Rozwiązywanie Problemów z Zabbix

Rozwiązywanie Problemów z Zabbix to temat złożony. Architektura aplikacji składa się z kilku elementów. Silnika WWW, bazy MySQL, samej aplikacji. Z problemami w dashboardzie, bazą i WWW już się zajmowaliśmy we wcześniejszych materiałach. Tu jest ich pełny spis>> Monitoring IT.

Dziś zajmiemy się usługami i warstwą systemu operacyjnego na której działają usługi Zabbixa. Zauważyłem, że sporo osób ma problemy z Zabbix Agentem i Serwerem. Głównie z:
– samą instalacją
– konfiguracją i komunikacją monitorowanego hosta z serwerem Zabbix
– stabilnością agenta.

Postanowiłem przygotować coś co Ci pomoże w codziennej pracy z Linuxem i rozwiązywaniem problemów.  Nie tylko z Zabbixem.

Mam dziś dla Ciebie listę najbardziej przydatnych narzędzi do codziennej pracy z Zabbixem i Zabbix Agentem. Znacząco ułatwiają pracę! Do tego, krótki PDF-checklista z listą rzeczy, które warto sprawdzić w przypadku awarii Zabbix Agent.

Najpierw jednak, ważna informacja:

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Rozwiązywanie Problemów z Zabbix

A teraz już przejdźmy do głównego tematu. Lista przydatnych narzędzi, które mocno usprawniają rozwiązywanie problemów z Zabbix Server i Agentem. Warto je poznać!

zabbix_get jest aplikacją wykorzystywaną do testowania czujek. Musimy podać jedynie adres monitorowanego klienta, port na którym sczytywane są dane do Zabbixa oraz parametr KEY czujki jaki chcemy zastosować. Dzięki temu nie musimy wprowadzać każdej czujki do panelu Zabbixa osobno. Wystarczy ją przetestować z poziomu CLI. Duża oszczędność czasu. Dokładnie omówiłem to w tym artykule >> Zabbix Get.

ausearch – Narzędzie pomagające wyszukać konkretne zdarzenia w logu.

syslog – Rozbudowane narzędzie do rejestrowania zdarzeń zachodzących w systemie.

telnet to popularne narzędzie, które pomaga weryfikować działanie portów Zabbix i komunikacji między hostami i głównym serwerem.

strace / ltrace – Pozwalają zautomatyzować restartowanie procesu, a następnie wykonać audyt procesów przed zawieszeniem Zabbix Agent. Kiedy jest to pomocne? Choćby wtedy gdy chcesz znalezienia przyczynę zawieszania usługi.

dtrace – monitorowanie i diagnozowanie działania aplikacji.

netstat – pozwala sprawdzić aktywne połączenia serwera Zabbixa i klientów z zainstalowanym agentem.

traceroute/route – diagnostyka trasy połączeń między serwerami.

ps/pgrep – Aplikacje, które wyświetlają nam sporą liczbę informacji o na temat procesów. Za pomocą grep możesz dodatkowo przefiltrować listę procesów. Np. dodając nazwę Zabbix i wyszukując procesu odpowiedzialny za naszą aplikację. W ten sposób uzyskasz choćby PID procesu Zabbixa. Przydatne np. w momentach gdy Zabbix nie startuje.

wireshark – rozbudowany sniffer sieciowy.

Lista Czynności

Wspomniany na początku PDF znajdziesz w tym miejscu.

Poza tym, pamiętaj o wcześniejszym artykule gdzie wyjaśniłem dokładnie troubleshooting Zabbix Agent. Jeżeli agent nie startuje lub nie działa tak jakbyś tego oczekiwał to zajrzyj do tego artykułu>> Zabbix Agent Nie Działa

Daj znać czy jeszcze z czymś masz problem? Może chciałbyś bym opisał prace z którymś z tych narzędzi? Możesz śmiało odpisać na tą wiadomość. Jestem gotowy na wszystko poza… wireshark. W przypadku tego ostatniego umiem to co mi potrzebne. Ale za specjalistę tego narzędzia się nie uważam.

Naucz się Zabbixa

Poniżej uproszczona agenda. Zobacz czego się nauczysz! Za to za specjalistę Zabbixa jak najbardziej. I akurat otworzyliśmy zapisy na Kurs Zabbix. Jest to program zawierający ponad 164 lekcje + nagrania LIVE + lekcje bonusowe.

Moduł 1 / Wprowadzenie i organizacja pracy podczas kursu.

Moduł 2 / Nauczysz się koniecznej teorii na temat systemu Zabbix. Dowiesz się też co musisz umieć podczas pracy w zawodzie.

Moduł 3 / Nauczysz się wyboru dystrybucji, instalacji, wdrożenia i konfiguracji Zabbixa. Również, rozwiązywania problemów z Zabbixem.

Moduł 4 / Poznasz technologie monitorowania. Agent, SNMP, agentless i jeszcze kilka innych.

Moduł 5 / Po tym module będziesz umieć administrować systemem Zabbix.

Moduł 6 / Tu skonfigurujesz alarmowanie i przypiszesz użytkownikom oraz grupom konkretne wiadomości.

Moduł 7 / Jak zrobić, by się nie narobić? Wchodzimy w automatyzację. Nauczysz się procesu, który sam będzie podłączał urządzenia do Zabbixa. Również opanujesz tworzenie i zarządzanie szablonami.

Moduł 8 / Nauczysz się tego jak najlepiej monitorować systemy Windows i Linux.

Moduł 9 / Nauczysz się monitoringu urządzeń sieciowych + kilku bardziej złożonych systemów.

Moduł 10 / Po 9 modułach jesteś już administratorem i architektem Zabbixa. Pora zatem przeskoczyć jeszcze w inne rejony. Analityka, wykresy, screeny i to co chyba cieszy najczęściej Kursantów. Nauka Grafany.

Moduł 11 / Zaawansowana obsługa Zabbixa, czyli skrypty, optymalizacja i klaster HA.

Dokładną agendę znajdziesz w tym miejscu>> Kurs Zabbix

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X