Strategie tworzenia kopii zapasowych w Proxmox

Strategie tworzenia kopii zapasowych w Proxmox

Tworzenie kopii bezpieczeństwa stało się powszechnie wykorzystywane zarówno w zapleczu domowym, jak i firmowym. Wiadomo, nikt z nas nie chciałby stracić cennych danych, dlatego zabezpieczamy się przed tym. W Proxmox nie jest inaczej. Niezależnie od środowiska, z jakiego korzystamy, powinniśmy odpowiednio zaplanować tworzenie kopii bezpieczeństwa. W tym materiale postaram się opisać jakie narzędzia możemy użyć. Poznaj strategie tworzenia kopii zapasowych w Proxmox.

 

 

Ruszyły zapisy na darmowy webinar "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów W Sieci"!

Webinar odbędzie się 8 marca o godzinie 13:00!

Na spotkaniu zostaną omówione między innymi:

 • Wprowadzenie do NMAP: Omówienie podstawowych pojęć związanych z NMAP. Przegląd funkcji i możliwości narzędzia.
 • Podstawy Skanowania: Rozpoznawanie dostępnych trybów skanowania. Wybór odpowiednich opcji w zależności od celu skanowania.
 • Rozpoznawanie Usług: Skanowanie portów i identyfikacja usług działających na poszczególnych portach. Analiza wyników skanowania i interpretacja informacji.

Chcesz wziąć udział w webinarze? Kliknij w link: https://asdevops.pl/s36/

 

 

 

 

 

Znaczenie strategii tworzenia kopii zapasowych dla środowisk wirtualnych

Jak wspomniałem na wstępie, środowiska wirtualne pod względem kopii zapasowych nie różnią się od tych, które stosujemy na co dzień. Dzięki nim chronimy się przed utratą danych, czy też przed przestojami. Środowiska, którymi zarządza Proxmox, są tak samo podatne, jak każde inne, dlatego musisz zadbać o odpowiednie tworzenie takich kopii oraz ich magazynowanie. Choć dużo się mówi o zwiększonym bezpieczeństwie, gdy korzystamy z rozwiązania wirtualizującego, to jednak nadal nasz host, czy też same wirtualne maszyny są zagrożone.

Bez stosowania jakiejś rozsądnej strategii tworzenia kopii bezpieczeństwa w pewnym momencie możemy zetknąć się z konsekwencjami z tym związanymi jak wspomniana utrata danych. Bardzo dużo nasiliły się ostatnio ataki ransomware. Wiedz, że większość osób tworzące tego typu oprogramowanie nie tworzy klucza rozszyfrowującego. Dlatego bez kopii bezpieczeństwa możemy trwale utracić dane.

Wiąże się to również z reputacją organizacji, niezależnie od tego, czym się zajmuje. Pamiętaj, że jeżeli twoja firma lub firma, w której pracujesz, utraci dane i wyjdzie to do opinii publicznej, straci wiarygodność i może to doprowadzić do jej upadku. Nie sam udany atak wpłynie tak negatywnie na wspomnianą reputację, a brak możliwości przywrócenia danych. Dlatego zapamiętaj, że odpowiednie strategie tworzenia kopii zapasowych w Proxmox pomagają zapewnić szybkie przywrócenie środowiska wirtualnego w przypadku awarii lub katastrofy, minimalizując wpływ na działalność biznesową.

Opcje tworzenia kopii zapasowych w Proxmox

Proxmox oferuje kilka możliwości tworzenia kopii zapasowych środowisk, które obsługuje. Możemy je podzielić na dwie kategorie.

Kopia zapasowa przez wbudowane narzędzie

Proxmox posiada wbudowane narzędzie do kopii bezpieczeństwa noszące nazwę Proxmox VE. Dostęp do tej funkcji uzyskamy za pomocą interfejsu. Dzięki niemu mamy możliwość uwzględnienia maszyn wirtualnych, których chcemy wykonać wspomniane kopie. Oczywiście mamy też możliwość ustawienia częstotliwości wykonania ich oraz zasad przechowywania. Kopie zapasowe mogą być przechowywane lokalnie lub na zdalnym serwerze przy użyciu różnych protokołów, takich jak NFS, CIFS i rsync.

W celu skorzystania z wbudowanego narzędzia musisz na samym początku utworzyć lokalizację do jej przechowywania. Może to być katalog na hoście Proxmox lub jakaś zdalna lokalizacja, która będzie dostępna przez jeden z wymienionych przed chwilą protokołów. Po wykonaniu powyższej konfiguracji możesz wykonać kopię bezpieczeństwa wcześniej, wybierając maszyny wirtualne i/lub kontenery, które mają zostać w niej uwzględnione. Następnie określasz harmonogram tworzenia kopii zapasowych oraz ich zasady przechowywania. Na końcu masz możliwość uruchomienia ręcznej lub automatycznej kopii bezpieczeństwa.

Korzyści płynące z użycia wbudowanego narzędzia

Do korzyści wynikających z używania tego narzędzia możemy zaliczyć:

 • Łatwość użycia. Narzędzie jest proste w użyciu i wymaga minimalnej konfiguracji.
 • Opłacalność. Jest bezpłatną i integralną częścią Proxmox, dlatego jest opłacalną opcją dla organizacji z ograniczonym budżetem.
 • Dostosowanie. Użytkownicy mogą dostosować harmonogram tworzenia kopii zapasowych i zasady przechowywania do swoich konkretnych potrzeb.

Jednak pamiętaj, że wbudowane narzędzie do kopii bezpieczeństwa nie oferuje wszystkich wartych zastosowania funkcji. Dlatego przy wyborze należy, zastanowić się co będzie niezbędne i czy oferuje to, to narzędzie. W innym wypadku musimy rozejrzeć się za rozwiązaniem zewnętrznym.

Kopia bezpieczeństwa z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi

Proxmox umożliwia wykorzystanie programów zewnętrznych do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Do najbardziej znanych należą Bacula, Veeam i Veritas NetBackup. Mogą one oferować bardziej rozbudowane możliwości niż wbudowane narzędzie do Proxmox. Do takich najbardziej istotnych należą zaawansowane opcje planowania, czy też możliwość wykonywania przyrostowych kopii bezpieczeństwa.

Rozwiązanie zewnętrzne może być bardziej przydatne dzięki swojej elastyczności oraz ilości wbudowanych funkcji. Przy wyborze, tak jak wspomniałem w poprzednim paragrafie, należy określić zakres, w jaki mają być dane kopiowane oraz magazynowane. Następnie przeglądając dostępne odnaleźć takie najbardziej dostosowane do naszych potrzeb. Niestety, tak zwany złoty środek nie istnieje. Dlatego dla każdej organizacji najlepsze rozwiązanie może okazać się inne.

Najlepsze praktyki tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania w Proxmox

Istnieje kilka praktyk, które możemy zaliczyć do najlepszych lub też do takich, z których warto skorzystać. Jeżeli chcesz zapewnić sobie lub twojej firmie skuteczne i niezawodne przeprowadzanie kopii bezpieczeństwa oraz ich odzyskiwania powinieneś stosować się do poniższych kilku punktów.

 1. Zaplanowane wykonywania cyklicznych kopii zapasowych. Jest to jeden z najistotniejszych punktów. Zarówno pojedyncze wykonywanie kopii zapasowych, jak i automatyczne jest bardzo istotnym składnikiem bezpieczeństwa.
 2. Przechowywanie kopii zapasowych poza siedzibą firmy. Następstwem tworzenia kopii jest ich odpowiednie przechowywanie. Zalecane jest magazynowanie ich w dwóch odrębnych miejscach. Jedno z nich może być chmurą, drugie urządzeniem fizycznym znajdującym się poza siedzibą firmy. Daje nam to pewność, że w razie katastrofy jak na przykład pożaru nasze dane pozostaną nienaruszone.
 3. Testowanie przywracania kopii bezpieczeństwa. To, że wykonujemy kopie bezpieczeństwa, jest ważne jednak sprawdzanie ich poprawności, jest nawet i ważniejsze. Co z tego, że będziemy je magazynowali w dwóch miejscach, jak nie będzie z nich żadnego pożytku?
 4. Deduplikacja kopii zapasowych. Deduplikacja może pomóc zmniejszyć rozmiar kopii zapasowych i poprawić wydajność pamięci masowej.
 5. Szyfrowanie kopii zapasowych. Szyfrowanie kopii zapasowych pomaga chronić przed nieautoryzowanym dostępem i zapewnia poufność wrażliwych danych.

Podsumowanie – strategie tworzenia kopii zapasowych w Proxmox

Korzystanie z kopii bezpieczeństwa nie jest już dodatkiem, a koniecznością, z którą borykają się wszystkie firmy. Dlatego bardzo istotne jest to, że Proxmox posiada wbudowane narzędzie, które pozwoli na wykonywanie takich. Natomiast, jeżeli będziesz potrzebował jakiś bardziej zaawansowanych narzędzi, to ma możliwość integracji z kilkoma dość znanymi rozwiązaniami. Dlaczego warto tworzyć kopie bezpieczeństwa, opisałem to w tym krótkim materiale i mam nadzieję, że przekonałem Cię, do korzystania z tej opcji.

Jeśli chcesz poczytać więcej o Proxmoxie, to zapraszamy do naszych pozostałych artykułów blogowych. Sprawdź też nasze kursy!

 

 

 

Ruszyły zapisy na darmowy webinar "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów W Sieci"!

Webinar odbędzie się 8 marca o godzinie 13:00!

Na spotkaniu zostaną omówione między innymi:

 • Wprowadzenie do NMAP: Omówienie podstawowych pojęć związanych z NMAP. Przegląd funkcji i możliwości narzędzia.
 • Podstawy Skanowania: Rozpoznawanie dostępnych trybów skanowania. Wybór odpowiednich opcji w zależności od celu skanowania.
 • Rozpoznawanie Usług: Skanowanie portów i identyfikacja usług działających na poszczególnych portach. Analiza wyników skanowania i interpretacja informacji.

Chcesz wziąć udział w webinarze? Kliknij w link: https://asdevops.pl/s36/

 
 

Darmowy Webinar - "NMAP - Skanowanie Urządzeń i Portów w Sieci"

X