Robot ASK

Kalendarz online

Kalendarz online to ostatnio niezwykle popularny temat. Jako osoba zarządzająca działem technicznym WBT-IT zauważyłem w ostatnich latach zwiększone zainteresowanie wdrożeniem kalendarza współdzielonego.

I nie ma się czemu dziwić! 

 

Kalendarz online

Kalendarz online jest narzędziem, które niezwykle ułatwia komunikację i współpracę członków zespołu. Jednak, nie dla każdego przedsiębiorstwa opłacalne jest kupowanie drogiego oprogramowania.

Przykładowo, jeden z najpopularniejszych kalendarzy firmowych, czyli Microsoft Exchange to wydatek około 2500 zł za oprogramowanie i kilkaset złotych za licencję dla każdego pracownika. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to często nie opłacalne. Fakt, Exchange to nie tylko kalendarz. W głównej mierze to rozbudowany serwer pocztowy. Po co jednak kupować cały pakiet jeżeli firma potrzebuje jedynie kalendarza?

kalendarz online

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Jakie cechy powinien zawierać dobry firmowy kalendarz online?

Przede wszystkich powinien być szybki i intuicyjny. Rejestrowanie zdarzeń w kalendarzu powinno odbywać się automatycznie. Takie zadanie to bardziej konieczność organizacji i obowiązek, a nie przyjemna czynność urozmaicająca dzień. Jeżeli będziesz się męczyć podczas wprowadzania wydarzeń to zapewniam, iż coraz częściej będziesz mieć opory przed wejściem do tej aplikacji.

Nową czynność powinno się wprowadzać szybko i sprawnie. Wystarczy spojrzeć jak przyjemny w użytkowaniu jest kalendarz Google. Zaledwie w przeciągu kilku chwil jesteś w stanie wprowadzić to co potrzebujesz. A należy pamiętać, iż w tym przypadku mówimy o kalendarzu firmowym. A to oznacza, iż potrzebujemy jeszcze większej liczby funkcjonalności:

  • sprawdzenie dostępności
  • dodawanie członków wydarzeń
  • udostępnianie kalendarzu współpracownikom
  • zapraszanie na spotkania.

Wraz ze zwiększoną funkcjonalnością, obsługa powinna być nadal jak najbardziej wygodna i intuicyjna. Nie ma nic gorszego niż przeklikiwanie masy opcji w przypadku czegoś tak prostego jak wpisanie zadania do kalendarza. Ponadto, aplikacja musi być  szybka. Nie można pozwolić na to, by każda zmiana czasu w wydarzeniu lub dodanie gościa oznaczało dłuuuuuugie sekundy oczekiwania na reakcję interfejsu.

Kalendarz ma być wygodną i przyjazną w obsłudze aplikacją. To ma ułatwić i uporządkować pracę, a nie spowalniać ją i komplikować. I oczywiście, należy zadbać o pozostałe i standardowe w przypadku każdego systemu IT kwestie, czyli bezpieczeństwo i dostępność.

Tematy te są regularnie omawiane na tym blogu, więc pozwolę sobie podrzucić link ze spisem wcześniejszych artykułów, zamiast powielać treści:

https://blog.askomputer.pl/category/bezpieczenstwo/

W ostatnich latach wzrastającą popularnością cieszy się możliwość zakupienia subskrypcji aplikacji typu kalendarz online. I przyznam, iż wybór jest w tym zakresie naprawdę szeroki. Jednak nie wszyscy chcą przenosić tego typu dane w chmurę. Jakie jest w takim razie rozwiązanie jeżeli nie chcesz wydawać majątku, a jednocześnie chcesz uruchomić aplikację na własnym serwerze?

kalendarz online

Osobiście, mogę polecić system Zimbra. Całkowicie darmowy system oparty na technologii Opensource. Wystarczy go zainstalować na serwerze z rodziny Linux i można się cieszyć własnym, bezpiecznym, współdzielonym kalendarzem online.

Dajcie znać w komentarzach czy chcecie więcej poczytać o tym rozwiązaniu? 

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X