu:

Usługi informatyczne

Oraz do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco:
instagram_askomputerpinterest_1475538227_280social_facebook_box_bluepobrany plikArkadiusz_Siczek_linkedin