Robot ASK

Portfele kryptowalut – bezpieczeństwo

Dwa tygodnie temu pisałem o podstawach bezpieczeństwa kryptowalut. Dziś omówię dokładniej temat tego jak zabezpieczyć portfele kryptowalut. Poprzedni artykuł znajdziesz w tym miejscu:

Zabezpieczenie Kryptowalut

Zachęcam również do przeczytania innych artykułów z serii o kryptowalutach:

Wszystko o kryptowalutach

Portfele kryptowalut

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Na początek warto wspomnieć, iż istnieją różne rodzaje portfeli.  Osobiście, dzielę je na fizyczne i online. Te pierwsze to takie, które instalujesz na swoim urządzeniu. Mobilnym lub komputerze. Ewentualnie, używasz sprzętowego portfela pokroju Ledger Nano S. Onlinowe to wszelkiego rodzaju witryny na których możesz zarządzać swoimi środkami.

Oczywiście, jeszcze niektórzy używają pojęcia zwanego „portfel papierowy”. Aczkolwiek, szczerze powiedziawszy, w moim zdaniu coś takiego nie istnieje. Portfel papierowy jest jedynie zapisem Twojego klucza prywatnego. Dzięki niemu możesz się zalogować i zarządzać swoimi środkami. Jednak samym papierkiem nic poza odczytaniem hasła nie zrobisz. Taki papierek bym bardziej nazwał hasłem do banku internetowego. Co swoją drogą jest mocno nierozsądne. Kto przechowuje hasło do banku na kartce? Ok, wiem, że są tacy ludzie. Jednak jest to bardzo niebezpieczne i aż się prosi o przejęcie przez  inną osobę. Zdecydowanie odradzam. Jak już masz gdzieś zapisywać swoje klucze lub hasła to użyj odpowiedniego do tego oprogramowania. Przykładowo, Keepass.

Wracając do prawdziwych portfeli to z tego co obserwuję, najpopularniejszym rozwiązaniem są właśnie portfele online. Dostępne przez przeglądarkę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy dostęp do internetu, przeglądarka internetowa i już możemy wykonywać transakcje przy użyciu portfela kryptowalut. Niestety, jest również mało bezpieczne. Wszak, obdarzamy pełnym zaufaniem właścicieli witryn. Ponadto, musimy pamiętać zawsze o weryfikowaniu poprawności działania strony. Choćby poprzez sprawdzenie certyfikatu.

Portfele sprzętowe są zdecydowanie bezpieczniejsze. Te instalowane na komputerze to najzwyczajniej w świecie, zwykłe aplikacje instalowane na Twoim dysku twardym. Ich zaletą jest większe bezpieczeństwo. Oczywiście, warto się dodatkowo zabezpieczyć. Samo hasło do komputera nie wystarczy. Zalecam dodatkowo, zaszyfrować dysk twardy. Portfele komputerowe dzielą się na tzw. lekkie oraz ciężkie.

 

 

 

 

 

Ciężkie czy lekkie portfele kryptowalut?

Ciężkie przechowują całą historię transakcji blokchain na dysku twardym komputera. Oznacza to, że wszystkie transfery kryptowaluty w ramach danego blockchaina zostają zapisane na Twoim dysku. Wymagają więc sporej liczby zasobów, a ich synchronizacja zajmuje sporo czasu.
Te nazywane „lekkimi” przechowują tą bazę na zewnętrznym serwerze. Zużywają mniej zasobów, szybciej się synchronizują i uruchamiają. Oczywiście, nigdy nie mamy 100% pewności przez jakie serwery przechodzi komunikacji. Nawet jeżeli w pełni ufamy dystrybutorowi to zawsze może nastąpić atak, a serwery mogą zostać przejęte przez hakerów.

Na podobnej zasadzie co aplikacje instalowane na komputerach, działają te dostępne na urządzenia mobilne. I właśnie ich zaletą jest większa mobilność. W tym przypadku nie musisz mieć już dostępu do komputera. Wystarczy telefon, który i tak masz zawsze przy sobie. Minusem tu jest większe ryzyko utraty telefonu. Wszak, kradzież może zdarzyć się w każdej chwili. Osobiście, zalecałbym przetrzymywanie na takich portfelach jedynie kryptowaluty do codziennego użytku. Aczkolwiek, jeżeli żyjesz w Polsce to tym aspektem martwić się nie musisz. Przynajmniej w tej chwili. Jeżeli czytasz to w niedalekiej przyszłości lub pochodzisz z innego kraju gdzie już w życiu codziennym można płacić za pomocą kryptowalut to pamiętaj, że telefon to nie konto bankowe. Tak samo jak w klasycznym portfelu nie przechowujesz całego swojego majątku, tak i tu lepiej przechowywać jedynie niewielką część środków. Na szczęście w coraz większej liczbie Państw zaczyna testować i wprowadzać płatności za pomocą kryptowalut, więc nie wykluczone, że ta zasada będzie niedługo niezwykle istotna.

Sprzętowe portfele kryptowalut

Ostatnim rodzajem portfela są klucze sprzętowe. Często przypominające zwykłe pendrivy urządzenia oferują odpowiednie oprogramowanie do przechowywania, zarządzania oraz transferów kryptowalut. Do tego grona możemy zaliczyć urządzenia typu Trezor lub Ledger Nano S. Panuje przekonanie, iż są to najbezpieczniejsze rozwiązania na rynku. Fakt, nie będę polemizował z tym, iż są to rozsądne rozwiązania. Mimo wszystko, nie jestem ich fanem. Osobiście przetestowałem Ledger i jak dla mnie był bardzo oporny. Preferuję pełnię kontroli i szybkość działania. Tu mi tego zabrakło. Dla mnie jest to po prostu pendrive z odpowiednim oprogramowaniem. A to mogę sobie sam przygotować.

Aczkolwiek, jestem w stanie zrozumieć, iż nie każdy chce się bawić w instalowanie oprogramowania na przenośnej pamięci USB i woli mieć gotowe rozwiązanie. Szczególnie warto rozważyć takie rozwiązanie jeżeli rzadko obracasz kryptowalutami i służą Ci bardziej jako inwestycja długoterminowa. Wtedy wystarczy je wgrać na urządzenie i po prostu czekać.

Mobilność portfeli

Obecnie, mocno mobilny świat daje nam ogromne możliwości przemieszczania się z miejsca na miejsce. Wystarczy zabrać telefon, laptop i swoje portfele kryptowalut. Jest to niezwykle wygodne. Mimo wszystko, kluczowe jest, aby wiedzieć jak zabezpieczyć swoje środki.

Podróże sprawiają, iż Twoje środki są zdecydowanie bardziej zagrożone na kradzież. Aby jak najbardziej się zabezpieczyć, należy pamiętać, by zabierać ze sobą tylko tą część kryptowalut, która może być Ci potrzebna. Wszak, podobnie z klasycznymi pieniędzmi gdy wybierasz się za granicę to nie zabierasz ze sobą wszystkich pieniędzy i oszczędności. Jestem pewien, że zostawiasz je w banku. Podobnie i w przypadku kryptowalut zabierz ze sobą tylko konieczne środki.

Nie przechowuj również haseł i kluczy prywatnych w rozwiązaniach chmurowych. Przykładowo, znany youtuber świata kryptowalut Ian Balina został shakowany na ponad 2,2 miliona dolarów. Przyczyną było to, iż przechowywał swoje klucze w chmurze Evernote.

Szerzej omawiałem temat w tym materiale:

Będąc w podróży, musisz również pamiętać, by nie korzystać z darmowego wifi. Wszak, nie wiesz kto i w jakim celu je uruchomił. Widzisz otwartą sieć z napisem „Mcdonald”? A skąd wiesz, że to właśnie sieć restauracji znana z szybkiego jedzenia uruchomiła ten dostęp? Może to po prostu haker, który uruchomił wifi ze swojego telefonu lub komputera po to, by przejąć dostęp do urządzeń, które się podłączą? Dokładnie tak. Jest to możliwe!

Kolejna kwestia to kamery. Obecnie są one wszędzie i nie ma problemu, by podejrzeć hasło, które wstukujesz na klawiaturze. Czy na pewno musisz logować się do swojego portfela na lotnisku lub w galerii handlowej gdzie są one wszędzie? Warto to przemyśleć. Uważaj na swoje portfele kryptowalut!

Pozwolisz, iż w tym momencie przerwę. Zostały mi jeszcze do omówienia kwestie bezpieczeństwa portfeli online oraz giełd kryptowalut. Artykuł znajdziesz w tym miejscu:

Giełda kryptowalut poradnik – bezpieczeństwo

Zachęcam do bycia na bieżąco. Poniżej znajdziesz odnośniki do mediów społecznościowych dzięki którym będę mógł Cię natychmiastowo powiadomić o ciągu dalszym tego artykułu.

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X