Robot ASK

Kurs Zabbix cz.4: Moduły Zabbixa

Dzisiejsza część prezentuje wyszczególnione wszystkie moduły Zabbixa. Zawiera przekrój poszczególnych ról, zaczynając od głównej funkcji serwera, poprzez Zabbix Agenta, aplikacji WEB, Zabbix Proxy, a na roli Java Gateway kończąc.

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

1. Serwer

Serwer Zabbixa musi działać na systemie z rodziny Linux oraz mieć zainstalowany silnik bazy SQL. Najczęściej wykorzystywanym jest MySQL.

Wymagania sprzętowe są zależne od liczby monitorowanych hostów.

Liczba hostów Procesor / Pamięć RAM
20 PII 350MHz / 256MB
500 AMD Athlon 3200+ / 2GB
>1000 Intel Dual Core 6400 / 4GB
>10000 Intel Xeon 2xCPU / 8GB

2. Zabbix Agent

Zabbix Agent jest jedna z technik monitorowania hostów. Jest to również najczęściej wykorzystywana metoda. Rolę agenta pełni usługa zainstalowana na monitorowanej maszynie. W czasie rzeczywistym zbiera dane oraz na bieżąco wysyła je do głównego serwera oprogramowania Zabbix. Usługa, na bieżąco sprawdza poszczególne zasoby lokalne (dyski twarde, pamięci, procesor statystyki itp.), a następnie wysyła je do serwera Zabbix.

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie w kolejnych częściach, poświęconym technikom monitorowania.

3. Aplikacja webowa

Aplikacja webowa Zabbixa, napisana w technologii PHP jest integralną częścią oprogramowania. To w niej dokonujemy wszelkich zmian. Dodajemy i konfigurujemy hosty, definiujemy czujki wywołujące alarmy, przeglądamy i analizujemy wykresy oraz dokonujemy wielu innych zmian w systemie. Jest to podstawowy moduł Zabbixa.

Oczywiście, instalacja oraz konfiguracja tego modułu wiąże się ze spełnieniem pewnych wymogów. Konieczne jest posiadanie web-serwera wspierającego technologię PHP w wersji 5. Najczęściej wykorzystywanym silnikiem jest oprogramowanie Apache.

Konieczna jest także instalacja dodatkowego oprogramowania:

– GD,

– MySQL,

– BCmath,

– mbstring.

Najłatwiejszą metodą instalacji oprogramowania jest pobranie i instalacja odpowiedniej paczki, np. na serwerze Ubuntu 12.04 można ja zainstalować za pomocą komendy:

apt-get install zabbix-server-mysql zabbix-frontend-php zabbix-agent

Oczywiście, to bardzo skrócona wersja procesu instalacji Zabbixa. Cały przebieg zostanie opisany w kolejnych częściach.

Domyślnie, po zainstalowaniu oprogramowania, panel aplikacji Web jest dostępny pod adresem:

http://<adres IP serwera>/zabbix

Na serwerze DNS można skonfigurować wpis przekierowujący adres serwera pod wskazaną przez nas nazwę.

Aby się zalogować do panelu należy wpisać „admin” w nazwie użytkownika oraz „Zabbix” w polu na hasło (bez cudzysłowów). Dobrą praktyką jest natychmiastowa zmiana hasła konta administratora. Można to zrobić poprzez menu „Users” w sekcji „Administration”.

Przy pierwszym logowaniu, na głównej stronie, w sekcji „Status of Zabbix”  możemy ujrzeć komunikat informujący o nie spełnieniu pewnych kryteriów wymaganych do poprawnego działania Zabbixa.

Parameter Value Details
PHP post max size 8M 16M is minimum size of PHP post
PHP max execution time 30 300 sec is a minimal limitation on execution time of PHP scripts
PHP max input time 60 300 sec is a minimal limitation on input parse time for PHP scripts
PHP timezone no Timezone for PHP is not set. Please set „date.timezone” option in php.ini.

Tabelka informuje o tym jakie ustawienia  należy skonfigurować oraz jakie parametry należy im przypisać. W polu „Value” pokazuje również obecną wartość. Parametry te można skonfigurować w ustawieniach PHP. W zależności od użytej przez nas dystrybucji Linuksa, plik konfiguracyjny może się znajdować w różnych miejscach. Przeważnie znajduje się jednak w lokalizacji:

/etc/php5

4. Zabbix Proxy

Zabbix Proxy jest to narzędzie pośredniczące w połączeniu między dwoma zdalnymi lokalizacjami. Wykorzystywane jest w przypadku gdy firma podzielona jest na co najmniej dwie, oddalone od siebie lokacje. W głównej uruchamiany jest podstawowy serwer Zabbix, a w drugim oddziale instalowany jest serwer z usługą Zabbix Proxy, który wysyła dane do kluczowego serwera monitoringu. Więcej o tej technice pobierania danych znajdziecie w kolejnych częściach.

5. Java Gateway

Usługa Java Gateway jest nową funkcjonalnością dodaną w wersji 2.0 systemu Zabbix. Jej celem jest wsparcie monitorowania aplikacji JMX. JMX jest technologią Javy, która zawiera narzędzia potrzebne do zarządzania oraz monitorowania aplikacji, urządzeń, usług zorientowanych sieciowo.

Narzędzie zostało napisane w języku programowania JAVA. Gdy serwer Zabbix potrzebuje poznać wartość danego obiektu JMX, odpytuje w tym celu Bramę Javy. Narzędzie nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych programów. Jedynie monitorowana aplikacja musi zostać uruchomiona z parametrem

Dcom.sun.management.jmxremote

Brama Javy akceptuje połączenia przychodzące z serwera Zabbix lub Zabbix Proxy. Dostęp do każdej bramki Javy jest konfigurowany bezpośrednio na serwerze Zabbixa.

W następnej części omówimy techniki monitorowania.

Kwestie formalne:

Teraz kilka kwestii formalnych. Kurs będzie się pojawiał raz na tydzień. Jeżeli jednak będzie zainteresowanie to mogę zwiększyć ilość zamieszczania części do dwóch na tydzień.

Jeżeli chcecie, by kurs pojawiał się dwa razy w tygodniu, wystarczy „zlajkować” mój fanpage:

FANPAGE

W momencie gdy moją witrynę na Facebooku polubi 100 osób, zwiększę ilość emisji artykułów do dwóch na tydzień. Klikajcie więc „lubię to” oraz dajcie znać znajomym.

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X