Porównanie Proxmox z Dockerem

Porównanie Proxmox z Dockerem

Z tematem porównania wirtualizacji z Dockerem mojego autorstwa mogliście się już spotkać. W tym wpisie chcę skupić się tylko i wyłącznie na porównaniu konkretnej wirtualizacji, jaką jest Proxmox, z rozwiązaniem kontenerowym, jakim jest Docker. Dlatego bez dłuższego wstępu zapraszam do lektury artykułu porównanie Proxmox z Dockerem.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Czym jest Proxmox i jaki ma związek z konteneryzacją?

Proxmox jest platformą przeznaczoną do wirtualizacji typu open source. Dzięki niej masz możliwość uruchomienia wielu maszyn wirtualnych na jednym hoście. Jest on oparty na jądrze Linux i do swojego funkcjonowania wykorzystuje technologię Kernel-based Virtual Machine (KVM) i Linux Container (LXC). Wymienione technologie używa się do zarządzania maszynami wirtualnymi i co ważne, kontenerami. Dlatego też Proxmox ma związek z konteneryzacją, ponieważ umożliwia uruchomienie zarówno wspomnianych maszyn wirtualnych, jak i kontenerów. Taka funkcja stwarza ogromne możliwości, bo może zdarzyć się sytuacja, gdzie jedna od drugiej technologii sprawdzi się lepiej lub należy skorzystać z obydwu.

W związku z powyższym możemy używać Proxmox na dwa sposoby. Pierwszy opisywałem na początku tego materiału, czyli do maszyn wirtualnych. W niej przydzielamy odpowiednio zasoby sprzętowe, by funkcjonowała sprawnie, a zasoby sprzętowe były właściwie wykorzystane. Natomiast z drugiej strony możemy użyć kontenerów systemu Linux do tworzenia odizolowanych środowisk, które współdzielą jądro systemu hosta. A do tego działają na niższym obciążeniu niż maszyny wirtualne. To rozwiązanie, daje dwie możliwości, a może stawia nas przed wyborem.

Czym jest Docker i jego związek z wirtualizacją?

Docker jest platformą do konteneryzacji. Dzięki nim jesteś w stanie uruchomić aplikacje w lekkim i przenośnym środowisku. Zadziałają identycznie niezależnie od systemu hosta.

Docker ma związek z wirtualizacją, ponieważ tworzy wiele izolowanych środowisk w postaci kontenerów na tym samym urządzeniu. Jednak w odróżnieniu od maszyn wirtualnych nie wykorzystuje zwirtualizowanej warstwy sprzętowej. Współdzieli jądro systemu hosta i działa na niższym obciążeniu niż maszyny wirtualne.

Nie będę się powtarzać dlatego, jeżeli chcesz więcej na ten temat przeczytać, to zapraszam do mojego artykułu noszącego nazwę Docker vs Wirtualizacja. Tam dość szczegółowo wytłumaczyłem pewne aspekty związane z ogólnym rozumieniem wirtualizacji, jak i samego Dockera.

Porównanie Proxmox z Dockerem – wirtualizacja, a konteneryzacja

Z poprzednich paragrafów możemy wywnioskować, że zarówno Proxmox, jak i Docker są narzędziami, które umożliwiają uruchomienie wielu środowisk na jednym hoście. Jednak posiadają znaczną różnicę w sposobie, w jakim osiągają tę tak zwaną izolację. Jak i również stosują zupełnie inne technologie. Więcej na ten temat przeczytasz we wspomnianym wcześniej artykule Docker vs Wirtualizacja.

Alokacja i zarządzanie zasobami

Zarówno Proxmox, jak i Docker mają możliwość zarządzania zasobami dla swoich maszyn wirtualnych, czy też kontenerów. Różnica występuje w sposobie przydzielania i zarządzania tych zasobów.

W Proxmox ustawiasz limity zasobów zarówno dla maszyn wirtualnych, jak i kontenerów przy pomocy ustawień dla urządzeń takich jak procesor, pamięć, dyskowe wejścia/wyjścia i przepustowość sieci. Wymienione czynności możesz wykonać za pomocą interfejsu lub wiersza poleceń. Proxmox umożliwia przydzielenie określonych rdzeni procesora, czy też bloków pamięci do maszyn wirtualnych i kontenerów.

W Dockerze korzystamy z systemu alokacji zasobów o nazwie cgroups, dzięki któremu zarządzamy zasobami kontenerów. Przy pomocy tego narzędzia określasz limity zasobów i priorytety dla kontenerów. Następnie docker odpowiednio przydziela zasoby, zgodnie z twoimi zaleceniami. Zapewnia również funkcje umożliwiające ustawienie limitów pamięci czy też procesora.

Podsumowując, zarówno jeden, jak i drugi system zapewnia narzędzia oraz posiada funkcje, dzięki którym możesz przydzielać zasoby. Jednak dla każdej z technologii wykonujemy to inaczej.

Wdrażanie i skalowanie

Proxmox i Docker posiadają narzędzia do wdrażania, jak i skalowania środowisk na hoście. Różnią się jednak sposobem wykonywania tych czynności.

Proxmox posiada interfejs sieciowy oraz narzędzia wiersza poleceń. Dzięki tym dwóm możliwościom jesteś w stanie w łatwy sposób zarządzać maszynami wirtualnymi oraz kontenerami. Szczególną uwagę powinieneś skupić na interfejsie, ponieważ to w nim wykonasz wszystkie niezbędne czynności. To w nim jesteś w stanie stworzyć i skonfigurować maszyny wirtualne oraz kontenery. Jak i również zarządzasz alokacją zasobów i ustawieniami sieciowymi. Proxmox ma funkcję migracji na żywo, która umożliwia przenoszenie uruchomionych maszyn wirtualnych i kontenerów między fizycznymi hostami bez przestojów.

W przypadku Dockera zapewnia on interfejs wiersza poleceń do wdrażania oraz zarządzania kontenerami. Do bardzo istotnych funkcji dockera możemy zaliczyć orkiestracja kontenerów. Pozwala ona zautomatyzować wdrażanie i skalowanie kontenerów na wielu hostach.

Kiedy stosować Proxmox, a kiedy Dockera

Proxmoxa powinieneś używać w następujących sytuacjach:

 1. Gdy potrzebujesz uruchomić wiele systemów operacyjnych lub aplikacji na tym samym hoście.
 2. Gdy potrzebujesz zaawansowanego zarządzania zasobami.
 3. Kiedy potrzebujesz przeprowadzić migrację maszyn wirtualnych lub kontenerów między hostami fizycznymi.

Dockera powinieneś używać w następujących sytuacjach:

 1. Kiedy potrzebujesz wdrażać i uruchamiać aplikacje w przenośny i izolowany sposób.
 2. Gdy potrzebujesz wdrożyć i skalować aplikacje w architekturze mikrousług.
 3. Kiedy musisz uruchamiać aplikacje w środowisku chmurowym.

Kiedy używać zarówno Proxmox, jak i Docker

Zarówno jeden, jak i drugi system może być używany w tym samym czasie, gdy w jakiejś części potrzebujemy korzyści, jakie wynikają z jednego i drugiego narzędzia. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy chcemy użyć Proxmox do zarządzania i uruchamiania wielu maszyn wirtualnych i kontenerów na hoście, a Dockera do wdrażania i uruchamiania aplikacji w tych maszynach wirtualnych lub kontenerach. Poniżej prezentuje kilka innych sytuacji, w których takie połączenie dobrze jest zastosować.

Pierwsza sytuacja, w której dobrze jest wykorzystać obie technologie, występuje, wtedy gdy musisz uruchomić kilka aplikacji lub też usług na tym samym hoście. Jednak niektóre z tych aplikacji najlepiej wdrożyć za pomocą Dockera. W tym przypadku dobrze użyć Proxmox do tworzenia i zarządzania maszynami wirtualnymi lub kontenerami. Natomiast Dockera do wdrożenia i uruchomienia aplikacji w maszynach wirtualnych lub kontenerach. W tym wypadku wykorzystujesz przenośność i izolację dockera, jak i możliwości zarządzania zasobami i migracji Proxmox.

Druga sytuacja, w której dobrze jest wykorzystać obie technologie, występuje wtedy, gdy potrzebujesz wdrożyć i skalować aplikacje w architekturze mikrousług. A do tego chcesz mieć możliwość elastycznego uruchamiania aplikacji na maszynach wirtualnych lub kontenerach. W tym celu Proxmox używasz do tworzenia maszyn wirtualnych lub kontenerów i do zarządzania nimi. Natomiast Dockera do wdrażania oraz skalowania aplikacji. Umożliwi to wybranie odpowiedniej maszyny wirtualnej dla każdej aplikacji w zależności od jej wymogów i zależności.

Trzecia sytuacja, w której dobrze jest wykorzystać obie technologie, występuje, wtedy gdy chcesz wdrożyć i uruchomić aplikacje w środowisku chmurowym. Tak jak w poprzednim przykładzie Proxmox używasz do tworzenia maszyn wirtualnych lub kontenerów i zarządzania nimi. Natomiast Dockera do wdrażania i skalowania aplikacji. Jednak w przypadku chmurowym po połączeniu tych narzędzi zyskujesz możliwość korzystania z funkcji infrastruktury chmury, jak na przykład automatyczne skalowanie i równoważenie obciążenia.

Połączenie tych dwóch narzędzi może okazać się bardzo pomocne. A co ważne, może znacznie podnieść wydajność szczególnie przy uruchamianiu aplikacji.

Podsumowanie – porównanie Proxmox z Dockerem

Do podsumowania posłużą mi listy, w których wskażę zalety i wady jednego, jak i drugiego systemu.

Plusy korzystania z Proxmox:

 • Zaawansowane zarządzanie zasobami;
 • Migracja na żywo;
 • Elastyczność (może być używana zarówno do wirtualizacji opartej na maszynach wirtualnych, jak i kontenerach);
 • Open Source;

Wady korzystania z Proxmox:

 • Złożoność (trudna konfiguracja);
 • Kompatybilność (oparta na jądrze Linuksa, może nie być kompatybilna z aplikacjami lub usługami przeznaczonymi do działania w innych systemach operacyjnych);
 • Koszt (może wiązać się z dodatkowymi kosztami wsparcia, szkolenia lub rozwoju);

Plusy korzystania z Dockera:

 • Przenośność (kontenery to przenośny i samodzielny sposób na pakowanie i dystrybucję aplikacji);
 • Izolacja (kontenery zapewniają izolację między aplikacją a systemem hosta);
 • Efektywność wykorzystania zasobów (kontenery działają przy niższych kosztach ogólnych niż tradycyjne maszyny wirtualne i mogą skutkować niższym zużyciem zasobów i wyższą wydajnością);
 • Łatwość użytkowania (zapewnia interfejs wiersza poleceń, który ułatwia tworzenie kontenerów i zarządzanie nimi oraz wdrażanie i skalowanie aplikacji);
 • Wsparcie (obsługiwany przez społeczność i ma dużą bazę użytkowników);

Wady korzystania z Dockera:

 • Złożoność (konfiguracja może być skomplikowana, szczególnie dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z konteneryzacją)
 • Bezpieczeństwo (gorszy rodzaj izolacji niż w przypadku maszyn wirtualnych)
 • Integracja (może wymagać dodatkowej pracy w celu integracji z istniejącą infrastrukturą i systemami)
 • Koszt (może wiązać się z dodatkowymi kosztami wsparcia, szkolenia lub rozwoju)

Jak wszystko w naszym, życiu tak jak i w tym wypadku są plusy i minusy. Jednak zwróćcie uwagę, na to, co zyskacie przez korzystanie z tych rozwiązań, a to, co wypisałem jako minusy, może okazać się nie tak istotne. Mam nadzieję, że artykuł Porównanie Proxmox z Dockerem trochę rozjaśnia ten temat i łatwiej będzie podjąć Wam decyzję co wybrać.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę z Dockerem lub Proxmoxem, to zapoznaj się z naszą ofertą kursów!

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X