Robot ASK

Koniec wsparcia Windows XP cz. 1 – Aktualizacja Windowsa do nowszej wersji

Już 8ego kwietnia Microsoft kończy oficjalne wsparcie dla systemu Windows XP . Co to dla nas oznacza i jak należy się zabezpieczyć przed tą datą, postaram się opowiedzieć w tym artykule.

Poczciwy Xpek w dalszym ciągu pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów na świecie. Wg. danych z 2013 roku zainstalowany był na ponad 25% komputerów. Co dla nich oznacza zakończenie wsparcia?

 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 

 

 

 

Głównie brak aktualizacji, których publikowanie zakończy się w pierwszej połowie kwietnia. A to z kolei może spowodować podatność komputera na wszelkie zagrożenia z Internetu. Z włamaniami hakerów i przejęciem komputera na czele. Dla użytkowników domowych może się to wiązać z wielkim niebezpieczeństwem. Wystarczy wspomnieć o tym, że po przejęciu komputera, atakujący może uzyskać dostęp do naszego konta bankowego. W przypadku firm, sytuacja jest jeszcze groźniejsza. W grę wchodzi bezpieczeństwo do danych naszych oraz konktrachentów, dokumentacji, poczty i wielu innych poufnych informacji.

Aby się przed tym uchronić, należy wcześniej zaktualizować system operacyjny na wszystkich komputerach. Nie dajmy się jednak zwariować. Jeżeli nie korzystamy z Internetu, ryzyko nas nie dotyczy. Również, jeżeli wykorzystujemy komputer głównie do pracy, spokojnie możemy skorzystać z bogatej w dzisiejszych czasach, biblioteki darmowych systemów z rodziny Linux.

Kolejna kwestia, która może od kwietnia sprawiać problemy to sterowniki do urządzeń. Microsoft przestanie wystawiać do nich certyfikaty, więc spora część sterowników może w ogóle nie dać się zainstalować lub uruchomić na Windowsie XP.

Cykl artykułów
poświęconych migracji Windows XP do nowszej wersji:

Aktualizacja Windowsa do nowszej wersji
Jakie aplikacje przestaną być wspierane w kwietniu?
Przydatne narzędzia do aktualizacji Windowsa.

Migracja w dużych firmach i korporacjach to zadanie często trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy przeprowadzić audyt wszystkich wykorzystywanych w firmie aplikacji oraz systemów, a następnie upewnić się, że po przeinstalowaniu systemu operacyjnego na stacjach roboczych, użytkownicy nie stracą dostępu do swojego narzędzia pracy. W przypadku problemów należy rozważyć również zaktualizowanie aplikacji lub uruchomienie jej w odpowiednim trybie (np. zgodność z systemem XP). Czasami będzie to aplikacja do raportowania lub system ERP, do których dostęp użytkownicy uzyskują poprzez uruchomienie odpowiedniej aplikacji (tzw. fat client – gruby klient), a w innym przypadku antywirus, który już nie działa na nowszych wersjach Windowsa. Czasami może być również problem z narzędziami dostępnymi za pomocą przeglądarki internetowej. Jeżeli, przykładowo, oprogramowanie wymaga do działania Internet Explorera w wersji 6, który jest niedostępny na Windows 8, również musimy rozważyć wcześniejsze działania. Dodatkową kwestia jest upewnienie się, ze komputery, które posiadamy obsłużą nowsze systemy. Może się zdarzyć, ze nasze maszyny są już zbyt wolne lub mają niekompatybilny procesor.

cat_ram

W następnej części:

Jakie jeszcze aplikacje przestaną być wspierane w kwietniu? 

 

 

 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 
 
 

Lekcja demo kursu Grafany!

X