Clipboard02

Dawno nie było nic o Linuxach (poza Zabbixem), więc dzisiaj szybki poradnik jak ułatwić sobie życie skracając często powtarzane komendy.
Kiedyś usłyszałem opinię, że 80% pracy administratora składa się z powtarzalnych i monotonnych zadań. Mam nadzieję, że Wy tak nie macie. Jeżeli jednak to “cwany” administrator zawsze znajdzie sposób na uproszczenie i skrócenie pewnych zajęć.
Jednym z nich jest częste klepanie takich samych komend. Jeżeli są krótkie to problemu z reguły nie ma. Gorzej z długimi. Jeżeli chcemy sobie uprościć takie zajęcie to powinniśmy skorzystać z komendy “Alias”.Alias jest to element jezyka Shell w Linuxie, który umożliwia przypisywanie alternatywnych nazw naszym komendom. Przykładowo zamiast polecenia “ipcs -a | grep oracle”, możemy po prostu wpisać “qwe”.

 

 

 

 

 

Aby utworzyć nowy alias używamy następującego polecenia:
alias qwe=top
W tym momencie zamiast wpisywać “top”, możemy użyć polecenia “qwe”. Aby przypisać dłuższe polecenie powinniśmy użyć cudzysłowiu. Przykładowo:
alias qwe=top
alias prockiora=”ipcs -a | grep oracle”
W tym momencie gdy wpiszemy “prockiora”, pojawi się nam zawartość polecenia “ipcs -a | grep oracle”.
Warto jeszcze dodać, że samo polecenie “alias” pokaże nam nasze wszystkie zapisane skróty.
Natomiast, polecenie unalias kasuje skrót. Przykładowo:
unalias prockiora
skasuje wcześniej zapisaną do aliasów komendę.

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne