Monitorowanie serwerów to niezwykle istotna kwestia. Dziś omówimy alarmowanie o wydarzeniach za pomocą wiadomości SMS.
Wiadomości typu sms
Wysyłać komunikaty SMS z Zabbixa można na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z podłączonego do serwera modemu z kartą SIM. Drugim jest skorzystanie z bramek GSM dostępnych na specjalnych serwisach internetowych. Serwisy te udostępniają określoną do wykorzystania ilość SMS dostępne po opłaceniu odpowiedniego abonamentu. Aby skorzystać z tej usługi należy najpierw zarejestrować się na jednym z oferujących ją serwisów, a następnie wykupić określoną ilość wiadomości. W celu przetestowania funkcjonalności, po rejestracji przydzielana jest do wykorzystania za darmo określona ich ilość. Gdy już wszystko zostanie opłacone, należy do Zabbixa podłączyć odpowiedni skrypt. Gotowe skrypty dostępne są do pobrania za darmo w internecie. Jedyną zmianą jaką należy dokonać jest nazwa użytkownika oraz hasło dostępowe do portalu.
Zapisy na kurs "Monitorowanie Windows i Active Directory z Użyciem Wazuh i Zabbix"!
Nie przegap okazji, by wzmocnić swoje umiejętności w ochronie systemów!
Zapisy przyjmujemy do 24 stycznia do 23:59! Nie czekaj!
Zapisy na: https://asdevops.pl/monitorowanie-windows/
Cykl szkoleń Artykuły prowadzone w ramach cyklu „Szkolenie Zabbix”. Wszystkie dotychczasowe części kursu Zabbix znajdziesz w tym miejscu: |
Tego typu konfiguracja wysyłki wiadomości SMS ma jednak tę wadę, że należy zawsze pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego budżetu na wiadomości. W przypadku gdy wyczerpie nam się pakiet takich wiadomości, a osoba odpowiedzialna za opłacanie serwisów zapomni wykonać przelewu, Zabbix przestanie wysyłać ostrzeżenia. Z doświadczeń powstałych w wyniku wdrożeń widać, że jest to mocno zawodny sposób i często przestaje funkcjonować w wyniku „błędu ludzkiego”.
Zdecydowanie lepiej polegać na modemie podłączonym do serwera Zabbix. Oczywiście, tu również musimy opłacać abonament, jednak w tym przypadku korzystamy z usług lokalnego operatora. Dzięki temu możemy wykupić stałą ryczałtowaną opłatę za nielimitowaną ilość wiadomości sms, a w przypadku braku opłaty, dostawca usług posiada w obowiązkach, poinformowanie klientów drogą telefoniczną zanim zostanie zablokowany ruch wychodzący.
W przypadku firmy ASKomputer korzystamy z tej drugiej metody. Do fizycznego serwera ESX z zainstalowaną maszyną wirtualną Zabbix podłączymy modem USB na kartę SIM. Następnie port USB z modemem zostanie zmapowany do odczytu przez maszynę Zabbix. Na serwerze z systemem Zabbixa instalujemy sterowniki oraz odpowiedni skrypt:
#!/bin/sh LOGFILE=”/var/log/zabbix-server/zabbix-sms.log” echo „To: '$1′ Text: '$3′” >> ${LOGFILE} PHONENR=`echo „$1” | sed s#\s##` /bin/echo „$3” | /usr/bin/gnokii –config /etc/zabbix/gnokii.conf –sendsms „${PHONENR}” 1>>${LOGFILE} 2>&1 |
Skrypt należy zmodyfikować w zależności od posiadanego modemu.