Monitorowanie temperatury serwerowni może zostać rozwiązane na różne sposoby.  Tego nie ma co ukrywać. Dziś wyjaśnię jak uruchomić tego typu monitorowanie oraz opowiem jak Zabbix uratował mojego klienta.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, zatrzymaj się proszę na chwilę. Czy wiesz, że wystartowaliśmy z zapisami na nową edycję kursu Administracja Serwerami Linux? 

kurs-linux

Szczegóły znajdziesz w tym miejscu>> Sprawdź agendę i opinie kursu.

Do monitorowania temperatury serwerowni możesz skorzystać z odpowiednich urządzeń, których głównym zadaniem jest komunikowanie o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Przykładowo, wysyłając Ci SMSa lub maila.
Z reguły są to proste pudełeczka, które po paru minutach konfiguracji nadają się od razu do działania. Oczywiście, problem możesz rozwiązać również za pomocą wbudowanych w urządzenia sieciowe narzędzi diagnostycznych. Z reguły każdy każdy serwer lub bardziej zaawansowany ruter/switch posiada opcję do monitorowania temperatury. Wadą takie rozwiązania jest jednak to, iż monitoruje ono poziom ciepła wewnątrz urządzenia.
Oczywiście, jest to również przydatna informacja jednak w momencie gdy zależy Ci na kontroli tego jaka temperatura jest wewnątrz pomieszczenia to zdecydowania lepiej korzystać z odrębnego urządzenia.
Monitorowanie temperatury serwerowni
Oczywiście, jeżeli już posiadasz wdrożony w firmie system monitoringu to warto sprawdzić czy to rozwiązanie nie zapewni monitorowanie temperatury serwerowni. Przykładowo, jeżeli wdrożyłeś mój ukochany Zabbix to tego typu zadanie nie będzie stanowić żadnego problemu.

Monitorowanie temperatury serwerowni w systemie Zabbix

Teraz razem będzie trochę fabularnie. Opowiem o tym jak Zabbix uratował świat 🙂
Pewnego razu, spokojnie mijał mi dzień, aż do czasu nadejścia smsa z Zabbixa o treści „UPS : Internal Temperature is too high”. Dotyczył on jednego UPSa w średniej wielkości firmie i oczywiście informował o zbyt wysokiej temperaturze.
Szybko więc zalogowałem się do Zabbixa i sprawdziłem wykresy. Wzrost temperatury wyglądał następująco:
Jak więc widać w ciągu dwóch i pół godziny temperatura podskoczyła o 5 stopni Celsjusza.
Wykonałem szybki telefon do klienta, by dowiedzieć co się dzieje. Obecna na miejscu osoba zajrzała do  serwerowni. Okazało się, że ktoś wyłączył klimatyzację i zapomniał ją ponownie włączyć.
Po uruchomieniu klimatyzacji temperatura szybko zaczęła spadać:
W ciągu zaledwie kilku minut udało się nie tylko naprawić problem, ale także uratować firmę przed ewentualnymi awariami jakie mogłyby wystąpić w przypadku dalszego wzrostu temperatury.
Ta krótka opowieść pokazuje jak przydatnym narzędziem jest Zabbix 🙂
Na koniec jeszcze dodam, że bohaterami dnia byli:
 ups_internaltemp
{UPS:ups_internaltemp.max(#10,0)}>40
To pierwsze to oczywiście ITEM, który zbiera dane o temperaturze, a to drugie do czujka, która wysyła alarm w przypadku wzrostu temperatury powyżej 40 st C.
Monitorowanie temperatury serwerowni

I…. tyle na dzisiaj. Daj znać w komentarzu jak Ty rozwiązałeś monitorowanie temperatury serwerowni. Chyba, że jeszcze nie rozwiązałeś tego problemu? Jeżeli nie i potrzebujesz pomocy to daj znać. 🙂

Arek

Nie zapomnij o kursie. Zapisy przyjmujemy tylko do czwartku.

kurs-linux

Szczegóły znajdziesz w tym miejscu>> Sprawdź agendę i opinie kursu.