Podatek od kryptowalut

W ostatnim czasie wybuchła burza po pojawieniu się propozycji władz na podatek od kryptowalut. Wspominałem już o tym wcześniej w tym materiale:

Wszystko o kryptowalutach

Podatek od kryptowalut

Wspomniany podatek miałby polegać na opłaceniu 1% od wartości każdej transakcji. I nie ma znaczenia czy kupiłeś, sprzedałeś, zarobiłeś czy straciłeś. Również nie ma znaczenia to czy kupowałeś kryptowaluty za złotówki, dolary, euro czy może po prostu wymieniałeś Ethereum na Liska. I tak musisz zapłacić 1%!

I o ile jeszcze nie jest to tak mocno szkodliwe dla takich osób jak ja, które sporadycznie dokonują jakichkolwiek wymian to jednak dla osób, które zajmują się tzw daytradingiem to niemal natychmiastowe bankructwo. Takie osoby wykonują po kilkaset transakcji dziennie. Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś dokonuje 100 transakcji, a już podatek zjada nie tylko zysk, lecz także cały zainwestowany kapitał.

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

W dodatku, konieczne jest wypełnienie pisma PCC, które zajmuje dobrych kilka – kilkanaście minut. W przypadku takiej ilości druków osoby obracające kryptowalutami będą musiały chyba odpalić dodatkowy etat, by nadążyć.

Lekka ironia w ostatnim zdaniu, jednak szczerze powiedziawszy, dla mnie to jest przerażające. W głowie mi się wręcz nie mieści, że w momencie gdy na całym świecie rządy próbują zoptymalizować i uprościć podatki pod kątem Blockchain to u nas, standardowo próbuje się wszystkich wydymać. Ci co śledzą moje publikacje, doskonale zdają sobie sprawę, iż unikam tematów związanych z polityką. Powiem wprost. Ja nie widzę różnicy w kolejnych rządach, które przychodziły i odchodziły. Zmieniają się jedynie twarze, a w kraju nic się nie poprawia.

Dlatego, osobiście wybiorę się na protest i marsz po ulicach Warszawy. I nie dlatego, że się czegokolwiek obawiam. Prawda jest taka, że w tym przypadku rząd walczy z wiatrakami. Podatek od kryptowalut w takiej formie to coś czego bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy korzystać z Coinbase i innych zagranicznych kantorów/giełd.

Swego czasu opublikowałem szybką instrukcję korzystania z Coinbase:

Druga kwestia to moje przekonanie, iż władze wycofają się z tego pomysłu. Ta propozycja jest tak głupia i krzywdząca, że nawet nie chce mi się wierzyć, iż ktokolwiek mógł przypuszczać, że to wejdzie. Podejrzewam, że rząd ma przygotowany inny pomysł opodatkowania. Również z horrendalnie wysokim podatkiem. Mimo wszystko, zdecydowanie łagodniejszy niż koszmar z PCC i 1% od każdej transakcji. Kto wie? Może ujrzymy cyfrę w okolicy 30% od przychodu? Dalej byłaby to niesamowicie wysoka kwota, jednak po ustąpieniu obecnej burzy, wszyscy przyjmą nową propozycję z ulgą. A rządzący znów będą mogli poklepywać się po plecak z dumą powtarzając w myślach, iż znów udało się wycisnąć kasę z narodu…

Z tego co widzę na Facebooku to kryptomaniacy mają wyjść na ulice Warszawy 20 kwietnia:

https://www.facebook.com/events/1642547495835545/

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X