Robot ASK

Jaki antywirus do firmy?

 

 

Na rynku istnieje wiele antywirusów, a które będą idealne dla firm? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam to ocenić i wybrać najlepszy.

Cześć producentów specjalizuje się w oprogramowaniu przeznaczonym dla użytkowników domowych, a inni starają się zaspokoić wymagania klientów firmowych. Faktem jednak jest, iż wdrażając oprogramowanie antywirusowe w przedsiębiorstwie należy zwrócić uwagę na zdecydowanie inne szczegóły niż w domu.

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Antywirusy dla firm

W większej organizacji administrator musi być w stanie zarządzać jednocześnie kilkudziesięcioma, a czasami nawet kilkoma tysiącami komputerów. Nie jest więc możliwe, by monitorować tyle maszyn bez odpowiedniego narzędzia, które tą pracę uprości i zautomatyzuje. Ok, może i jest możliwe jednak konieczne byłoby zatrudnienie odpowiedniej liczby informatyków, którzy na bieżąco biegaliby po pokojach pracowników i sprawdzali poprawność działania oprogramowania. A to jak ważne jest poprawne działanie antywirusa chyba nie muszę przypominać ani nikogo uświadamiać.

Osoby nie będące w temacie odsyłam do wcześniejszych moich artykułów, choćby tego o ransomware – kliknij na link aby przejść do wpisu.

Funkcjonalność antywirusów do firm

Odpowiednie rozwiązania do ochrony komputerów przed wirusami w firmie posiadają konkretną funkcjonalność:
1. Konsolę do zdalnego zarządzania, administracji oraz monitorowania antywirusami.
2. Zdalne instalowanie oraz aktualizacja antywirusów na komputerach.
3. Raportowanie na temat powstałych zagrożeń.
W skrócie, jeżeli administrator musi zaktualizować lub zainstalować antywirusa na komputerze użytkownika to nie musi do niego biec (iść, latać ani jeździć też).

Wystarczy za pomocą konsoli uruchomić odpowiednie zadanie. Również z jej poziomu można sprawdzić jakie zarażone pliki wywołały ostatnio zamieszanie, a następnie wykonać odpowiednią czynność.

ESET – sprawdzony antywirus

Na szczęście większość topowych producentów antywirusów posiada tego typu rozwiązania. Osobiście od wielu lat polecam ESET. Niestety, najnowsza wersja ich narzędzia pozostawia trochę do życzenia. Aczkolwiek, raczej to kwestia moich osobistych przyzwyczajeń i najzwyczajniej ciężko jest mi się przyzwyczaić do nowego, opartego na przeglądarce web, interfejsu.

Obecnie wygląda to tak:

ESET

Jak w praktyce wygląda zarządzanie antywirusami na przykładzie konsoli ESET Remote Administrator? 

Należy zalogować się na do serwera, na którym została zainstalowana konsola.

Wpisujemy w przeglądarce internetowej adres https://localhost/era/webconsole/

Logujemy się do aplikacji.

Sprawdzamy czy pojawiły się nowe powiadomienia w sekcji po lewej:

panel boczny

Wchodzimy w komunikaty i sprawdzamy, którego komputera dotyczy ostrzeżenie. Potem przechodzimy do szczegółów i wyświetlamy listę zagrożeń:

ask blog

A potem oczywiście naprawić wszystkie problemy:

problem

Comodo – nowe rozwiązania

Coraz większą uwagę przyciąga Comodo – rozwiązanie amerykańskich programistów. Co najciekawsze, amerykanie idą o krok dalej oferując administratorom dodatkowe funkcjonalności czekające do wykorzystania z poziomu konsoli jak:
– narzędzie do pomocy zdalnej w stylu Teamwievera
– moduł Service Desk do zarządzania zgłoszeniami od użytkowników
– opcja do namierzania zagubionego i skradzionego urządzenia
– zarządzanie aktualizacjami Windows oraz ponad setką innych popularnych aplikacji na stacjach roboczych (przydatne jeżeli nie masz wdrożonego Active Directory)
– zarządzanie ustawieniami smartfonów.

Comodo WBTJak widać, Comodo mocno rozwinęło standardową funkcjonalność. Co osobiście mocno nam się spodobało całkiem niedawno weszliśmy w partnerstwo z tym amerykańskim producentem.

Nasz firmowy kolega Łukasz zdobył już odpowiednie certyfikaty poświadczające kwalifikacje i wiedzę w tym zakresie, jak również dające stosowne uprawnienia. Jeśli słyszeliście już o Comodo i chcecie sprawdzić to rozwiązanie w swojej firmie – zapraszam do kontaktu – porozmawiajmy o szczegółach!

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X