podsumowanie 2021

Rok 2021 i plany na 2022

Standardowo, jak co roku, przygotowałem wpis z podsumowaniem roku. Zdecydowanie bardziej prywatny i bez technicznej otoczki. Podsumowuję pracę, życie i rozwój biznesu. Chcesz wiedzieć czy i jak rozwijałem firmę przez ostatni rok? Kiedy są „żniwa w IT”? Zapraszam do lektury.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Falstart i choroba

Początek roku zaczął się na grubo. Ciągnąca się choroba. Problemy z oddychaniem, węchem, smakiem. Do tego brak siły. Brzmi znajomo? Najgorszy był dla mnie brak energii i chęci do pracy. W styczniu zmuszony byłem zrobić sobie dłuuuugą przerwę od pracy. Dopiero w okolicy 27 stycznia poczułem, że znów „działam” tak jak powinienem. Dramat.

Luty

Kolejny miesiąc to już zdecydowanie, odmienna sytuacja. Energia i chęć do pracy wróciły. Jest też sporo załatwiania do przyszłego wesela. Super niespodzianka na urodziny przygotowane przez moją narzeczoną, siostrę i przyszłego świadka.

Do tego, otrzymałem pozytywne pismo z prokuratury w sprawie, w którą zostałem mimowolnie zamieszany kilka lat temu. Znaleźli sprawcę. Jednocześnie zamknięto sprawę, która swego czasu nauczyła mnie wiele. Zarówno zabezpieczenia swojej firmy w  kontekście prawnym jak usprawnienia cyberbezpieczeństwa. Co nas nie zabije, to nas wzmocni…

Marzec upłynął przede wszystkim na coraz większym natłoku zadań związanych z przygotowaniami do wesela.

Wesele i nowy kurs

W kwietniu uruchamiamy nowy kurs. Tym razem Kurs Ansible i Automatyzacja IT.

Wesele

W maju wziąłem ślub z Pauliną. Dziewczyną, która skradła moja serce i po 30-kilku latach życia zrozumiałem, że jednak mam swoją „drugą połowę” na świecie. Przyznam, że nie wierzyłem. Myślałem, że nie znajdzie się taka, która będzie mi odpowiadać w 100%, a tu proszę…

15 maja wzięliśmy ślub i wyprawiliśmy wesele. Było magicznie i bajecznie. Od kilku miesięcy mam wspaniałą żonę. Do tego wybawiłem się niesamowicie.

Co najciekawsze, jeszcze 12 maja zamykałem zapisy na Kurs Ansible. Był to niewątpliwie ciekawy tydzień. Jeszcze w środę dopinałem ostatnie zamówienia na kurs, a następnego dnia byłem w kancelarii u księdza na przygotowaniach przed ślubem.

Po weselu wybraliśmy się do Albanii. Magiczny kraj. Zainteresowanych moją relację z naszego wypadu, odsyłam do Instagrama. W kilku postach opisałem to co jest według mnie warte omówienia:

https://www.instagram.com/p/CPx9KNysKiW/

Wakacje (tym razem) nie dla mnie

Czerwiec

Powrót do pracy z pełną mocą. Z tego względu, że w poprzednich miesiącach skupiałem się głównie na przygotowaniach do wesela i późniejszej podróży to tym razem okres wakacyjny nie był dla mnie.

Przygotowałem nowe warsztaty „Bezpieczeństwo Serwerów Linux” i otworzyłem zapisy dla nowego grupy na Kurs Administracja Serwerami Linux.

Do tego dopinam kolejne wdrożenie Zabbixa. Pozbywam się też części kryptowalut. Jak nie w tym roku to nigdy!

Lipiec

Kolejna połowa roku i podobnie jak w styczniu zaczęło się nieciekawie. Lekka deprecha. Jest to miesiąc, w którym zrozumiałem, że straciłem przyjaciela. Tzn. tak już czułem wcześniej, ale w lipcu otrzymałem potwierdzenie, że ważny dla mnie człowiek jest uzależniony od narkotyków.

W czasie trwających zapisów do kolejne edycji Zabbixa, dowiedziałem się o tym, że zażywa codziennie od ponad dwóch lat. Miałem niełatwą decyzję do podjęcia. Paula miała większe zlecenie w lipcu i musiała wyjechać na kilka dnia, więc miałem trochę czasu, by w samotności ułożyć sobie myśli. 

I zdaję sobie sprawę, że wiele osób woli odwrócić głowę i udawać, że nic się nie dzieje. Często nawet rodzina czy żona potrafi udawać, że człowiek uzależniony od alkoholu czy narkotyków nie robi nic złego. Ja jednak nie potrafię milczeć.

Szczególnie jeżeli dotyczy to ważnej dla mnie osoby. Musiałem powiedzieć „kilka gorzkich słów” i tym samym straciłem kontakt z tym człowiekiem. Ktoś może powiedzieć:

– Po co Ci to? Po co się mieszasz? Lepiej przejść obok i udawać, że jest fajnie.

Może i tak. Jednak ja tak nie potrafię. Uzależnienie to choroba i prosta droga do dramatu. I jeżeli chociaż próbowałem przekonać człowieka do walki to przynajmniej mam świadomość, że próbowałem.

Ciśniemy dalej

Sierpień

Wakacje to okres, gdy mocno cisnąłem sprzedaż w firmie. Miałem pewne cele na ten rok i starałem się zrobić wszystko, by odrobić wcześniejsze miesiące, w których mieliśmy mniejsze przychody. Cała branża IT odpoczywała na wakacjach, a my promowaliśmy nasze szkolenia i usługi gdzie się tylko da.

Uruchomiliśmy również „Szkoła Admina”. Póki co, jest to wersja Beta. Docelowo ma być  to miejsce z różnymi poradami i nowinkami dla administratorów serwerów.

Zostałem też poproszony o przygotowanie specjalnego rozdziału na temat monitoringu infrastruktury IT dla nowej książki Sekuraka. Jako, że jestem ich fanem od wielu lat to naturalnie, przyjąłem propozycję. Książka ma się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy. Będę informował.

Pomimo sporego nakładu pracy, udało się wyskoczyć na krótki wypad nad morze z rodziną.

Wrzesień

Wystartowaliśmy z nowym kursem! Na razie w ramach przedsprzedaży. Tym razem Proxmox i Wirtualizacja Serwerów. Udało się sprzedać 21 dostępów w zaledwie kilka godzin. Zaczęliśmy zapisy o 9:00 i o 18:00 już był koniec. Najszybsza przedsprzedaż do tej pory. Agendę znajdziesz w tym miejscu: https://asdevops.pl/kurs-proxmox

Wracamy z zapisami już niedługo.

W tym miesiącu poprowadziłem również warsztaty „Zarządzanie Serwerem Linux”. Tak wam przypadło do gustu to szkolenie, że myślę nad powtórką. Być może już nawet w styczniu.

Okres, który zapamiętam do końca życia

Październik

Kolejny miesiąc, który będę wspominać długo. 40 rodzica ślubu moich rodziców. Kupiliśmy z Pauliną dom. I jakby tego było mało to okazało się, że będziemy rodzicami. Październik był magiczny.

5 miesięcy po ślubie otrzymaliśmy najpiękniejszy prezent. Zdjęcie 7-tygodniowego Bobo.

Październik to również kolejny kamień milowy w rozwoju firmy. Udało nam się wypracować nowy kanał sprzedaży, który pozwala nam docierać do większych klientów z większymi działami IT. Sprzedaż znacząco rośnie. Wszystko dzięki pojedynczym zamówieniom na wiele licencji. Oczywiście, jeżeli pracujesz w dużej firmie / korporacji to zachęcam do kontaktu. Mam dedykowane pakiety dla większych klientów. Wystarczy, że napiszesz do nas w tym miejscu>> https://grupadm.pl/kontakt/

Magiczne Chwile

Ostatnie 2 miesiące w roku to zawsze tzw. „żniwa w IT”. I nie inaczej jest i tym razem. Listopad i grudzień mijają na intensywnej sprzedaży kursów, dopinaniu wdrożeń i podpisywaniu umów już na 2022 rok. Do tego kończę swój rozdział do książki Sekuraka. Tworzę również 3 mniejsze szkolenia. Jedno również dla Sekuraka, a dwa dla Grupa ADM. https://grupadm.pl  Ogrom pracy, ale jest też motywacja…

Razem z Paulą biegamy na USG i mamy okazję obserwować jak rozwija się Bobo. Widzę po raz pierwszy jak przebiera stópkami i słyszę jego serduszko. Z badań wychodzi wszystko super i nie będę ukrywał, że są to mocno wzruszające dla mnie chwile.

Fatalny rok

Niemal od dzieciaka, zawsze miałem w życiu tak, że najlepsze rzeczy przytrafiały mi się w latach parzystych. To co najgorsze, z reguły dotyczyło lat nieparzystych. Kierując się tą zasadą, ten rok powinien być fatalny.

Było jednak inaczej. Rok 2021 będę przez całe życie wspominał jako jeden z lepszych w życiu. Może nawet najlepszy? Poza styczniowym falstartem, wszystko się udawało. Lipca nie wliczam do tej kategorii, bo to co się działo wtedy, było niezależne ode mnie.

Prywatnie nie mogło być lepiej.

Zawodowo? Wyniki firmy przebiły wszelkie plany, które zakładałem pod koniec 2020. Nasze kursy w tym roku przeszło aż 2322 osób. Przychody wzrosły o 309%. Wykonaliśmy 127% zakładanego planu.

Czy może być lepiej?

Ciekawe co przyniesie rok 2022. Ciężko mi uwierzyć, że będzie lepiej. Grunt jednak, by było podobnie do minionego i będzie super.

Oczywiście, plany są mocne. Prywatnie, wykończenie domu i zapewnienie wszystkiego co najlepsze nowemu i najmłodszemu członkowi grupy ADM 🙂

Zawodowo?

Oczywiście, dalszy rozwój szkoleń. Poprawianie wydanych kursów i wydanie nowych. Czego możesz się spodziewać w 2022 roku na platformie Grupa ADM? To tylko cześć z zapowiedzi:

– Bezpieczeństwo Serwerów Linux

– Zabbix HA

– Zabbix 6.0

– Backup Proxmox Server

– Konteneryzacja dla administratorów

– Monitorowanie Dockera

– Nowe edycje Kursów Linux / Zabbix / Proxmox / Ansible

– Klastry RHEL i Ceph

10 lat firmy

Przyszły rok to również 10-lecie bloga i firmy. Będzie się działo! Szykuję na ten okres coś specjalnego. Nie chcesz przegapić? Zapisz się na mój newsletter https://blog.askomputer.pl/news i nie przegap.

Życzę Ci udanego roku 2022!

Arek

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X