Dzisiaj znów o Zabbixie. Tym razem jednak wyjdziemy poza ramy kursu. Postaram się podpowiedzieć co zrobić gdy po instalacji Zabbixa, nie będziemy mieć dostępu do strony Web systemu. Na początek dodam, że poradnik został stworzony na przykładzie Zabbixa w wer. 2.04 uruchomionego na systemie CentOS 6.4, więc poniższe rozwiązania mogą się minimalnie różnic w zależności od zainstalowanej wersji systemu.

Zainstalowaliśmy Zabbixa, lecz nie wyświetla nam się strona z panelem administracyjnym. W teorii powinien się pojawić po wpisaniu do przeglądarki adresu:

http://<adres_serwera>/zabbix

 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

Co zrobić?

1) Na początek podstawy, czyli sprawdzenie, że wszystkie wymagane usługi działają. Wykonujemy polecenia:

# service http status

(w niektórych wersjach jest to httpd)

# service mysql status

# service zabbix-server status

Kolejno są to:

– usługa serwera www Apache

– usługa bazy danych  Mysql

– usługa serwera Zabbix

Jeżeli któraś z nich nie działa to oczywiście należy ją uruchomić. Przykładowo dla Apacha, robimy to w następujący sposób:

# service http start

Jeżeli jednak wszystkie usługi działają poprawnie to przechodzimy do następnego kroku.

2) Dla upewnienia się, że witryna Zabbixa działa wpisujemy następującą komendę:

curl http://< adres_serwera >/zabbix/ –head

Powinna nam zwrócić kod źródłowy witryny Zabbixa. Możemy go skopiować do notatnika i zapisać jako stronę HTML, by odczytać w przeglądarce.

3) Jeżeli strona jest widoczna z poziomu serwera to najprawdopodobniej winny jest firewall. Wykonujemy polecenie:

service iptables stop

Firewall zostanie zatrzymany. Sprawdzamy jeszcze raz dostępność panelu Zabbix. Jeżeli witryna się pojawiła to należy dodać odpowiednią regułę do zapory.

Wykonujemy następujące polecenia:

iptables -A INPUT -p tcp –dport 80 -j ACCEPT

service iptables save

service iptables start

Od tego monentu Firewall zostaje ponownie uruchomiony z odpowiednią regułą. Witryna Zabbixa powinna być dostępna z zewnątrz.

To na dzisiaj wszystko. W kolejnej części pokażę co należy poprawić gdy witryna Web Zabbixa nie chce wystartować w wyniku niepoprawnego połączenia z bazą danych.

 

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Zapisz się na Newsletter i odbierz za darmo e-book "Monitoring IT"!

X