Korzyści z wirtualizacji sieci

Korzyści z wirtualizacji sieci. Czy rzeczywiście warto?

Wirtualizacja sieci jest coraz bardziej popularna w dzisiejszych czasach, ze względu na jej liczne korzyści. Dzięki tej możliwości użytkownik może łatwo tworzyć, skalować i zarządzać wirtualnymi sieciami. Wirtualizacja sieci umożliwia użytkownikowi oszczędność kosztów poprzez zmniejszenie liczby urządzeń sieciowych potrzebnych do obsługi wirtualnych sieci, co jest szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często nie dysponują wystarczającymi zasobami finansowymi, aby zakupić i utrzymać wiele urządzeń sieciowych. Jakie są korzyści z wirtualizacji sieci? O tym w tym artykule!

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Korzyści z wirtualizacji sieci – wstęp

Korzyści z wirtualizacji sieci odnajdą tutaj również użytkownicy indywidualni, którzy chcą tworzyć i testować nowe aplikacje lub usługi w izolowanym środowisku, bez ryzyka wpływu na istniejące aplikacje lub usługi. To oznacza, że użytkownik może łatwo wprowadzać zmiany i ulepszenia do swoich aplikacji i usług, co jest szczególnie ważne dla firm, które muszą stale doskonalić swoje oferty i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów.

Łatwe zarządzanie zasobami wirtualnych sieci to kolejna zaleta. Użytkownik może kontrolować wykorzystanie zasobów, takich jak przepustowość, wykorzystanie procesora i pamięci, aby dostosować je do swoich potrzeb. Dzięki temu użytkownik może zapewnić odpowiednią wydajność swoim aplikacjom i usługom, co jest szczególnie ważne dla firm, które muszą zapewnić swoim klientom szybką i niezawodną obsługę.

Co jeszcze daje nam wirtualizacja sieci?

Dzięki wirtualizacji sieci możliwe jest również łatwe tworzenie i obsługę maszyn wirtualnych. Użytkownik może łatwo tworzyć i uruchamiać maszyny wirtualne z poziomu jednego interfejsu. To oznacza, że użytkownik może łatwo tworzyć nowe maszyny wirtualne i zarządzać nimi z jednego miejsca. Dzięki temu można łatwo skalować swoje aplikacje i usługi w zależności od potrzeb, co jest szczególnie ważne dla firm, które potrzebują szybkiego i elastycznego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.

Nie sposób pominąć korzyści związanych z bezpieczeństwem. Wirtualizacja sieci umożliwia użytkownikowi łatwe izolowanie aplikacji i usług, co zapobiega rozprzestrzenianiu się potencjalnych zagrożeń w sieci. Można również łatwo monitorować wykorzystanie zasobów sieciowych, co pozwala na szybkie wykrywanie i reagowanie na potencjalne zagrożenia.

Kolejną korzyścią jest łatwe zarządzanie i kontrolę dostępu do zasobów sieciowych. Użytkownik może łatwo kontrolować dostęp do wirtualnych sieci i zasobów sieciowych, co zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do danych i aplikacji. Dzięki temu użytkownik może zapewnić bezpieczeństwo swoich danych i zasobów sieciowych, co jest szczególnie ważne dla firm, które muszą chronić poufne informacje i dane klientów.

Dodatkową zaletą jest możliwość zwiększenia elastyczności i skalowalności infrastruktury sieciowej. Można łatwo skalować swoje zasoby sieciowe w zależności od potrzeb, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe. Ponadto, dzięki wirtualizacji sieci użytkownik może łatwo tworzyć wirtualne sieci i infrastruktury, co pozwala na szybkie tworzenie i testowanie nowych rozwiązań.

Zastosowanie wirtualizacji sieci

Wirtualizacja sieci to nie tylko teoria, ale praktyczne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach i firmach. Oto kilka praktycznych przykładów wirtualizacji sieci:

 1. Przykładem firmy korzystającej z wirtualizacji sieci jest Dropbox. Dropbox korzysta z wirtualizacji sieci, aby zapewnić użytkownikom bezpieczny i niezawodny dostęp do swoich danych. Dzięki wirtualizacji sieci Dropbox może łatwo izolować dane użytkowników i zapobiegać ich nieautoryzowanemu dostępowi.
 • Inny przykład zastosowania wirtualizacji sieci to sieci VPN. Wirtualne sieci prywatne są popularne w firmach, które mają oddziały w różnych częściach świata. Użytkownicy mogą łączyć się z siecią VPN i korzystać z zasobów firmy z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki wirtualizacji sieci VPN, dane są szyfrowane i chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Wirtualizacja sieci znajduje również zastosowanie w chmurze obliczeniowej. Firma Amazon Web Services (AWS) wykorzystuje wirtualizację sieci, aby umożliwić użytkownikom łatwe tworzenie i zarządzanie wirtualnymi sieciami w chmurze. Dzięki temu użytkownik może łatwo skalować swoje zasoby sieciowe w zależności od potrzeb, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe.
 • Wirtualizacja sieci jest również wykorzystywana w firmach, które oferują usługi hostingowe. Firmy hostingowe mogą wykorzystać wirtualizację sieci, aby umożliwić klientom łatwe tworzenie i zarządzanie wirtualnymi serwerami. Dzięki temu użytkownik może łatwo skalować swoje zasoby serwerowe w zależności od potrzeb, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe.
 • Wirtualizacja sieci jest również wykorzystywana w sektorze edukacyjnym. Szkoły i uniwersytety mogą wykorzystać wirtualizację sieci, aby umożliwić studentom łatwe korzystanie z różnych aplikacji i zasobów sieciowych. Dzięki temu student może łatwo korzystać z zasobów sieciowych z dowolnego miejsca na świecie.

Wady wirtualizacji sieci

Jednakże, jak każde narzędzie, również wirtualizacja sieci ma swoje wady i ograniczenia. Jednym z głównych problemów związanych z wirtualizacją sieci jest wydajność. Wirtualizacja sieci może wprowadzić pewne opóźnienia w przesyłaniu danych i spowodować obniżenie wydajności sieci. Ponadto, wirtualizacja sieci wymaga znacznych nakładów finansowych na sprzęt i oprogramowanie, a także na szkolenie personelu odpowiedzialnego za zarządzanie siecią.

Mimo tych ograniczeń, wirtualizacja sieci jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Dzięki wirtualizacji sieci firmy mogą szybko reagować na zmieniające się wymagania biznesowe, a użytkownicy mogą korzystać z zasobów sieciowych z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualizacja sieci jest również istotna dla rozwoju chmury obliczeniowej, która jest coraz bardziej popularnym narzędziem w dzisiejszych czasach.

Korzyści z wirtualizacji sieci – pojęcia

W tym momencie nadszedł czas na poruszenie kilku pojęć z zakresu terminologii wirtualizacji:

Hipernadzorca – oprogramowanie które potrafi stworzyć wirtualną maszynę i uruchomić wirtualne środowisko. Mamy kilka rodzajów hipernadzorców ale każdy działa tak samo.

Maszyna Hostująca – host to zazwyczaj komputer na który zainstalowany jest hypervisor. Maszyna hosta zawiera zasoby udostępniane dla hipernadzorcy i zarządza nimi. Przydzielanie większej ilości zasobów do środowiska wirtualnego niż do maszyny hosta nie jest zalecane.

Maszyna Gościa – jest to wirtualne środowisko zainstalowane w hipernadzorcy. W większości hipernadzorców gość jest domyślnie odizolowany od hosta. Jednak gość można skonfigurować do interakcji z systemem operacyjnym hosta i udostępniania jego zasobów

Dostawcy

Mówiąc o wirtualizacji nie sposób pominąć dostawców, dzięki którym możemy cieszyć się tym rozwiązaniem. Wśród dostawców można wymienić:

Oracle VirtualBox – można by rzec iż jest to najsolidniejszy dostępny obecnie bezpłatny produkt do wirtualizacji.

Program może tworzyć dowolny system operacyjny na wirtualnej instancji i jest doskonałym wyborem dla zwolenników otwartego oprogramowania.

Oracle VirtualBox umożliwia dostosowanie ustawień wirtualnej maszyny, takich jak ilość pamięci RAM, przypisywanie procesorów, ustawienia sieciowe, udostępnianie plików między systemami, czy podłączenie urządzeń zewnętrznych. Możliwe jest także uruchamianie wirtualnych maszyn w trybie pełnoekranowym lub w oknie.

WMware – jest wiodącym dostawcą wirtualizacji zarówno dla komputerów PC, jak i środowisk komercyjnych. Produkty firmy są stabilne, niezawodne, innowacyjne i ekonomiczne. Chociaż większość produktów VMware jest płatnych, firma oferuje również bezpłatną wersję do wirtualizacji pulpitu.

VMware oferuje również szereg innych produktów związanych z wirtualizacją, takich jak VMware Fusion dla użytkowników systemu macOS, VMware vSphere dla środowisk serwerowych oraz wiele innych narzędzi do zarządzania wirtualnymi środowiskami.

Microsoft Hyper-V – Hyper-V jest obecnie jedynym nie-Lunuxowym produktem do wirtualizacji. Hyper-V jest często wykorzystywany w środowiskach korporacyjnych do wirtualizacji serwerów i aplikacji. Microsoft oferuje również narzędzia do zarządzania i monitorowania wirtualnych maszyn, takie jak System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) oraz System Center Operations Manager (SCOM).

Oferta obejmuje elastyczny model cenowy, licencje serwerowe i pełną integrację z platformą chmurową Microsoft Azure.

Pliki wirtualizacyjne

Czas teraz nadmienić kilka słów o plikach wirtualizacyjnych, których można używać w przypadku korzystania z wirtualizacji sieci:

OVA – plik Open Virtualization Appliance (OVA) składa się ze skompresowanej maszyny wirtualnej, którą można skompresować na dysk i uruchomić bez dalszej instalacji.

ISO – obraz dysku optycznego, który zawiera wszystkie pliki niezbędne do zainstalowania systemu operacyjnego. Termin ISO wywodzi się z systemu plików ISO 9600, który był powszechny gdy dyski CD-ROM były produkowane masowo.

VDI – Virtual Drive Format (VDI) jest używany przez VirtualBox firmy ORacle do montowania wirtualnego dysku gościa w systemie operacyjnym hosta. Zapewnia szybkie środowisko wirtualne dla programów napisanych dla różnych systemów operacyjnych.

PRAKTYKA

Czas na praktyczny aspekt wirtualizacji, który zostanie opisany na przykładzie VirtualBox. VirtualBox można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony Oracla. Program jest dostępny dla wszystkich głównych systemów operacyjnych. https: /www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Na tym etapie warto wspomnieć o błędach które mogą wystapić w początkowej fazie.

Użytkownicy mogą napotkać czasami błędy związane z wirtualizacją. Błędy te uniemożliwiają uruchomienie maszyny wirtualnej.

Zazwyczaj błąd spowodowany jest ustawieniami wirtualizacji w Biosie. Aby to naprawić, po restarcie należy dostać się do panelu BIOS wciskając odpowiedni klawisz funkcyjny (F1, F2, F10, w zależności od producenta).

Ustawienia w Biosie:

Interfejs BIOS może się różnić, niemniej proces włączanie wirtualizacji jest podobny. Opcja włączenia powinna być zazwyczaj w ustawieniach „Security” bądź „Advanced”. Po włączeniu funkcji wirtualizacji należy zapisać ustawienia BIOS i zrestartować komputer.

Tworzenie VM:

W głównym oknie tj. w Oracle VM VirtualBox Menedżer Klikamy Nowa. Pojawi się nowe okno, gdzie wpisujemy nazwę naszej wirtualnej maszyny oraz wybieramy rodzaj systemu operacyjnego.

Dla Kali Linux należy wybrać Wersję: Debian (w przypadku instalacji za pomocą pliku ISO). Następnie klikamy Dalej.

Korzyści z wirtualizacji sieci

Alokacja Pamięci:

W tym momencie należy przydzielić pamięć RAM dla wirtualnej maszyny. Z pamięci RAM hosta zostanie oddana do użytku odpowiednia ilość pamięci dla RAM maszyny wirtualnej.

Przypisywanie pamięci dysku:

Kolejny etap to konfiguracja pamięci dysku. Wirtualny HDD jest zapisany na dysku hosta jak oddzielny plik.

Korzyści z wirtualizacji sieci
Korzyści z wirtualizacji sieci

Następnie ustawiamy wielkość dysku:

W tym momencie możemy zdefiniować dodatkowe parametry w zakładce Ustawienia. Użytkownik może dodać różne komponenty do zwirtualizowania takie jak CD Drive, czy port USB. Dodatkowo funkcjonalności związane z akceleracją grafiki także mogą zostać zmienione.

Korzyści z wirtualizacji sieci

Instalacja OS z pliku ISO:

Instalacja OS w VirtualBox za pomocą pliku ISO jest podobna do procesu wkładania płyty CD do komputera. Użytkownik dostarcza dysk w postaci pliku ISO który będzie użyty w wirtualnym CD Drive hiperwizora.

Gdy OS zostanie zainstalowany, system może być uruchamiany bez dodatkowych konfiguracji.

Uruchamianie systemu:

Po przeprowadzonej konfiguracji, wybieramy system z listy.

Aby dany system uruchomić, należy kliknąć podwójnie na interesujący nas system. Można również zaznaczyć system i kliknąć Uruchom.

Korzyści z wirtualizacji sieci

Instalacja wirtualnej sieci w punktach

Oto kroki, które należy wykonać, aby utworzyć wirtualną sieć za pomocą VirtualBox:

 1. Pobierz i zainstaluj VirtualBox na swoim komputerze.
 2. Uruchom VirtualBox i kliknij przycisk „Utwórz”.
 3. Wypełnij nazwę maszyny wirtualnej, typ i wersję systemu operacyjnego, który chcesz zainstalować.
 4. Następnie kliknij „Dalej”.
 5. Określ ilość pamięci RAM i przestrzeni dyskowej, którą chcesz przeznaczyć na maszynę wirtualną.
 6. Kliknij „Dalej” i wybierz opcję „Utwórz wirtualny dysk teraz” lub „Użyj istniejącego dysku twardego”, jeśli już masz utworzony dysk wirtualny.
 7. Kliknij „Dalej” i określ typ dysku twardego, który chcesz utworzyć (dynamiczny lub statyczny).
 8. Wypełnij nazwę i pojemność dysku twardego i kliknij „Utwórz”.
 9. Teraz należy utworzyć wirtualną sieć. Wybierz opcję „Ustawienia” w menu maszyny wirtualnej.
 10. Kliknij „Sieć” i wybierz „Karty sieciowe”. Następnie kliknij przycisk „Dodaj karty sieciowe”.
 11. Określ ilość kart sieciowych, które chcesz dodać i kliknij „OK”.
 12. Wybierz „Bridget Adapter” jako typ karty sieciowej dla każdej dodanej karty sieciowej.
 13. Wybierz kartę sieciową, z którą chcesz połączyć maszynę wirtualną i kliknij „OK”.
 14. Uruchom maszynę wirtualną, aby przetestować utworzoną wirtualną sieć.

W tym momencie można się już cieszyć wirtualną siecią w VirtualBox. To jaka będzie duża i z jakich elementów będzie się składała zależy jedynie od naszej kreatywności.

Stworzoną siec można wykorzystać w celach testowych lub do izolacji aplikacji. Będą to wartościowe opcje dla chcących testować możliwości jakie daje wirtualizacja sieci.

Korzyści z wirtualizacji sieci – podsumowanie

Podsumowując, wirtualizacja sieci to narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach i firmach. Dzięki wirtualizacji sieci użytkownik może łatwo tworzyć, zarządzać i skalować wirtualne sieci, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe. Wirtualizacja sieci zapewnia również bezpieczeństwo i prywatność danych użytkowników, co jest szczególnie istotne w dobie rosnących zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Korzyści z wirtualizacji sieci są ogromne i dotyczą zarówno przedsiębiorstw, jak i użytkowników indywidualnych. Dzięki wirtualizacji sieci użytkownik może w pełni wykorzystać potencjał swojego centrum danych i zwiększyć wydajność swoich aplikacji i usług.

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X