kariera w IT

Zaczynając przygodę z informatyką można zostać przytłoczonym i zaskoczonym całą mnogością tematów, oraz spraw jakie przeplatają się między działami informatycznymi. Praca i kariera w IT wymaga jednak poświęceń i nie warto poprzestawać jedynie na nauce zagadnień technicznych.

Kariera w IT

Pamiętam jak dziś gdy mając 19 lat szukałem swojej pierwszej pracy. Idealnie gdyby to było coś związanego z informatyką. Umiałem wtedy złożyć lub naprawić komputer, więc wydawało mi się, że wiem już wszystko.

Szybko się okazało, w jak bardzo błędnym przeświadczeniu wtedy żyłem. Już pierwszego dnia pracy na stanowisku informatyka do spraw pomocy użytkownikom okazało się, że problemy techniczne w firmie są zdecydowanie bardziej złożone. Nie działa komuś poczta? Być może to problem z nieznanym mi wtedy systemem zwanym Exchange? Ktoś zgłasza problem z telefonem. Jak działa centrala telefoniczna?

Przecież tego miałem się dowiedzieć dopiero za jakiś czas…

Tego typu przykłady mógłbym mnożyć.

Praca i kariera w IT wiąże się z tym, iż nieustannie jesteśmy czymś zaskakiwani.

 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 

 

 

 

Tak samo było na kolejnych stanowiskach jakie obejmowałem. Otrzymując posadę Administratora Systemów mogłem się dowiedzieć, iż czasami samo zarządzanie serwerem nie wystarczy, by wszystko dobrze działało. Często konieczny był kontakt z wieloma innymi działami, by przywrócić wszystko do ustalonego porządku. Pierwsza linia wsparcia, deweloperzy, analitycy. Wszystkie te zespoły wzajemnie się przeplatają i łączą w całość. Jeden nie może sprawnie funkcjonować bez drugiego – to naczynie połączone.

Te doświadczenia dużo mi dały. Pozwoliły mi rozwijać się w szybkim tempie, by z czasem dostać awans i być odpowiedzialnym za zarządzanie projektami informatycznymi w międzynarodowej organizacji zatrudniającej kilkuset pracowników.

Wtedy odkryłem jeszcze więcej zależności, które otaczają świat IT. Za przykład weźmy projekt wdrożenia systemu informatycznego w kilkunastu krajach Europy Zachodniej i Środkowej. Musisz pamiętać o wielu kwestiach. Choćby o tym kto będzie wykonywał testy i czy data zaplanowana na uruchomienie środowiska nie koliduje ze świętem narodowym, które odbywa się danego dnia w jednym krajów objętych wdrożeniem? Całe mnóstwo spraw ważnych i ważniejszych, które trzeba przewidzieć, zorganizować i zrealizować w określonym czasie.

Dlaczego warto zostać informatykiem?

Nie będę Was jednak zanudzać swoim życiorysem. Zależało mi przede wszystkim na tym, aby uczulić młodych specjalistów IT, że nie wszystko jest takie na jakie może wyglądać. A z drugiej strony praca w charakterze informatyka ma ogromny potencjał i zapewnia stały rozwój, dla każdego kto oczywiście chce się rozwijać.

Z resztą pisałem już o tym na moim blogu. Choćby w artykule „pierwsza praca informatyka „, jak również w mojej książce – Książka o pracy w informatyce.

Pajęczynka zależności między poszczególnymi działami, oddziałami czy organizacjami w przypadku tematów IT jest przeogromna. W zależności od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego jesteś, musisz stawiać czoła coraz większej liczbie wyzwań. Oczywiście większa odpowiedzialność to zawsze większa satysfakcja i nagroda za pracę…

Jeśli masz ochotę sprawdzić się w tej roli, przekonać się jak wygląda praca w IT – zachęcam do kontaktu. W Grupa ADM często szukamy zarówno doświadczonych fachowców, jak i osoby którym zależy na zdobywaniu obycia i doświadczenia w branży, które są na początku tej drogi.

 

 

 

Sprawdź, czego nauczysz się dzięki kursowi Grafany!

Udostępniamy darmowo ponad godzinny materiał z kursu. Przekonaj się, że jest idealny dla Ciebie!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link i obejrzyj co Cię czeka: https://asdevops.pl/demo-grafana/

 
 
 

Lekcja demo kursu Grafany!

X