Ransomware

Ransomware – czym jest oraz jak się przed nim chronić?

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej usług związanych z naszym życiem odbywa się przez Internet, bezpieczeństwo w sieci staje się coraz bardziej istotne. Jednym z największych zagrożeń w tym obszarze są ataki ransomware.

Co to takiego i jak działa?

Na początek warto wyjaśnić czym jest ransomware. Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych użytkownika poprzez ich szyfrowanie, a następnie żąda od niego okupu w zamian za odblokowanie. Zazwyczaj okup musi zostać zapłacony w kryptowalutach, co utrudnia śledztwo i odzyskanie pieniędzy przez ofiarę. Ataki ransomware mają charakter zarówno finansowy, jak i strategiczny. Cyberprzestępcy wykorzystują ten typ ataku, aby uzyskać korzyści finansowe, ale również mogą szantażować ofiarę poprzez publiczne ujawnienie jej danych lub wykorzystanie ich w inny sposób. Dlatego ważne jest, aby znać sposoby na ochronę przed ransomware.

 

 

Ruszyły zapisy na darmowy webinar "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów W Sieci"!

Webinar odbędzie się 8 marca o godzinie 13:00!

Na spotkaniu zostaną omówione między innymi:

 • Wprowadzenie do NMAP: Omówienie podstawowych pojęć związanych z NMAP. Przegląd funkcji i możliwości narzędzia.
 • Podstawy Skanowania: Rozpoznawanie dostępnych trybów skanowania. Wybór odpowiednich opcji w zależności od celu skanowania.
 • Rozpoznawanie Usług: Skanowanie portów i identyfikacja usług działających na poszczególnych portach. Analiza wyników skanowania i interpretacja informacji.

Chcesz wziąć udział w webinarze? Kliknij w link: https://asdevops.pl/s36/

 

 

 

 

 

Metody przeprowadzania ataków ransomware

Warto również zwrócić uwagę na sposoby, w jakie cyberprzestępcy przeprowadzają ataki ransomware. Najczęściej stosuje się:

 • Phishing polega na wyłudzaniu od użytkownika poufnych danych, np. poprzez podszywanie się pod rzekome instytucje, np. banki czy sklepy internetowe. Phishing to jedna z najpopularniejszych i skutecznych technik stosowanych przez cyberprzestępców w celu pozyskania poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych i inne dane osobowe od naiwnych użytkowników internetu. Phishing polega na tworzeniu fałszywych stron internetowych lub wiadomości e-mail, które wyglądają jak oficjalne komunikaty od znanych firm, instytucji finansowych lub innych organizacji. Cyberprzestępcy wykorzystują te fałszywe strony lub wiadomości e-mail, aby skłonić użytkowników do phishing exploit kits malware droppers ujawnienia swoich poufnych informacji, takich jak loginy i hasła, numer kart kredytowych lub informacji o tożsamości.
 • Exploit kits to zestaw narzędzi, które wykorzystują luki w systemach operacyjnych i aplikacjach, aby przeprowadzić atak. Cyberprzestępcy wykorzystują tego typu narzędzia do automatycznego wykrywania i atakowania luk w zabezpieczeniach systemów informatycznych. Jest to oprogramowanie, które skanuje urządzenia pod kątem znanych podatności i próbuje wykorzystać je do zainstalowania na komputerze ofiary złośliwego oprogramowania, takiego jak ransomware, trojany lub keyloggery.
 • Malware droppers to rodzaj złośliwego oprogramowania, które jest wykorzystywane przez cyberprzestępców do infekowania komputerów ofiar. Malware dropper jest często używany do dostarczenia innych rodzajów złośliwego oprogramowania, takich jak ransomware, trojany, keyloggery lub spyware. Jest to oprogramowanie, które wykorzystuje różne techniki, aby ukryć się na urządzeniu ofiary i uniknąć wykrycia przez programy antywirusowe i systemy zabezpieczeń.

Czy wyłącznie komputery są narażone na ataki typu ransomware?

Warto również pamiętać o tym że ransomware działa nie tylko na komputerach, ale również w internecie rzeczy ( IoT ). Ataki na tego typu urządzenia stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszych czasach. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach urządzeń IoT, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie, które może prowadzić do ataków ransomware. W tym artykule omówimy, jakie są zagrożenia związane z atakami IoT i jak można się przed nimi chronić.

Czym jest IoT?

W tym momencie wypada wspomnieć o tym czym właściwie jest IoT. Internet rzeczy to system złożony z urządzeń, które są połączone z siecią internetową i umożliwiają przesyłanie danych między nimi. Przykłady urządzeń IoT obejmują inteligentne urządzenia domowe, systemy alarmowe, urządzenia medyczne, samochody i wiele innych.

Zagrożenia związane z IoT

Ze względu na rosnącą popularność urządzeń IoT, cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać luki w ich zabezpieczeniach do przeprowadzania ataków. Przykładem takiego ataku jest botnet Mirai, który został wykorzystany do przeprowadzenia ataku DDoS na serwery DNS w 2016 roku. Botnet Mirai wykorzystał luki w zabezpieczeniach kamer internetowych i innych urządzeń IoT, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach ofiar. Innym przykładem ataku na urządzenia IoT jest atak ransomware WannaCry, który miał miejsce w 2017 roku. Atak ten wykorzystał lukę w systemie operacyjnym Windows, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach ofiar i zaszyfrować ich dane.

Ataki ransomware na IoT

Ataki ransomware wykorzystują luki w zabezpieczeniach urządzeń IoT, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach ofiar i zaszyfrować ich dane. Cyberprzestępcy mogą następnie zażądać okupu w zamian za klucz do odszyfrowania danych. Jeden z przykładów takiego ataku to WannaCry, który wykorzystał luki w systemie operacyjnym Windows, aby zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniach ofiar i zaszyfrować ich dane. Atak ten miał na celu zarówno firmy, jak i osoby prywatne, i spowodował poważne straty finansowe.

Szerszy zarys konsekwencji wynikłych z ataków ransomware

Ataki tego typu to nie tylko strata finansowa spowodowana ewentualnym okupem, którego żąda cyberprzestępca. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że tracimy przede wszystkim nasze najcenniejsze aktywo którym jest czas. Ataki ransomware mogą prowadzić do znacznych opóźnień w pracy, co może negatywnie wpłynąć na działalność biznesową i zyski. Ofiary mogą również stracić czas i energię na poszukiwanie pomocy technicznej, aby usunąć oprogramowanie i przywrócić system. Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wpływ ewentualnych konsekwencji ransomware na społeczeństwo. Ataki tego typu mogą prowadzić do przerw w dostawach usług i produktów, a także narażać systemy krytycznej infrastruktury na niebezpieczeństwo. Ataki na infrastrukturę krytyczną mogą mieć poważne skutki, ponieważ niektóre systemy są niezbędne dla bezpieczeństwa i dobrej funkcjonalności społeczeństwa.

Systemy opieki zdrowotnej: Atak ransomware na systemy opieki zdrowotnej może prowadzić do przerw w dostarczaniu pomocy medycznej, co wpłynie na zdrowie i życie pacjentów.

Systemy energetyczne: Atak ransomware na systemy energetyczne może prowadzić do przerw w dostawach energii, co wpłynie na działalność przemysłową, a także życie codzienne mieszkańców. W 2021 roku atak ransomware na spółkę Colonial Pipeline w Stanach Zjednoczonych doprowadził do przerw w dostawach paliw, co spowodowało wzrost cen i problemy dla kierowców.

Systemy wodociągowe: Atak ransomware na systemy wodociągowe może prowadzić do braku dostępu do wody pitnej, co jest niezbędne do życia i higieny.

Transport: Atak ransomware na systemy transportowe, takie jak systemy kontroli lotów lub systemy transportu publicznego, może prowadzić do opóźnień, anulowania lotów i ograniczenia przepływu osób i towarów.

Systemy finansowe: Atak ransomware na systemy finansowe może wpłynąć na funkcjonowanie banków i innych instytucji finansowych, co spowoduje straty finansowe i utratę zaufania klientów.

W jaki sposób możemy się chronić przed atakami ransomware?

Aby zminimalizować ryzyko ataków IoT i ransomware, należy podjąć kilka kroków w celu zabezpieczenia urządzeń IoT. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych wskazówek:

 1. Zabezpieczenie urządzeń przed atakami. W tym celu warto zainstalować i regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe oraz zapora ogniowa (firewall). W przypadku korzystania z systemu Windows warto również zainstalować aktualizacje systemowe. Nie należy również pobierać podejrzanych plików lub programów z nieznanych źródeł.
 2. Zabezpieczenie danych. W przypadku ataku ransomware istotne jest, aby mieć zawsze kopie zapasowe danych, które będą bezpieczne przed szyfrowaniem. Kopie te powinny być przechowywane na oddzielnej, zewnętrznej pamięci, która nie jest podłączona do internetu.
 3. Zmień domyślne hasła – są często łatwe do odgadnięcia przez cyberprzestępców. Zmiana domyślnych haseł na silne i unikalne może pomóc w zabezpieczeniu urządzeń przed atakami.
 4. Wyłącz zbędne funkcje – może zmniejszyć to ryzyko ataku.
 5. Ostrożność w internecie. Należy unikać klikania w podejrzane linki i otwierania podejrzanych załączników. Bądź ostrożny podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.
 6. Użyj VPN – może pomóc w zabezpieczeniu połączenia z urządzeniami IoT i ograniczeniu ryzyka ataków.
 7. Ogranicz dostęp do sieci – nie wszystkie urządzenia IoT muszą być połączone z siecią internetową.
 8. Korzystaj z firewalli – może pomóc w zablokowaniu nieautoryzowanego dostępu do urządzenia IoT. Warto także rozważyć wykorzystanie oprogramowania antywirusowego na urządzeniach, które to umożliwiają.
 9. Należy również pamiętać, że ataki ransomware nie dotyczą tylko komputerów. Mogą one również dotyczyć urządzeń mobilnych, w tym smartfonów i tabletów. Warto zabezpieczyć urządzenia mobilne poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego.
 10. W przypadku podejrzenia ataku ransomware, należy natychmiast odłączyć urządzenie od sieci internetowej, aby uniemożliwić dalsze szyfrowanie danych. Następnie należy skontaktować się z firmą zajmującą się bezpieczeństwem informatycznym, która pomoże w odzyskaniu danych i zabezpieczeniu przed dalszymi atakami.

Podsumowanie

Przyszedł czas na krótkie podsumowanie ciekawego, niebezpiecznego i wartego uwagi zagadnienia jakim jest ransomware. Ransomware to coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego i prywatności, a także dla stabilności gospodarki światowej. Ataki na urządzenia spowodowane ransomware stają się coraz powszechniejsze i stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników. Mogą spowodować poważne straty finansowe oraz naruszenie prywatności i bezpieczeństwa użytkownika. Aby zminimalizować ryzyko ataku, warto pamiętać o zabezpieczeniu urządzeń, unikaniu podejrzanych linków i załączników oraz regularnym tworzeniu kopii zapasowych danych. Ważne jest również, aby mieć świadomość sposobów, w jakie cyberprzestępcy przeprowadzają ataki ransomware, aby móc skutecznie się przed nimi bronić. Ransomware zmusza ludzi i firmy do uważniejszego podejścia do bezpieczeństwa cyfrowego i ochrony danych. Może to prowadzić do zwiększenia roli edukacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, aby zapobiec przyszłym atakom.

Nasilające się ataki typu ransomware podobnie jak i innego typu ataki mogą doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Są oni w stanie chronić firmy i instytucje przed takimi atakami. Wzrost zapotrzebowania może prowadzić do wzrostu wynagrodzeń dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i zwiększenia konkurencji o tych pracowników.

Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa? Sprawdź nasz kurs! Zapraszamy także do przeczytania naszych wpisów blogowych z zakresu bezpieczeństwa.

 

 

 

Ruszyły zapisy na darmowy webinar "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów W Sieci"!

Webinar odbędzie się 8 marca o godzinie 13:00!

Na spotkaniu zostaną omówione między innymi:

 • Wprowadzenie do NMAP: Omówienie podstawowych pojęć związanych z NMAP. Przegląd funkcji i możliwości narzędzia.
 • Podstawy Skanowania: Rozpoznawanie dostępnych trybów skanowania. Wybór odpowiednich opcji w zależności od celu skanowania.
 • Rozpoznawanie Usług: Skanowanie portów i identyfikacja usług działających na poszczególnych portach. Analiza wyników skanowania i interpretacja informacji.

Chcesz wziąć udział w webinarze? Kliknij w link: https://asdevops.pl/s36/

 
 

Darmowy Webinar - "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów w Sieci"

X