Społeczność Dockera

Społeczność Dockera

Gdy uczymy się czegoś nowego, nie zawsze zwracamy uwagę na to, jak wygląda podejście społeczeństwa do tego tematu. Na każdym etapie nauki może okazać się, że czegoś nie zrozumiemy i będziemy potrzebowali pomocy. W tym oto miejscu bardzo ważną rolę odgrywa wspomniane społeczeństwo. Społeczność Dockera to temat tego wpisu.

Pomimo tego, że prowadzimy szkolenie związane z tym oprogramowaniem, to chcielibyśmy pokazać również inne miejsca, w których możesz uzyskać informacje. Niemniej jednak nasze szkolenie jest przemyślane od początku do końca. Jak i również posiadamy zamknięte grupy, w których sobie wzajemnie pomagamy.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Społeczność Dockera i jego ekosystem

Jak wiecie zapewne, Docker jest platformą open source, która służy do wdrażania, tworzenia oraz zarządzania aplikacjami w kontenerach. Pierwsza wersja została wydana w 2013 roku i od tamtego czasu zyskał on ogromną popularność. Następstwem tej popularności jest powstała społeczność Dockera. Zbiera się ona w różne grupy jak na przykład fora, grupy dyskusyjne na Facebooku czy też Discordzie. Miejsc takich jest bardzo dużo, dlatego Docker z dnia na dzień zyskuje rzeszę nowych fanów. Dzięki temu jest wykorzystywany w coraz to nowych zastosowaniach z każdego zakresu IT. To właśnie dzięki takiemu podejściu, powstają różnego rodzaju samouczki, przewodniki czy też biblioteki i narzędzia tworzone oraz wspierane przez społeczność Dockera. To dzięki zainteresowaniu ze strony społeczności istnieje wiele wtyczek, sposobów integracji z innymi platformami czy też technologiami.

W skład społeczności wchodzą programiści, użytkownicy indywidualni oraz pracujący po różnych organizacjach, używających Dockera. Do tej grupy należy dopisać administratorów systemowych, którzy znajdą zastosowanie w swojej działalności. Niestety Ci ostatni są dość często pomijani. Zastosowanie w administracji systemowej z wykorzystaniem Dockera jest również bardzo przydatne i funkcjonalne, co udowadniamy w naszym kursie. Dlatego też on powstał. Niemniej jednak wracając do tematu, to właśnie Ci użytkownicy tworzą w Dockerze i to oni sprawili, że stał się bardzo rozpoznawalnym narzędziem. To oni wnoszą wkład w ekosystem Dockera przy pomocy tworzenia wspomnianych publikacji czy też udostępniania obrazów i innych elementów związanych z tą technologią.

Wspomniany ekosystem na co dzień wzrasta i ewoluuje kształtując przy tym kierunek oraz rozwój platformy. Niemniej jednak przed samym Dockerem istnieje jeszcze wiele wyzwań. Jednak myślę, że w przypadku takiej społeczności Docker jest w stanie dostosować się do wymogów przed nim stawianych.

Docker i jego ewolucja

Jak wspomniałem w poprzednim paragrafie, Docker został wydany w 2013 roku. Od tamtego czasu wiele spraw nabrało rozpędu i sprawiło, że to, co w konteneryzacji było ciężkie, stało się za jego sprawą łatwiejsze. Do takich elementów możemy zaliczyć:

  1. Szybka adopcja. Docker szybko stał się bardzo popularną platformą do wdrażania aplikacji kontenerowych przez programistów.
  2. Rozwój społeczności i ekosystemu. O tym bardzo dużo pisałem w poprzednim paragrafie. W tym miejscu chcę jedynie umieścić ten aspekt na liście ewolucyjnej Dockera.
  3. Ciągłe rozszerzanie możliwości Dockera. Zostało dodanych bardzo wiele elementów do dockera jak na przykład obsługę sieci, bezpieczeństwa, orkiestracji czy też integracji z innymi technologiami.
  4. Ciągły rozwój ekosystemu. Sukces jaki odniosła ta platforma, przyczynił się do rozwoju konteneryzacji. Rozwojem zostały objęte różnego rodzaju technologie służące do budowania i wdrażania aplikacji kontenerowych.

Obecnie Docker zmienił swój plan biznesowy i dla organizacji zatrudniającej ponad 250 osób i posiadających przychód większy niż 10 mln dolarów będzie wymagał płatnej subskrypcji. Jednak konieczność subskrypcji dotyczy tylko Docker Desktop.

Dokumentacja i zasoby Dockera

Do ogólnodostępnych zasobów dockera możemy zaliczyć:

Dokumentacja platformy Docker (https://docs.docker.com/): Jak każde szanowane swoich użytkowników narzędzie Docker posiada bardzo obszerną dokumentację. W niej znajdziesz informacje zarówno na podstawowe tematy jak na przykład instalacja, jak i również bardziej zaawansowane funkcje. Dokumentacja jest dostępna online i można uzyskać do niej dostęp z powyższego linku.

Docker Hub (https://hub.docker.com/): Jest to platforma umożliwiająca przechowywanie oraz udostępnianie obrazów Docker. W niej znajdziesz obszerną ilość zarówno oficjalnych obrazów, wspieranych przez docker, jak i również obrazy stworzone przez użytkowników.

Docker Blog (https://www.docker.com/blog/): Jest to baza najnowszych wieści na temat Dockera. Znajdziesz na nim takie tematy jak najnowsze funkcje, aktualizacje produktów czy też wydarzenia społecznościowe i najlepsze praktyki.

Zasoby społeczności: O tym pisałem we wcześniejszych paragrafach. Istnieje bardzo wiele miejsc w których użytkownicy Dockera gromadzą się, dzielą się swoją wiedzą i pomagają sobie wzajemnie. W naszych zasobach posiadamy grupy zamknięte na Facebook oraz Discord.

Wymienione zasoby mogą pomóc Ci rozpocząć przygodę z Dockerem, jak i również pozwolą być na bieżąco.

Biblioteki i narzędzia wspierane przez społeczność Dockera

Lista z poprzedniego podrozdziału uwzględnia jedynie źródła oficjalne. Natomiast tak naprawdę Docker nie stałby się tak popularny, gdyby nie aktywna społeczność, o której wspominam w całym tym materiale. To my jako użytkownicy tworzymy materiały czy też różne skrypty ułatwiające lub wspomagające pracę z dockerem. Do takich narzędzi możemy zaliczyć:

skrypty i biblioteki. Dzięki społeczności powstało wiele bibliotek czy też skryptów ułatwiających pracę z dockerem. Zostały one napisane oraz udostępnione przez użytkowników dlatego możesz korzystać już z gotowych narzędzi. Poniżej podaję przykłady zarówno skryptu, jak i biblioteki:

Skrypt w Bash:

#!/bin/bash

# Stop and remove the container if it is already running
docker stop my_container
docker rm my_container

# Start the container
docker run -d --name my_container my_image

Biblioteka:

FROM python:3.9

# Install additional libraries and dependencies
RUN pip install requests
RUN pip install beautifulsoup4

# Set the working directory
WORKDIR /app

# Copy the required files into the container
COPY requirements.txt .

# Install the application dependencies
RUN pip install -r requirements.txt

Wtyczki i integracja. Istnieje bardzo ogromna ilość wtyczek czy też integracji umożliwiających współpracę z innymi narzędziami, czy też platformami stworzonych przez społeczność. Jeżeli chodzi o przykład, to niestety musielibyśmy wejść dość mocno w język programowania. Dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany polecam poczytać https://docs.docker.com/engine/extend/plugin_api/

Narzędzia: Dostępnych jest bardzo dużo narzędzi służących na przykład wirtualizacji kontenerów i ich monitorowania. Dobrym przykładem w tym wypadku jest Grafana. Opis znajduje się pod adresem: https://grafana.com/docs/grafana/latest/setup-grafana/installation/docker/

Obrazy i Dockerfile. Na platformie Docker Hub znajduje się ogromna ilość obrazów. Niemniej jednak poza samą platformą jesteś w stanie odnaleźć niezliczoną ilość plików przeznaczoną do tworzenia własnych obrazów.

Sposób w jaki społeczność wspiera Dockera, jest przyczyną jego popularności. Wszystkie te gotowe elementy stały się cennym źródłem zwiększenia funkcjonalności, jak i również ułatwienia obsługi użytkownikom tej platformy.

W jaki sposób Ty możesz przyczynić się do rozwoju Dockera

Na to pytanie po części odpowiedziałem we wcześniejszej treści tego artykułu. Jednak wiedz, że nawet jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, możesz wspierać jego rozwój. Dokonasz tego dzięki:

  1. Uczestniczenie w społeczności Docker. Jeżeli zarejestrujesz się na różnych forach, dołączysz do grup społecznościowych, to nawet będąc osobą początkującą, możesz posiadać już umiejętności, które pomogą komuś. Choć jak wiadomo, na samym początku dołączamy do wymienionych, by taką pomoc uzyskać. Jednak z biegiem czasu nabieramy wprawy i możemy pomagać.
  2. Udostępnianie obrazów i narzędzi. Wiesz już, że istnieje platforma Docker Hub, na której możesz udostępniać gotowe obrazy. Natomiast na innych platformach jak na przykład github możesz udostępniać kod źródłowy. Wielu użytkowników w ten sposób wspiera Dockera. Na Docker Hub udostępnia gotowy obraz, a na githubie kod dzięki któremu on powstał. 
  3. Pomoc przy naprawie Dockera. W trakcie nauki czy też dalszej pracy z nim może okazać się, że odnajdziesz błąd w samym jego funkcjonowaniu. Dlatego w tej sytuacji ważne jest zgłoszenie tego błędu.
  4. Uczestniczenie w rozwoju Dockera. Dzięki twoim opiniom, sugestiom, wypełnianiu ankiet przyczyniasz się do rozwoju Dockera. Dlatego poświęć od czasu do czasu kilka chwil, by wykonać którąś z wymienionych czynności.
  5. Dokumentacje. Jest to jeden z ważnych elementów każdego oprogramowania. Dzięki podzieleniu się swoją wiedzą z innymi sprawiasz, że docker staje się zrozumiały dla większej grupy zainteresowanych.

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości w których Ty możesz wspomóc rozwojowo Dockera. Pamiętaj, że dzięki takiemu poświęceniu powodujesz, że nowe funkcje pojawiają się w nim i Ty, jak i również inni mogą z nich korzystać. W ten sposób zarówno innym, jak i Tobie jest łatwiej.

Konkurencja i integracja z innymi platformami kontenerowymi

Na rynku istnieje kilka platform kontenerowych, które konkurują z Dockerem. Do takich najbardziej znanych zaliczmy rkt, LXD i OpenVZ. Ich funkcjonalność jest zbliżona do Dockera, jednak mogą mieć inne podejście do konteneryzacji, jak i również obsługiwać inne funkcje. Natomiast jeżeli chodzi o samego Dockera, jak wspomniałem, zintegrował się z wieloma technologiami poza kontenerowymi. Najlepszym przykładem tego jest Kubernetes i Swarm, które są platformami do orkiestracji. Natomiast kolejnym krokiem w celu ułatwienia użytkownikom współpracy Docker podjął na platformie usług w chmurze. Możemy swobodnie integrować się z takimi platformami jak Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud Platform (GCP). Dlatego przy pomocy Dockera w łatwy sposób mamy możliwość wdrażania aplikacji kontenerowych w chmurze.

Podsumowanie – społeczność Dockera

Celem tego materiału było wskazać, jak bardzo rozbudowana jest społeczność Dockera. A także jak dzięki niej stał się narzędziem powszechnie stosowanym.

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X