Rozwój zawodowy w informatyce

Swego czasu przygotowałem artykuł Motywacja do pracy. Dziś natomiast opowiem o tym dlaczego moim zdaniem, rozwój zawodowy jest niezwykle kluczowy w karierze każdego człowieka. Szczególnie pracującego w branży IT.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Czy rozwój zawodowy w branży IT jest konieczny?

Branża IT jest dosyć dynamicznie zmieniającą się dziedziną. Na swojej drodze spotkałem wielu informatyków, którzy przespali zmieniające się trendy. Jeżeli jesteś świetnym specjalistą w swojej kategorii to mimo wszystko zalecam dalsze poszerzanie wiedzy.

Często słyszę od znajomych, że nie mają czasu na naukę, czytanie lub szkolenia. Sprawdźmy to i obliczmy!

rozwój zawodowy

Podzielmy na początek tydzień na godziny. Mamy ich 168. Zazwyczaj 40 godzin stanowi praca. 56 godzin (o ile śpimy zalecane 8) to czas wypoczynku i spania. Wtedy mamy możliwość zregenerowania naszych baterii. Bardzo ważne!

Doliczmy do tego 4 godziny dziennie na czas spędzony z rodziną oraz 8 na każdy dzień weekendu. Wychodzi 36. W najbardziej ekstremalnym przypadku musimy przeznaczyć 2 godziny dziennie na posiłki oraz 2 na typowe czynności i porządki domowe. Wychodzi 160 godzin. I to w najbardziej możliwie napiętym grafiku. Zostaje w takim razie minimum 8 godzin wolnego czasu. Pytanie co robisz z tymi godzinami? Oglądasz seriale? Grasz w gry?

Dla jasności dodam, że nie neguję takich czynności. Sam swego czasu lubiłem przepalić masę godzin oglądając Breaking Bad i dalej nie uważam, by był to stracony czas. Szczególnie, że to świetny serial. Polecam! Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że możemy delikatnie ograniczyć w ten sposób spędzony dzień i zacząć robić coś bardziej produktywnego.

Filozofia Kaizen

Nie popieram również całkowitej i nagłej zmiany typowego grafiku. Zalecam podejście w stylu Kaizen. Jeżeli ktoś nie czytał to gorąco zachęcam do lektury książki „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” Roberta Maurera. Autor zachęca do wielkich zmian zapoczątkowanych małymi i stopniowymi krokami. Gdybyś nagle rzucił wszystkie małe przyjemności i rzucił się w wir pracy oraz rozwoju, zapewne po kilku dniach odpuściłbyś z wyczerpania. Zachęcam stopniowe wdrażanie pewnych zmian.

Przykładowo, chcesz się nauczyć konkretnego języka programowania? Zacznij od pięciu minut dziennie. Jeżeli się wciągniesz to z czasem sam będziesz dokładał kolejne minuty poświęcane na daną czynności. Ja tak zrobiłem choćby z moim odwiecznym problemem, czyli wczesnym stawaniem. Odejmując od budzika kolejną minutę każdego dnia, udało mi się zacząć wstawać o 5:53 rano! Kiedyś ta pora wydawała mi się niewyobrażalna. Podobnie postąpiłem również z vlogiem, który od jakiegoś czasu prowadzę. Gdy rozpocząłem nad nim, postanowiłem spędzać jedynie kilka minut dziennie na nagrywaniu i montowaniu. Z czasem urosło to do pół godziny, by po jakimś czasie mieć problem z oderwaniem się od tworzenia.

Przy okazji, będzie mi miło jak odwiedzisz mój kanał. A jeżeli Ci się spodobał to kliknij przycisk „Subskrybuj”. Dzięki temu nie przegapisz nowych treści, a ja poczuję się dodatkowo zmotywowany do dalszej pracy!

Youtube

Twój mózg to rozbudowany system operacyjny

Jeżeli czujesz, że nie masz siły, by poświęcić co najmniej kilka minut dziennie na dodatkową czynności i tym samym na rozwój zawodowy z jakiegokolwiek powodu… Przykładowo jesteś zmęczony i nie masz siły to może warto coś zmienić w życiu? Dieta, witaminy? Może brakuje Ci w życiu słońca i witaminy D? Jest to szeroki temat i zalecam poszukać informacji w internecie lub wybrać się do dietetyka. Tu nie będziemy się nad tym rozwijać.

Nasz mózg działa jak system, który uczy się pewnych zachowań. Przystosowuje się i z czasem pozwala nam się coraz bardziej rozwijać. W tym momencie miewam chwile, gdy w umyśle kiełkuje myśl „Dziś pogram w GTA”. Później jednak wpadam wir tzw. hustlerki i nie jestem w stanie przestać. Mija czas, a ja zapominam o GTA.

Filozofia Hustle

Czym jest więc Hustle? Określenie to jest dosyć nowym tworem i nie posiada nawet swojego tłumaczenia w polskim języku. W założeniu jest „krzątanina”. Dosłowne znaczenie dotyczy pracowania i rozwijania konkretnego segmentu naszego życia. Przykładowo hustle w znaczeniu biznesu oznacza rozwijanie swoich produktów czy firmy. Zostało spopularyzowane przez amerykańskich vlogerów pałających się głównie tematyką motywacji.

Najbardziej znanym dla mnie przypadkiem człowieka, który spopularyzował to pojęcie jest Gary Vaynerchuk. Tzw. Gary Vee jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem świetnych książek. W tym momencie znany jest przede wszystkim jako prowadzący bardzo popularnego kanału na YouTube i pionier marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych. Z reguły opowiada o rozwoju zawodowym oraz ciężkiej pracy.

Co jakiś czas oglądam i czytam wypowiedzi Garego, ponieważ jest to człowiek, z którego można brać przykład i którym mogę się inspirować. Nie ważne czy chcesz się rozwijać w branży IT, biznesu, sportu czy w czymś jeszcze odmiennym. Zalecam Ci, byś również znalazł postać, która będzie Cię motywowała do dalszego działania. Poszukaj mentora. Zarówno w świecie realnym gdy możesz z nim usiąść przy obiedzie i porozmawiać, jak i w internecie.

Mentoring

Z tym punktem warto jednak uważać. Ostatnio sam odbyłem pierwszą w życiu sesję mentoringową. I co najciekawsze to ja byłem w tym przypadku mentorem. Tematyka : biznes i blockchain. Osobiście nie uważam, że jestem kimś kto może pouczać innych jak prowadzić biznes. Mimo wszystko, ktoś kto śledzi mnie na Youtube i blogu uznał, że mam konkretny kawałek wiedzy i chciałby ze mną porozmawiać. Jakby nie było, 7 lat doświadczenia w biznesie i 14 w IT robi swoje.

Mimo iż nie sprzedaję szkoleń biznesowych to zdaję sobie sprawę, że posiadam wiedzę większą niż nie jeden „trener biznesu” z internetu. 🙈 Mimo ostatniego natłoku problemów i dziwnych sytuacji to tą sytuację można zaliczyć do wielkich pozytywów. Uwielbiam dzielić się wiedzą. By była jasność. Nie namawiam to sesji mentoringowych ze mną. Mam inne rzeczy na głowie. Mimo wszystko, warto mieć na uwadze, że większość osób, które w sieci kreują się na mistrzów przedsiębiorczości tak naprawdę jedyne co w życiu osiągnęli to sprzedaż tych właśnie szkoleń.

Rozwój zawodowy wyznacza Twoją przyszłość

Przede wszystkim jednak, nie osiadaj na laurach. Czytaj, ucz się, poznawaj nowe rzeczy. Rozwijaj się i poszerzaj horyzonty. Szczególnie w IT, rozwój zawodowy jest niezwykle ważny. W naszej branży wszystko zmienia się bardzo szybko. Chyba tylko medycyna może rywalizować z informatyką pod względem zmienności.

Jeżeli wydaje Ci się, że masz ogromną wiedzę, doświadczenie i zarazem pewną pozycję do zajrzyj do mojego wcześniejszego materiału Zawody przyszłości w IT, by przekonać się, że nasza branża może za kilka lub kilkanaście lat wyglądać całkowicie inaczej. Natomiast jeżeli interesuje Cię rozwój osobisty, nie tylko w kontekście zawodowym to zajrzyj tu:
Rozwój osobisty w kontekście osiągnięć w biznesie i życiu.

Tyle na dzisiaj. Daj znać w komentarzu czy Ty dbasz o rozwój zawodowy i jakie czynności wykonujesz, by Twoją pozycję w świecie IT nie przysypał kurz.

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X