jak zabezpieczyć telefony w firmie?

Jak zabezpieczyć telefony w firmie?

Jak zabezpieczyć firmowe telefony?

W związku z wejściem w życie ustawy o RODO, coraz większa liczba przedsiębiorców zaczęła się zastanawiać jak zabezpieczyć dane w firmie. Również, jak zabezpieczyć telefony w firmie? Ostatnio klient zapytał się nas jak można zabezpieczyć kilkaset telefonów opartych na systemie Android.

Poniżej kilka porad, które przyszły nam do głowy w pierwszej kolejności. W Grupa ADM stosujemy dwa rodzaje rozwiązań. G-Sute oraz Citrix Endpoint Management.

Zacznijmy od G-Suite Rozwiązanie to wymaga posiadania biznesowego konta na Gmailu. Czyli minimalny koszt za każdego użytkownika to konto dla każdego pracownika. W momencie gdy publikuję ten wpis najtańszy pakiet kosztuje 2,8 EUR.

jak zabezpieczyć telefony w firmie

Co nam daje pakiet G-Suite?

Przede wszystkim dostęp pakietu aplikacji biurowych Gmail jak edytor tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych w chmurze. Do tego, mozliwość podłączenia swojej firmowej poczty pod wygodny interfejs Gmail. Większą przestrzeń na dane w wirtualnym dysku Gdrive. A przede wszystkim to co najbardziej interesowało klienta, czyli możliwość administracji wszystkimi telefonami.

 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

G-Suite posiada konsolę administracyjną, która pozwala ustawić spersonalizowane ustawienia dla wszystkich telefonó w firmie. Przykładowo, możemy wymusić na pracownikach koniecznosć ustawienia blokady ekranu, silnych haseł czy szyfrowania.

Gdybyście się zastanawiali jak przejść na ten pakiet to zadanie jest dosyć proste.
Generalnie, tak jak z każdym przeniesieniem poczty, należałoby przenieść serwer poczty na Gmail. Oczywiście, pracownicy firmy mogą dalej korzystać z pakietu Office. Wystarczy podłączyć podłączyć nową pocztę pod aplikację Outlook. Alternatywą jest pozostawienie starego serwera poczty i uruchomienie zwykłych kont Gmail dla każdego pracownika z telefonem. Wtedy takie konto używane byłoby jedynie do wymuszania firmowych ustawień. A wszystko dzięki aplikacji, którą zainstalowalibyśmy na każdym telefonie.


Wybrane artykuły dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych:

Wirusy szyfrujące dane – jak się zabezpieczyć?

Ochrona danych osobowych w firmie

Legalność mailingu, a ochrona danych osobowych


Jeżeli jednak nie chcemy wydawać co miesiąc pieniędzy na pakiet Gmail, możemy sami się zabrać za konfigurację i zabezpieczenie telefonów. Poniżej kilka zasad jakie warto uruchomić na telefonach:
– włączenie szyfrowania telefonu
– włączenie blokady telefonu i odblokowania po wprowadzeniu konkretnego hasła
– instalacja aplikacji App Lock, która zabroni użytkownikom instalować konkretne aplikacje
– instalacja oprogramowania antywirusowego i antymalware
– warto rozważyć archiwizację danych z telefonów
– istnieje również opcja uruchomienia śledzenia telefonu; dzięki temu w przypadku kradzieży można sprawdzić gdzie się znajduje (o ile złodziej go nie wyłączy)
– założenie konta administracyjnego na telefonie i zablokowanie potencjalnie niebezpiecznych ustawień użytkownikom.

Citrix Endpoint Management

SG Systems jest oficjalnym partnerem firmy Citrix. Przedstawię teraz dosyć niszowe rozwiązanie jakim jest Citrix Endpoint Management, a na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę jeżeli myślicie o zabezpieczeniu oraz zarządzaniu smarfonami w firmie.
Narzędzie wcześniej znane jako Xenmobile pozwala nam m. in.:
– zautomatyzować proces instalacji oprogramowania na wszystkich telefonach w firmie (informatycy czy użytkownicy nie muszą ich instalować ręcznie) ;
– konfiguracja wszystkich firmowych telefonów przez administratora ;
– możliwość uruchomienia dowolnych aplikacji Windowsowych na telefonie;
– zabezpieczenie telefonów ;
– bezpieczna komunikacja smartfonu z komputerem;
– skonfigurowanie telefon tak, by chronił dane w momencie zagubienia lub kradzieży.
Szczególnie ta ostatnia opcja jest niezwykle istotna gdy zagubiony telefon posiada dostęp do danych firmowych, a dzięki odpowiednim ustawieniom dane są odpowiednio zaszyfrowane i niedostępne dla złodzieja.

Zainteresowany? Odezwij się do mnie, a w ramach darmowej 15-minutowej konsultacji podpowiem czy takie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie

Jak zabezpieczyć telefony w firmie

To tylko część z możliwości. Oczywiście, są również telefonu z systemami iOS i Windows. Jeżeli będzie zainteresowanie to jestem w stanie przygotować również poradnik dotyczący tych wersji oprogramowania.

Jeżeli…

Masz jakieś pytania lub chciałbyś wdrożyć takie rozwiązanie u siebie? Wyślij mi krótką wiadomość i pomyślimy co da się zrobić:

O autorze

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Zapisz się na newsletter i zgarnij e-booka!

X